منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۷
شناسه خبر: 215059
گروه :خبر
image350456

اظهار نظرهای اخیر روحانی به خوبی نشان می دهد که تا جایی که این نظارت بتواند خواسته ها و تمایلات آنها را فراهم کند و در اختیار آنها باشد خوب و پسندیده بوده اما در جایی که منجر به کاهش دستیابی طیف موسوم به اعتدال در کشور به کرسی های سبز بهارستان باشد، این اقدام کاری ناصواب از سوی خبرگان تلقی می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، چندی پیش روحانی در خصوص نظارت استصوابی توسط شورای نگهبان بر روند انتخابات گفت:  «نظارت و اجرا نباید در انتخابات مخلوط شوند».

رئیس جمهوری همچنین تاکید کرد: «مجلس شورای اسلامی آینده متعلق به یک حزب و جناح نخواهد بود.»

این در حالی است که براساس اصل 96 قانون اساسی کار نظارت بر عهده شورای نگهبان است و چون بحث نحوه اعمال نظارت سابقه‌دار است، شورای نگهبان در سال 71 در نظر تفسیری خود نظارت را استصوابی اعلام کرد. این کار هم براساس اصل 98 قانون اساسی که اختیار تفسیر را به شورا واگذار کرده، انجام گرفته است.

در سال 1370 و در انتخابات مجلس چهارم، حامیان هاشمی با طرح شعاری چون «مخالف هاشمی دشمن پیغمبر است» با همراهی و عبور از فیلتر شورای نگهبان، توانستند به مجلس راه پیدا کنند و به این ترتیب ناطق نوری رئیس مجلس و روحانی نائب رئیس مجلس شورای اسلامی شد؛ این انتخابات به شکلی پیش رفت که عملاً هیچ کاندیدایی از نامزدهای مجمع روحانیون مبارز در تهران، به مجلس راه نیافت.

در آن زمان حسن روحانی و دیگر یاران هاشمی توانستند با چنین نظارتی بسیاری از رقیبان خود را در مرحله اول از گود رقابت خارج کنند و به مجلس راه پیدا کنند.

اظهار نظرهای اخیر روحانی به خوبی نشان می دهد که تا جایی که این نظارت بتواند خواسته ها و تمایلات آنها را فراهم کند و در اختیار آنها باشد خوب و پسندیده بوده اما در جایی که منجر به کاهش دستیابی طیف موسوم به اعتدال در کشور به کرسی های سبز بهارستان باشد، این اقدام کاری ناصواب از سوی خبرگان تلقی می شود.

از طرف دیگر باید یادآور شد یکی از قوانین کشور نظارت شورای نگهبان بوده و مخالفت با این قانون خود مصداق بارز بی قانونی است که در ابتدای روی کار آمدن روحانی به عنوان یک نقد جدی از سوی او به دولت های قبلی وارد می شد.

تاریخ به خوبی نشان می دهد که مواضع روحانی در گذر تاریخ چه تغییراتی داشته است و اکنون این سوال پیش می آید که آیا مسیر انقلاب اسلامی تغییر کرده و یا اینکه روحانی از برخی مواضع انقلابی خود کوتاه آمده است؟

باید توجه داشت که حسن روحانی در مسوولیت‌های مختلف، موضع‌گیری‌های متفاوتی داشته، از جمله سخنانش در تایید سرکوب معترضان در تیرماه ۱۳۷۸، یا دفاعش از شعار «مرگ بر آمریکا» در سال ۱۳۷۴ و تمایلش به دار زدن افسران کودتای نوژه در کنار محل نماز جمعه تهران. اما قطعا جایگاه ریاست جمهوری با سایر مسئولیت های وی در گذشته تفاوت دارد و به نظر می رسد که رئیس جمهوری کشورمان باید در این جایگاه بیش از گذشته از گفتار خود مراقبت کند تا مبادا به صورت ناخواسته در مسیر خواسته های دشمنان و مخالفان نظام قرار گیرد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر