منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۵
شناسه خبر: 319035
گروه :خبر
hhh1319

سن اعتیاد دراستان هرمزگان به زیر ۱۵ سال کاهش یافته و گرایش به مصرف مواد مخدر صنعتی رو به افزایش است همچنین عرضه ناس و بی تی در امکان عمومی و خیابان ها در حالی آزادانه انجام می شود که این توتون و تنباکوها حاوی مواد مخدر صنعتی می باشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛اعتیاد و مصرف مواد مخدر جامعه از مهم ترین معضلات اجتماعی می باشد که آسیب و ناهنجاری های بسیاری را برای جامعه در پی دارد؛ استان هرمزگان نیز که در زمینه کشف مواد مخدر رتبه دار است با مشکلات بسیاری در این زمینه مواجهه است.

 

استان هرمزگان به دلیل همجواری با استان های هم مرز با افغانستان و پاکستان در مسیر قاچاق مواد مخدر قرار دارد که این امر باعث شده تا مواد مخدردر استان هرمزگان براحتی قابل دسترس باشد.

 

با گسترش مواد مخدر صنعتی مانند شیشه، کراک ، قرص های روان گردان و غیره، مصرف مواد مخدر سنتی همچون تریاک و حشیش در هرمزگان مصرف می شود به نوعی که مصرف تریاک در جشن ها و عروسی ها همچنان رواج دارد.

 

اعتیاد به مواد مخدر زمینه معضلات اجتماعی را افزایش می دهد و شهر بندرعباس با وجود بیش از 3 هزار و 500 هکتاربافت فرسوده به مامنی برای معتادان و مصرف کنندگان مواد مخدر تبدیل شده است.

 

اعتیاد به مواد مخدر که اصولا از روی ناآگاهی و برای تفریح و دوره همی های دوستانه شکل می گیرد این روزها رنگ و لعاب آن عوض شده و علاوه بر تفریح معیارهای زیبایی اندام، افزایش قدرت حافظه برای شب های امتحان دانش آموزان و دانشجویان افزایش یافته است.

 

علاوه بر مصرف مواد مخدر صنعتی و سنتی، استفاده از قلیان و تنباکوهایی فرآوری شده که حاوی مواد مخدر صنعتی است، این روزها در خاموشی و سکوت خانواده ها رو به افزایش است و در مدارس راهنمایی و سنین 11-12سال نیز می توان مصرف ناس و بی تی را مشاهده است.

 

عرضه ناس و بی تی در امکان عمومی و خیابان ها در حالی آزادانه انجام می شود که این توتون و تنباکوها حاوی مواد مخدر صنعتی می باشند که مصرف کننده آن در دوره زمانی کوتاه دچار اعتیاد شده و مصرف این نوع از مواد اعتیاد آور جوابگو نمی باشد و کشش فرد را به مواد مخدر با دوز بالاتر را بهمراه دارد.

 

گسترش مصرف موادمخدر در بین جوانان و نوجوان و شیوع اعتیاد در بین سنین پایین جامعه را می توان از توطئه های دشمنان ایران اسلامی دانست که با هدف تخریب و پیشگیری از روند رو به رشد جامعه اسلامی در حال افزایش است.

 

در استان هرمزگان جولان مواد مخدر و مصرف مشروبات الکی در بین سطوح مختلف جامعه مشهود است که بخش بسیاری از آن از طریق کشورهای حاشیه خلیج وارد استان می شود، این در حالی است که نگهداری و مصرف مواد مخدر در کشورهای عربی مجازات سنگین و نگهداری اندک آن نیز حکم اعدام دارد.

 

سیما مرادی، مدیرکل سازمان بهزیستی استان هرمزگان در گفتگو با هرمز با اشاره به جامعه ۴۴ هزار نفری مصرف کنندگان مواد مخدر در استان گفت:سن اعتیاد در هرمزگان به زیر ۱۵ سال کاهش یافته و  از مصرف مواد سنتی به مواد صنعتی گرایش پیدا کرده است و با این وجود اعتیاد در زنان بیشتر شده است.

 

وی اظهار کرد:علاوه بر مواد مخدر قرص های که بدون تجویز دکتر در دارو خانه ها به صورت آزاد ارائه می شود باعث اعتیاد افراد می شود.

 

تقویت باورهای دینی مردم، گسترش اقدامات فرهنگی در جامعه، ارائه آموزش های متناسب با روحیه جوانان و نوجوان در محیط های آموزشی و آگاه سازی خانواده ها را می توان از جمله اقدامات موثر در از بین بردن اعتیاد در جامعه دانست که انجام این اقدامات در حد شعار باقی مانده و مردم در انتظار اجرای راهکارهایی که تاکنون اقدام موثری انجام نشده است.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود