منتشر شده در تاریخ: جمعه ۰۸ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۱
شناسه خبر: 235134
گروه :خبر
13940713000232_PhotoA

در حالی که دانشگاه آزاد از جذب اعضای هیات علمی خبر می‌دهد و بدون مجوز اقدام به پذیرش دانشجو در کدرشته‌های زیادی می‌کند، اعضای هیات علمی دانشگاه پیام‌ نور به بهانه‌های واهی اخراج و مجوز پذیرش دانشجو در تعدادی از رشته‌ها حذف می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، دانشگاه پیام نور در مهر ماه سال 67 با پذیرش دانشجو تنها در 5 رشته و در 28 مرکز دانشگاهی در کشور فعالیت خود را آغاز کرد و به عنوان دانشگاه غیرحضوری مطرح شد تا خانواده‌ها از دوری فرزندان خود به دلیل ادامه تحصیل در دانشگاه‌های شهرهای دیگر احساس راحتی کنند.

با گذشت حدود 26 سال از تاسیس این دانشگاه، امروز 495 مرکز دانشگاهی توسط دانشگاه پیام نور در کشور تاسیس شده و تمام استان‌های کشور را پوشش می‌دهد. در مجموع مراکز داخلی و واحد برون مرزی این دانشگاه امروز بیش از یک میلیون دانشجو مشغول به تحصیل در پیام نور هستند به طوریکه این دانشگاه پس از دانشگاه آزاد رتبه دومین دانشگاه بزرگ کشور از نظر تعداد دانشجو را به خود اختصاص داده است.

 تعداد دانشجویان زن در دانشگاه پیام نور نسبت به دانشجویان مرد حدود دو برابر است که نشان می‌دهد سیستم آموزشی نیمه حضوری در این دانشگاه برای دختران جامعه دارای مزیت است و مورد استقبال دختران علاقمند به ادامه تحصیل قرار گرفته است.

دانشگاه پیام نور از نظر آموزشی و پژوهشی در رتبه‌های برتر دانشگاه‌های کشور قرار دارد ولی حدود دو سال است که انتظار رئیس را می‌کشد.

20 آذرماه سال 92 بود که فرجی دانا وزیر وقت علوم فراهانی را به عنوان سرپرست دانشگاه پیام نور منصوب کرد ولی زمانی که فرهادی به سمت وزارت رسید فراهانی را برکنار کرده و در 6 دی‌ماه سال 93 محمدعلی سرلک را به عنوان سرپرست دانشگاه پیام نور منصوب کرد.

سرگردانی دانشگاه پیام نور به نحوی ادامه یافته است که پس از گذشت دو سال هنوز رئیس این دانشگاه مشخص نیست و به تازگی وزیر علوم سرلک را هم برکنار کرده و علی‌اصغر رستمی‌ابوسعیدی را باز هم به عنوان سرپرست منصوب کرده است.

* ارائه مجوز برای توسعه تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد و بلاتکلیفی دانشگاه پیام نور

دو سال است که دانشگاه پیام نور با بلاتکلیفی به انجام وظایف خود ادامه می‌دهد و مدیر ثابتی ندارد تا اشکالات آموزشی و پژوهشی این دانشگاه را با یک برنامه‌ریزی بلندمدت برطرف کند تا این دانشگاه نیز به ارتقای کمی و کیفی برسد.

در طرف دیگر دانشگاه آزاد در کنار امتیازات خاصی که دریافت کرده است حتی به صورت بی رویه و بدون مجوز وزارت علوم رشد کمی را انجام می‌دهد.

در حالیکه دانشگاه آزاد به صورت بدون مجوز اقدام به پذیرش دانشجو در کدرشته‌های زیادی کرد و قرار شد این کدرشته‌ها بررسی شده و مجوز آن ارائه شود سرلک در زمانی که سرپرست دانشگاه بود همواره از عدم ارائه مجوز گلایه می‌کرد.

سرلک در مراسم تودیع خود مسائلی را مطرح کرد که شاید کمی جای تامل داشته باشد.

وی گفت: دانشجویان ما کمتر شده‌اند و مجوزهای ما را به ناحق می‌گیرند.

این کم توجهی یا حتی شاید بتوان گفت بی توجهی وزارت علوم به دانشگاه پیام نور در حالی است که مسئولان دانشگاه آزاد به طور مداوم از توجه خاص بر توسعه رشته‌های این دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی سخن می‌گویند.

* اداره دانشگاه پیام نور دو سال بدون رئیس

دانشگاه پیام نور که با شعار آموزش برای همه، همه جا و همه وقت کار خود را آغاز کرد این روزها به جای اینکه به فکر برنامه‌ریزی برای ارائه خدمات به دانشجویانش باشد سرگردان تعیین رئیس است.

