منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۷:۳۹
شناسه خبر: 306519
گروه :خبر
IMG_4974

بسیج سازندگی سپاه رودان توانسته با ارائه تسهیلات به باغداران در قالب اصلاع باغات، بخشی از خسارات وارده به این قشر را جبران کند و گامی موثر در جهت احیای باغات رودان بردارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از رودان نیوز؛ خسارت‌های زیادی در سال‌های اخیر با شیوع بیماری جاروی جادوگر لیموترش بخش وسیعی از باغات شهرستان رودان را دچار مشکلات اساسی کرد، به طوری که کاهش چشمگیر میزان برداشت محصول لیمو از سطح زیرکشت باغات را در پی داشته است.

 

تاکنون برای ریشه کن کردن این بیماری هیچ راه حل علمی در کشور ارائه نشده است، تنها راه مقابله با این بیماری انجام عملیات فنی از قبیل تغذیه مناسب درختان، رعایت بهداشت درختان و مبارزه شیمیایی با گسترش بیماری جاروی جادوگر است و یا اینکه کشاورزان درختان مبتلا به این بیماری را از ریشه از بین ببرند.

 

در این میان بسیج سازندگی سپاه رودان توانسته با ارائه تسهیلات به باغداران در قالب اصلاع باغات، بخشی از خسارات وارده به این قشر را جبران کند و گامی موثر در جهت احیای باغات رودان بردارد.

 

سلمان زجردور کشاورز رودانی با تسهیلات اقتصاد مقاومتی که از بسیج سازندگی رودان دریافت کرده توانسته باغ خود را دوباره احیا کند و نهال لیموی اصلاح شده را جایگزین درختان ویروسی کند.

 

IMG_4972-300x225

وی در این خصوص به خبرنگار رودان نیوز گفت: با همکاری بسیج مهندسین کشاورزی رودان و بررسی هایی که در جایگزینی لیموی محلی داشتیم، نهال لیموی لیسبون بهترین گزینه برای جایگزین لیموی محلی است .

 

زجردور که خود دارای تحصیلات کارشناسی ارشد در رشته کشاورزی است، اظهار کرد: مقاوم بودن  رقم لیمو لیسبون در مقابل بیماری، دارا بودن آب با کیفیت از مهمترین مزایای این محصول است و یکی از محاسن این رقم این است که در برابر بیماری جاروک جادوگر که بیشتر درختان لیمو این مناطق به آن مبتلا شده مقاوم است.

 

وی با اشاره به اینکه بعضی از نهالهای لیموی مصری به باغداران عرضه شده،  افزود: این نوع نهال در برابر بیماری جاروی جادوگر مقاوم است، اما در برابر دیگر آفات آسیب پذیر است و توصیه می شود به باغداران از نهال لیموی لیسبون استفاده کنند.

 

زجردور ادامه داد: خیلی از کشاورزان رودانی در زمینه اصلاع باغات و جایگزین لیموی محلی به لیموی لیسبون توجیح نیستند و نیاز به مشاوره و اطلاع رسانی است و اگر بتوانند از تسهیلات اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی استفاده  کنند به صرفه و مناسب تر است و می توان خسارات که در این چند سال اخیر وارد شده را جبران کرد.

IMG_4974

IMG_4976

IMG_4978

IMG_4980

IMG_4982

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی