منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۴
شناسه خبر: 188027
گروه :خبر
IMG_4228

منطقه محافظت شده پرزوئیه دارای طبعتی بکر و زیبا در ارتفاعات کوه های غربی شهرستان بستک می باشد که به علت بی توجهی در حال نابودی است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از جهانگیریه شاید برای هر ببینده ای اعجاب آور باشد از منطقه ای با دشت های لخت و بدون پوشش گیاهی فاریاب سنگویه کمی که به سمت ارتفاعات می روید خبر از آن گرمای مرگبار و زمین بدون پوشش گیاهی نیست.

پرزوئیه منطقه ای زیبا و بکر است که ازطرف غرب به شهرستان لار در استان فارس و از شرق به شهرستان بستک منتهی می شود .این منطقه که در شهرستان بستک می باشد از شرق و غرب از اول گردنه پاسخند شروع می شود و تا اول گردنه راه عباسی ادامه دارد و از شمال و جنوب از منطقه کرمستج لار شروع می شود تا هورمود راه عباسی ادامه دارد .
این منطقه حدود 120000 هکتار وسعت دارد که در گستره دشتها تا دامنه های کم ارتفاع کهور و آکاسیا به خوبی خود را نشان می دهند ، استبرق ، گز ، گیشدر ، فرفیون و … از گیاهان همراه این تیپ می باشد.

دومین تیپ گیاهی منطقه را تیپ میان بند تشکیل می دهد که به گونه غالب قیچ ، ناترک ، آویشن ، انجیر و گون ، بادامک ، شکرتیغال ، پنیرک ، درمنه دشتی ، ترشک و… اختصاص دارد .
تیپ نهایی در ارتفاعات مشهود است که به گونه های آبنوس ، انواع گون و نیز بنه ، کیکم ، بادام کوهی و ارتفاعات با شکوه ارس اختصاص دارد .

IMG_4244

منطقه شکار ممنوع پرزوئیه زیستگاه مختلفی را برای حیات وحش فراهم کرده است؛ در این منطقه می توان به گونه های نادر زیادی اشاره کرد که شامل : جبیر ، قوچ و میش ، کل و بزکوهی ، سایر گونه های این منطقه می توان از : کفتار ، شغال ، روباه معمولی ، تشی ، خرگوش ، گرگ و گراز اشاره کرد .
انواع پرنده های بزرگ شکاری حفاظت شده نظیر کرکس ، دال سیاه ، قرقی ، انواع پرندگان قابل شکار همچون تیهو ، کبک ، بلبل خرما ، کبوتر چاهی ، شبگرد دشتی ، چکاوک کاکلی ، زنبور خور معمولی ، کلاغ پاسرخ و دارکوب و … در این منطقه بسر می برند .

IMG_4235

عبدالله کشاورز،  محیط بان بازنشسته در گفتگو با جهانگیریه با گلایه از بی تفاوتی مسئولین نسبت به این منطقه گفت: در گذشته این منطقه 12 نفر محیط بان داشته که شبانه روز از منطقه محافظت می کردند اما در حال حاضر جز عشایر منطقه هیچ مراقب دیگری ندارد .

 

کشاورز با بیان اینکه  بیشتر شکارچیان شکارهای خود را به کشورهای عربی قاچاق می کنند، افزود:  بدلیل نبود مراقب در تمام ساعات شبانه روز سودجویان به جان این منطقه افتادند و بسیاری از گونه های حیات وحش این منطقه را تا مرز نابودی کشانده اند.

وی با اشاره به برداشت بی رویه گیاه انگزه اظهار کرد: این گیاه ارزش دارویی دارد و افراد زیادی با شروع فصل زمستان از شهرهای استان فارس و هرمزگان برای برداشت این محصول به دلیل سود ناشی از آن به این منطقه می آیند که بدلیل برداشت بیش از حد رو به نابودی است.
این محیط بان بازنشسته تصریح کرد:خشکسالی در این چند سال اخیر بر مشکلات این منطقه افزوده است که دولت می تواند با احداث سدهای خاکی کوچک یا درست کردن آبشخور از نابودی حیات وحش جلو گیری کند .

وی یاداور شد: بدلیل بی توجهی و افزایش شکارچیان نسل یوزپلنگ آسیای نابود شده که اگر این بی توجی ادامه یابد نسل تمام حیات وحش منطقه به نابودی کشیده خواهد شد .
این محیط بان 82 ساله که سالها از دوران خدمتش می گذردبر اساس تکلیف انسانی به همراه فرزندانش به کار خود ادامه داده و خواستار توجهه مسئولین برای نجات این منطقه است.

وی که از ناهماهنگی محیط زیست و منابع طبیعی گلایه منداست پیگیری های زیادی انجام داده و حتی به خانم ابتکار رئیس سازمان محیط زیست نامه نوشته است اما تاکنون از هیچ جوابی نگرفته است .

 

IMG_4219

 

انتهای پیام/م

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور