منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۳
شناسه خبر: 293689
گروه :خبر
677363
 

گزارشی از ناکامی های چشم گیر در برنامه اقدام جامع مشترک؛

از بحران عملیاتی شدن برجام در کلام صالحی تا مذاکره مجدد در ادبیات روحانی

حالا که وارد فاز اجرایی برجام شده ایم مقامات رسمی دولت یازدهم از برخی ناکامی های چشم گیر در دستاوردهای آن خبر می دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا،” برجام و تمامی هیاهیوهای پیش و پس از آن با تمام نقاط قوت و ضعفی که داشت به مرحله اجرایی شدن رسید و حالا نوبت آن است تا فارغ

از تمامی نگاه های جناحی و سیاسی از پشت عینک واقعیت به دستاوردهای آن نگریسته شود و حالا که وارد فاز اجرایی برجام شده ایم مقامات رسمی دولت یازدهم از برخی ناکامی های چشم گیر در دستاوردهای آن خبر می دهند.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و عضو تیم مذاکره کننده دولت یازدهم اینگونه از قصور در اجرای برجام خبر می دهد ونام آن را “بحران” می گذارد: ” غرب در اجرای تعهدات برجام تأخیر دارد و تحریم‌ها به صورت کامل رفع نشده اند و ما در سازمان انرژی اتمی منتظریم وزارت خارجه این بحران را حل کند.” در سویی دیگر مجید تخت روانچی، معاون وزیر خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران ” ترس بانکداران اروپایی را بی‌اساس دانسته و نسبت به تاخیر در این همکاری‌های بانکی هشدار” داده‌است معنای این سخنان آقای روانچی اما این است که تحریم های سوئیفت هنوز پابرجاست و بانک های ایرانی به تمامه از دایره تنگ تحریم های مالی- بانکی خارج نشده اند.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که رئیس جمهور معتقد است که نباید در اینباره به سخنان آقای صالحی رجوع شود. خبرنگار یکی از خبرگزاری های فعال در کشور از آقای رئیس جمهور پرسیدند: ” با گذشت ۴۰ روز از اجرای برجام رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرده است طرف غربی در برداشتن برخی تعهدات از جمله تحریم‌های بانکی تأخیر داشته و رئیس مجلس و سفیر آلمان نیز این موضوع را تایید کردند، چرا؟” آقای رئیس جمهور به این سوال اینگونه پاسخ دادند: ” صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی است و در زمینه مسائل اتمی هرچه بگوید صاحبنظر است ولی وزیر امور خارجه، وزیر اقتصاد یا رئیس بانک مرکزی نیست بنابراین می‌توانید درباره انرژی اتمی از وی سوال کنید.”

آقای صالحی اما همانطور که ذکر شد، از اعضای ارشد تیم مذاکره کننده دولت فعلی بوده و هستند و حالا به دلایلی نامعلومی نباید مورد رجوع قرار بگیرند! بحران در پرونده اجرایی شدن برجام حالا اما به بحثی داغ تبدیل شده است. برخی منتقدین اشاره می کنند که از زمان شروع مذاکرات نسبت به وقایع آینده هشدار داده بودند از جمله بدعهدی ها و زیر میز زدن های طرف آمریکایی – غربی که لازم است برای عدم وقوع آن تضمین های لازم از آنها گرفته شود و به دلیل نگرفتن همین تضمین هاست که امروز اجرای برجام با کندی مواجه شده است.

منتقدین اشاره می کنند که تمامی تعهدهای طرف ایرانی به صورتی کاملا نامتناظر در حال اجرایی شدن است در حالی که پس از اتمام بخش عمده ای از تعهدهای طرف ایرانی تازه روند اجرایی شدن تعهد های طرف غربی آغاز می شود و این یعنی اینکه تعهدات دو طرف میز شانه به شانه اجرا نمی شود که خود پاشنه آشیل مذاکرات هسته ای است.

گرفتن تضمین کتبی از اتحادیه اروپا و آمریکا به صورت توامان استراتژی بود که می توانست تضمینی مناسب برای رفع تحریم ها باشد که در روند اجرایی برجام مغفول ماند و لذا رفع تحریمها با مانع رو به ور شده است. حالا که رفع تحریم ها با مانع مواجه شده و طرف غربی به تعهدات خود جامه عمل نپوشانده است دکتر روحانی راه حل این مسئله را در مذاکره مجدد می دانند و اینگونه اظهار می نمایند:” البته مردم می‌خواهند همه تحریم‌ها برداشته شود. این اشکالی ندارد. ما به تیم مذاکره کننده اجازه می‌دهیم باز هم مذاکره کنند و در آن مذاکرات هم حتما به نتیجه خواهیم رسید.”

این اظهارات در حالی بیان می شود که آقای روحانی سابقا یعنی از پاییز سال ۱۳۹۲ تا کنون بالغ بر ۱۱ مرتبه صریحا وعده داده اند که با تصویب برجام همه تحریم ها یکجا برداشته خواهند شد و این وعده همان وعده ای بود که مردم بدان اعتماد کردند و بخشی از بدنه اجتماعی با ایشان همراه شد و حالا که برجام اجرایی نشده و به قول آقای صالحی با ” بحران” رو به رو شده ایم و همه تحریم ها لغو نشده است بازهم نظر دولت یازدهم بر شروع مذاکرات مجدد می باشد. سوالی که پیش می آید این است که اگر در مذاکرات آتی نیز تحریمها لغو نشد آنگاه راه حل چیست؟ باز هم مذاکره؟

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است سواحل نیازمند سیاستگذاری صحیح مدیران/مشکلات معیشتی مردم در سواحل بیانگرهدر رفت ثروت ملی است