سیستم نمره دهی و آزمون‌های دانشگاه پیام نور را می‌توان استانداردترین سیستم برای ارزیابی برابر و عادلانه دانشجویان سراسر کشور نام برد چرا که تمامی آزمون‌های این دانشگاه بصورت کشوری برگزار می‌شود و حتی بعضی از آزمون‌های دانشگاه پیام نور بصورت رایانه‌ای برگزار می‌شود و نمرات دانشجویان بلافاصله پس از آزمون قابل رؤیت است.

با توجه به اینکه سیستم ارزیابی در دانشگاه پیام نور یکپارچه است این دانشگاه در ردیف دانشگاه های جامع تحت نظارت وزارت علوم قرار دارد و هم اکنون در رده‌بندی کشوری به عنوان هشتمین دانشگاه برتر پس از دانشگا‌ه‌های تهران، تربیت مدرس، شیراز، فردوسی مشهد، شهید بهشتی، تبریز و اصفهان قرار دارد و انتظار می‌رود تعیین تکلیف این دانشگاه برای تعیین رئیس سریع‌تر انجام شود تا برنامه‌های بلندمدت دانشگاه پیام نور نیز به سرعت پیش برود.

* افزایش اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد و لغو قرارداد اعضای هیات علمی پیام نور

مقایسه روند بی‌توجهی به دانشگاه پیام نور و ارائه امتیازات خاص به دانشگاه آزاد در بخش اعضای هیات علمی نیز قابل توجه است.

در حالیکه مسئولان دانشگاه آزاد به طور مداوم از افزایش جذب اعضای هیات علمی خبر می‌دهند و حتی این دانشگاه در برنامه‌ای بلندمدت تلاش می‌کند تا 20 هزار عضو هیات علمی جذب کند، اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور لغو قرارداد می‌شوند.

شاید مقایسه دو خبر که مدت زیادی هم از زمان انتشار آن‌ها نگذشته است، مسئله را روشن‌تر کند.

«300 نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه پیام‌ نور که یا قرارداد پیمانی دارند یا مدت‌هاست فرآیند جذب آنها در حال انجام است، به بهانه نداشتن فراخوان جذب توسط وزارت علوم لغو همکاری می‌شوند و این در حالی است که پرونده جذب این دسته از اعضای هیات علمی قبل از مکانیسم فرایند جذب بوده که در دولت جدید متوقف شده است.»

«حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد در جلسه هیات امنای دو استان فارس و کهگیلویه و بویر احمد در دی‌ماه سال 93 با اشاره به جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: در این دانشگاه جذب هیات علمی و توسعه تحصیلات تکمیلی طبق مصوبه اسناد بالادستی نظام و هیات موسس دانشگاه صورت می‌گیرد و بنای ما این است که تا پایان سال 96، 20 هزار استاد PHD  به این دانشگاه اضافه شود

* کبگانیان: وزارت علوم بودجه را دلیل افت جذب اعضای هیات علمی می‌داند

منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در رابطه با افزایش جذب اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد و افول جذب در دانشگاه‌های دولتی بخصوص دانشگاه پیام نور، گفت: ما در مورد رشد یک دانشگاه غیردولتی بخیل نیستیم ولی افول دانشگاه‌های دولتی را بررسی می‌کنیم و به این صورت نیست که از عملکرد وزارت علوم در جذب اعضای هیات علمی راضی باشیم بلکه انتقاد هم می‌کنیم.

وی افزود: آنچه ما از دانشگاه‌ها شنیدیم این است که تعداد پست‌های سازمانی محدود شده است و این مساله به نسبت میان استاد و دانشگاه لطمه می‌زندکه باید به صورت رسمی‌تر این موضوع را با وزارت علوم مطرح کنیم، دانشگاه پیام نور هم که زیر نظر وزارت علوم است از این مساله مستثنی نیست.

به گفته کبگانیان، وزارت علوم علت افول در جذب اعضای هیات علمی را ردیف پست سازمانی و کمبود بودجه اعلام کرده است.

به گزارش فارس، در اینکه هیات عالی جذب، تسهیلاتی را برای افزایش اعضای هیات علمی در دانشگاه‌ها درنظر بگیرد حرفی نیست ولی اینکه این امتیازات تنها برای یک دانشگاه باشد و دانشگاهی مثل پیام نور نه تنها از این امتیازات محروم شود بلکه اعضای هیات علمی کنونی آن نیز لغو قرارداد شوند، جای بحث دارد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است