منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۹
شناسه خبر: 288794
گروه :خبر
642905

در حالی که چند هفته‌ای است انتقادات نسبت به توزیع گسترده میوه‌های ممنوع خارجی در سطح بازار، بالا گرفته، وزیر جهادکشاورزی به طور کلی مسؤولیت در این زمینه را از سر خود باز کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛  در حالی که چند هفته‌ای است انتقادات نسبت به توزیع گسترده میوه‌های ممنوعه خارجی در سطح بازار، بالا گرفته، وزیر جهادکشاورزی به طور کلی مسؤولیت در این زمینه را از سر خود باز کرده است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: شنیده می‌شود عده‌ای به شکل سازمان‌یافته و در کانتینرها میوه‌های ممنوعه خارجی را وارد می‌کنند. از دست من چه کاری ساخته است؛ من مأموری ندارم که با آنها مقابله کنم.

محمود حجتی در نشست خبری درباره واردات انبوه میوه‌های خارجی، اظهار داشت: گاهی چیزهایی را می‌شنویم که غصه‌مان می‌گیرد، چرا که ایران کشوری است غنی در زمینه تولید انواع میوه‌ها.

عضو کابینه تدبیر و امید با تأکید بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی به هیچ عنوان موافق واردات میوه نیست، گفت: اگر سؤال می‌کنید چرا واردات انجام می‌شود، باید پاسخ بدهم مشکلاتی در این زمینه وجود دارد، البته همه مسئولان در حال تلاش هستند که این مسئله را کنترل کنند.

حجتی با بیان اینکه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز متولی این موضوع است، گفت: این میوه‌ها از کجا می‌آید، از آسمان یا مرزها؟ اگر از مرزها وارد می‌شود حتماً آنجا مرزبان وجود دارد و شما به خوبی‌ می‌دانید مسئول مرزبانی چه کسی است. چرا از من این سؤال را می‌کنید؟ من چه می‌توانم در این زمینه بگویم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: گاهی بنده می‌شنوم که قاچاق میوه سازمان‌یافته انجام می‌شود اما این مسئله هنوز برای ما مستند نیست.

وی با اشاره به اینکه گاهی واردات به صورت پیله‌وری و محلی انجام می‌شود، گفت: در این زمینه خیلی نباید خرده گرفت، ضمن اینکه کسی هم نمی‌تواند کار چندانی انجام دهد؛ اما در مواردی که مسئله سازمان‌یافته است، مثلاً کسانی که میوه‌ها را می‌آورند و در میدان مرکزی توزیع می‌کنند، دستگاه‌های مربوطه باید حتماً این مسئله را پیگیری کنند، ضمن اینکه وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه با آنان همکاری خواهد کرد.

حجتی با بیان اینکه حساسیت بنده در بخش کشاورزی، دوران پیشین و پسین تولیدات است، اظهار داشت: ما نمی‌توانیم سرمان را پایین بیندازیم، چغندر و شکر تولید کنیم و بعد این محصولات وارد شود.

وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه واردات محصولات تولیدی به تولید و اشتغال ضربه می‌زند، تصریح کرد: این کار باعث مشکلات زیادی از جمله افزایش حاشیه‌نشینی شهرها می‌شود.

* رفع مسئولیت

اظهارات وزیر جهادکشاورزی و بیان جملاتی چون «من که مامور ندارم با واردات میوه مقابله کنم»، مصداق آشکار رفع مسئولیت از سوی یک مسئول دولتی است.

آقای وزیر توجه ندارند که وقتی رسانه‌ها و مردم از واردات میوه خارجی انتقاد می‌کنند، منظورشان این نیست که وزارت جهادکشاورزی با استخدام مامور و نیرو به  کنترل مرزها بپردازد بلکه مقصود، سیاستگذاری‌های نادرست، کم‌کاری‌ها و کوتاهی‌ها در این حوزه است.

بر اساس قانون انتزاع، مسئولیت تنظیم بازار محصولات کشاورزی از وزارت صنعت به وزارت جهادکشاورزی واگذار شده است. این امر، خواسته همیشگی وزرای جهادکشاورزی در دولت‌های مختلف بوده و آنها همواره مدعی بوده‌اند که با اخذ اختیارات تنظیم بازار، به راحتی مشکلات محصولات کشاورزی در بازار را رفع خواهند کرد.

از قضا فرصت اجرای این قانون به دولت یازدهم رسید و می‌توان ادعا  کرد آقای حجتی از لحاظ اختیارات تنظیم بازار، بیشترین اختیارات قانونی را نسبت به همه وزرای کشاورزی پیشین دارد؛ بنابراین اظهاراتی که رافع مسئولیت وی در حوزه واردات میوه است، قابل قبول نیست.

همانطور که وزیر جهادکشاورزی گفته، وی مسئول کنترل مرزها نیست، اما مطمئنا وزارت جهادکشاورزی مسئول نظارت بر توزیع محصولات کشاورزی در سطح بازار و فروشگاه‌ها هست و این روزها که میوه‌های قاچاق به طور انبوه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای در حال عرضه است، آقای حجتی نمی‌تواند مسئولیت خود را در این مورد، نادیده بگیرد و به دوش دیگران بیاندازد.

آقای حجتی را به تماشای تصاویر و قیمت برخی میوه‌های قاچاق خارجی در فروشگاه‌های سطح تهران دعوت می‌کنیم.

از آواکادوی 12 هزار تومانی تا پرتقال کنکوات 15 هزار تومانی +جدول قیمت
بازار در تسخیر میوه‌های خارجی؛ وزیر کشاورزی: به من مربوط نیست + عکس

بازار در تسخیر میوه‌های خارجی؛ وزیر کشاورزی: به من مربوط نیست + عکس

بازار در تسخیر میوه‌های خارجی؛ وزیر کشاورزی: به من مربوط نیست + عکس

بازار در تسخیر میوه‌های خارجی؛ وزیر کشاورزی: به من مربوط نیست + عکس

بازار در تسخیر میوه‌های خارجی؛ وزیر کشاورزی: به من مربوط نیست + عکس

بازار در تسخیر میوه‌های خارجی؛ وزیر کشاورزی: به من مربوط نیست + عکس

بازار در تسخیر میوه‌های خارجی؛ وزیر کشاورزی: به من مربوط نیست + عکس

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است