منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۸
شناسه خبر: 311592
گروه :خبر
384498

استان هرمزگان به عنوان پایلوت اقتصاد کشور دارای ظرفیت و پتانسیل بسیاری است اما سیاست های اقتصاد مقاومتی در هرمزگان در حد شعار بوده و در سالهای اخیر شاهد تعلیق شهرک های صنعتی و اخراج بسیاری از کارکنان بخشهای مختلف بوده ایم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛مقوله اقتصاد یکی از حوزه های اساسی و مهمی کشور می باشد که در میان تمام مسائل یک جامعه، اقتصاد به عنوان یکی از مهم ترین مسائل زندگی مطرح است.

 

اقتصاد در تمام ابعاد یک جامعه(سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و …) از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا استقلال جامعه و قدرت مقاومت آن در مقابل حوادث طبیعی و اجتماعی، شکوه و عظمت یک جامعه در مقابل جوامع دیگر و ثبات سیاسی آن، بستگی به حل مشکلات و رفع کمبود های اقتصادی آن جامعه دارد.

 

عدالت اجتماعی در بعد اقتصادی از نظر اسلام با تامین زندگی متوسط اجتماعی برای فقرا و جلوگیری از انباشته شدن بیش از حد ثروت در دست اغنیا تحقق می یابد. از آنجا که عدالت اجتماعی به صورت جداگانه مورد بحث قرار گرفته است در مورد این موضوع بیش از این توضیح نمی دهیم.

 

اقتصاد مقاومتی مفهومی است که درپی مقاوم سازی، بحران زدایی و ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد موجود اقتصادی مطرح می شود، که قطعا باور ومشارکت همگانی واعمال مدیریت های عقلایی ومدبرانه، پیش شرط و الزام چنین موضوعی است اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی ها و تاکید روی مزیت های تولید داخل و تلاش برای خود اتکایی است.

 

رهبر انقلاب از ابتدای سال 93 با تاکید بر اجرای سیاست های  اقتصاد مقاومتی و  ضرورت تداوم تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، وظایف دولت، دست اندرکاران تولید و مردم را تبین نمودند.

 

استان هرمزگان به عنوان پایلوت اقتصاد کشور  دارای ظرفیت و پتانسیل است که با استفاده از امکانات بالقوه وبالفعل فراوانش و با مدیریت می توان پیشرفت های قابل توجهی به کشور ارائه دهد اما سیاست های اقتصاد مقاومتی در هرمزگان در حد شعار بوده و در سالهای اخیر شاهد تعلیق شهرک های صنعتی و کارخانه ها همچنین اخراج بسیاری از کارکنان بخشهای مختلف بوده ایم.

 

در سالهای اخیر در استان هرمزگان دولت به جای حمایت از صاحبان صنایع  نسبت به تعطیلی کارخانه ها و واحدهای تولیدی اقدام کرده و بنگاههای اقتصادی بسیاری به وسیله بانکها پلمب شده است.

 

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان تاکید کرد: تا زمانی که جایگاه کار و زندگی ، رشته سوال و خواستن از دیگران مشخص و به فرهنگ تبدیل نشود، اقتصاد مقاومتی شکل نمی گیرد.

 

از سوی که دولت برخلاف شعار ها و تاکیدات بر اجرای سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی اما وضعیت اقتصادی به وضعیت مطلوب نرسیده که بی توجهی و ناهماهنگی دستگاهها اجرایی عامل این مشکل است.

 

در حالی که اقتصاد مقاومتی در انزوا قرار گرفته قرارگاه جهاد اقتصادی سازمان بسیج سازندگی استان هرمزگان با تزریق اعتبار به جامعه زمینه اشتغال هزاران نفر از مردم هرمزگان را در طرح های تولیدی و خود اشتغالی فراهم آورد.

 

استان هرمزگان با اعتباری بالغ بر ۱۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان یک هزار و ۹۰ کارگاه راه اندازی وبرای بیش از 2 هزار نفر اشتغال زایی داشته است.

 

عمده طرح های اقتصاد مقاومتی در هرمگان شامل پرورش ماکیان، دام سبک و سنگین، پرورش ماهی در کنار چاههای کشاورزی و پشت سدهای بلااستفاده ، پرورش میگو در تیاب و سیریک، تولید کود ورمی کمپوست در کنار زراعت های کوچک، کشت داربستی، تولید علوفه و کشت گیاهان دارویی و در  بخش های صنایع تبدیلی در زمینه  خشک کردن، پودر کردن، روغن گیری ، اسانس گیری، تهیه شوری جات، مربا، شربت و فرآورده های لبنی اقدام نموده است.

 

با وجود فعالیت جهادگران عرصه اقتصادی در بخش های تولیدی اما گوشه ای از پازل کم است و تولید کنندگان هرمزگانی با مشکل بازار فروش روبرو کرده است.

 

بازار فروش محصولات مهمترین دغدغه تولید کننده هرمزگانی است که به دلیل عدم حمایت دولت و خرید محصولات موجب دلسردی جهادگران شده و بعضا را به مرز ورشکستگی کشانده است.

 

از سوی دیگر نبود صنایع تبدیلی و بسته بندی در استان باعث خرابی محصولات و یا فروش آن ها با قیمت پایین به سایر استان ها شده که نارضایتی تولید کننده را بهمراه داشته است.

 

با نام گذاری سال 95 به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل جهادگران عرصه اقتصاد مقاومتی و تولید کنندگان هرمزگانی از مسئولان انتظار عمل و اقدامات اساسی دارند تا استانی که به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار می باشد به استان تولید محور برساند و موج مصرف گرایی را از بین ببرد.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است