منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۰
شناسه خبر: 240323
گروه :خبر
نبش-قبر-2

جدیدترین خبر از اقدام عتیقه دزدی در شهرستان بشاگرد، این بار دزدان به یک مکان مقدس یورش بردند و به امید پیدا کردن گنج با کمال ناباوری نبش قبر کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از بشاگرد نیوز،فقر فرهنگی، محرومیت و توقف نیازها در امور مادی باعث شده که کم تر به ضرورت حفظ مواریث فرهنگی اهمیت داده شود و شاید کسانی هستند که در کشف و استخراج و صادرات آثار باستانی و عتیقه جات منطقه همکاری مجدانه داشته باشند،چه بسا افرادی هستند که قبل از خواب ساعاتی را در فکر دستیابی به یک مجسمه گرانبها و پولدار شدن یکشبه گذرانده اند.

اما مردمانی هستند که به میراث فرهنگی و آثار تاریخی بازمانده از نیاکانشان عشق می ورزند و هر کلنگی که بر زمین بشاگرد زده می شود تا گنجی از درون درآید، ضربات را در جان خویش احساس می کنند. فرقی نمی کند در شهر باشیم و یا در روستا و یا در قشلاق ها و ییلاق ها، همه با چشم خویش جای خالی میراث درآمده از خاک را دیده ایم. دیگر خبر عتیقه دزدی در این منطقه عادی شده است.

موارد بسیاری از حفاری های غیرمجاز و غارت آثار باستانی و خروج عتیقه در شهرستان بشاگرد روی می دهد که ما خبردار نمی شویم و اگر در مدتی خبری از این دست نمی شنویم، به معنای عدم وقوع چنین رخدادهایی نیست.

جدیدترین خبر از اقدام عتیقه دزدی در شهرستان بشاگرد، این بار دزدان به یک مکان مقدس یورش بردند و به امید پیدا کردن گنج با کمال ناباوری نبش قبر کردند.

زیارت و قدمگاه میرعمر بن علی (ع) در روستای پاهتک و در بخش گوهران بشاگرد یکی از مهمترین مکان های مذهبی و مقدس شهرستان بشاگرد به شمار می رود که در چند روز گذشته مورد تجاوز دزدان عتیقه شده است و معلوم نیست که چه اشیاء گرانبهایی از این مکان ربوده شده است و موجب اعتراضات مردمی نیز قرار گرفته است.

مظفر اورنگ یکی از شاهدان این ماجرا می گوید: چند تن از افراد ناشناس از چند شب قبل از این اتفاق به بهانه زیارت رفت و آمدهای مشکوکی داشته اند.

اورنگ افزود: این افراد ناشناس در تاریکی شب به طمع بدست آوردن زیرخاکی اقدام به نبش یکی از قبرها در جوار قدمگاه میرعمر بن علی (ع) کردند که قدمت چندصد ساله دارد.

چه بسیار آثار باستانی که در چنگال غارت گران فرهنگ و تاریخ اسیر شدند و به یغما رفتند و امروز جای جای بشاگرد زخم بیل و کنلگ تاریخ ستیزان و فرهنگ سوزان را بر پیکر خویش دارد. آرامش گورستان های تاریخی به هم خورده است و کسانی در تاریکی شب برای نبش قبر آمده اند! از تپه های سردشت گرفته تا قلعه الله وردی خان گوهران و از قبرستان های قدیمی درابسر گرفته تا اماکن مذهبی شهرستان حکایت دردناکی برای ما دارند.

بشاگرد از لحاظ قدمت و تمدن در حال رقابت با جیرفت و شوش است که علاوه بر قدیمی ترین شهرهای ایران، قدیمی ترین شهرهای دنیا به شمار می آیند، چرا که چندی قبل آثاری در بشاگرد یافت شده که بر اساس تحقیقات زمین شناسان مربوط به ۶ هزار سال قبل از میلاد مسیح بوده است.

تپه سردشت بشاگرد را می توان نمونه دیگری از سند تاریخی این شهرستان عنوان کرد که در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۸۵ با شماره ثبت ۱۷۳۶۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و نشان از استمرار فرهنگی از اواخر هزاره چهارم تاکنون دارد و قدمت آن به بیش از ۶ هزار سال نیز می رسد.

مسئولین مربوطه باید آگاه و دست به کار شوند قبل از اینکه دیر شود و تمام تاریخ شهرستان بشاگرد توسط عتیقه دزدان ربوده شود.

خواسته مردم بشاگرد مبنی بر تأسیس موزه تاریخ در این منطقه است، موزه ای که ضمن معرفی قدمت و عظمت تاریخی منطقه بتواند در توسعه فرهنگی و رونق گردشگری و ایجاد اشتغال موثر افتد.

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است