منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۶
شناسه خبر: 211580
گروه :خبر
IMG_6973

قلعه هزاره میناب معروف به بی بی مینو سال هاست که درپی بی مهری مسئولین زیر باد، باران و طوفان در حال تخریب است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از میناب جنوب،  قلعه هزاره میناب معروف به بی بی مینو قرن ها است که از قدمت آن می گذرد، این اثر تاریخی در پی بی مهری های مسئولین در حال نابودی و ویرانی است و هیچکس نیست که بداد آن برسد.

 

طبق گفته خانواده هایی که در نزدیکی این قلعه زندگی می کنند هرساله مسئولین به اینجا سر می زنند و قول هایی را برای بازسازی و جلوگیری از تخریب این اثر تاریخی می دهند ولی روزهای بعد می بینیم که هیچکس به اینجا نمی آید و مانند قبل رها می شود.

 

سال ها پیش وضعیت این قلعه بهتر بود ولی بعلت بی توجهی و با آمدن باران و طوفان های مختلف  قسمت پشت این قلعه تخریب شده و  کم کم قسمت های بعدی آن را نیز در بر می گیرد و اگر همینطور پیش برود در اینده ای نزدیک شاهد ریزش و تخریب این بنا که نماد شهرستان میناب و تاریخ این شهر است می شود.

 

یکی دیگر از دلایلی که باعث تسریع در تخریب این بنای تاریخی شده کندن گودال های مختلف در اطراف این قلعه برای کشف عتیغه اشیای قدیمی توسط دزدان و سارقین برای خروج از کشور و فروش به کشورهای مختلف بوده است که باعث تخریب قسمت های جلو قلعه شده است.

 

فروش زمین های اطراف قلعه میناب توسط شهرداری میناب برای ساختن ساختمان های تجاری و مسکونی نیز یکی دیگر از دلایل بی توجهی مسئولین و از بین رفتن هویت این شهرستان است که در آن سال ها با واکنش تعدادی از دوستداران تاریخ این سرزمین نیز مواجه شد ولی توجهی به این اعتزاضات نشد و هم اکنون شاهد وضعیت اینچنینی این قلعه هستیم.

 

در حال حاضر قلعه بی بی مینو به سرعت درحال تخریب است و معلوم نیست چند سال دیگر روی پای خود بایستد، امیدواریم مسئولین هر چه سریعتر برای بازسازی و مرمت این بنای تاریخی اقدام کنند چون بناهای تاریخی  یک منطقه نشانه فرهنگ آن جامعه است و ما این فرهنگ غنی را باید به آیندگان خود منتقل کنیم.

 

 

 

IMG_6943

 

IMG_6947

 

 

IMG_6973

 

 

 

 

IMG_7000

 

IMG_7115

انتهای پیام/س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان