منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۰
شناسه خبر: 330504
گروه :خبر
13950329000900_PhotoA

وبگاه آمریکایی در گزارشی به توانایی ایران در مهندسی معکوس و ساخت موشک ضد تانک «توفان» و تجهیزات مخابراتی و جنگال اذعان کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، وبگاه «وار ایز بورینگ» در گزارشی با اشاره به وجود «موشک‌های تاو» آمریکایی تولید ایران به نام «توفان» در دست نیروهای مبارز منطقه و برنامه‌های سازمان جاسوسی آمریکا «سیا» برای تجهیز شورشیان سوری به این سلاح ضد تانک نوشت: ایران با مهندسی معکوس موشک ضد تانک تاو ساخت آمریکا را تولید کرده و آن‌را توفان نام نهاده و اینک متحدان ایران در سطح منطقه و گروه‌های نیابتی آن‌را در اختیار دارند.

 وبگاه آمریکایی نوشت: تولید موشک تاو با مهندسی معکوس البته چندان مخفیانه نیست و در فیلم‌های مستند و رسانه‌های خبری ایران، این کشور به تبلیغ در زمینه ساخت نمونه‌های مختلف موشک توفان برگرفته از نمونه تاو می‌پردازد.

 ایران موفق به ساخت دست کم چند نوع موشک توفان چون توفان-1 تا 3 شده است. بر اساس گزارش بخش تحقیقات نظامی، ایران دارای سامانه‌ای از نمونه‌های موشک تاو چون «BGM-71A»  « BGM-71C» و « BGM-71F» است. این کشور نوع دیگری از موشک‌های توفان-5 و «قائم» را نیز می‌سازد.

بر این اساس، ایران علاوه بر تجهیز پیاده نظام به پرتاب کننده‌های این موشک برخی از خودروهایش را نیز مجهز به سامانه پرتابگر این موشک‌ها کرده و خودروی تاکتیکی «سفیر» که اغلب در نمایش‌های نظامی ایران ظاهر می‌شود به پرتاب کننده موشک توفان مجهز است. این کشور همچنین بالگرد «کبرای» خود را به نام «توفان-2 » نامگذاری کرده که قادر به شلیک موشک ضد تانک است.

این وبگاه در ادامه نوشت: موشک‌های توفان تنها در اخبار و رسانه‌های رسمی ایران دیده شدند و در پاره‌ای از موارد نیز گزارش‌هایی از بکارگیری این موشک‌ها از سوی حزب الله لبنان در جریان نبرد سال 2006 با اسرائیل بود اما اینک بر اساس اخبار تایید شده این موشک‌ها در کشمکش‌های خاورمیانه رویت می‌شوند.

وبگاه وار ایز بورینگ در خاتمه گزارش خود با اشاره به مشاهده موشک‌های توفان ساخت ایران در سطح منطقه نوشت: صنایع الکترونیک ایران برای وزارت دفاع و ارتش تجهیزات نظامی تولید می‌کند و خط تولید آن شامل لنزهای پیشرفته، لیزر، تجهیزات ارتباطی و تجهیزات مخابراتی امنیتی، تجهیزات جنگال (جنگ الکترونیک) و پرتابگرهای موشکی است و حتی به مرمت بخشی از اجزای رادار‌ها  مبادرت دارد.

توفان، نام موشک ضد تانک هدایت‌شونده ساخت ایران است که به روش مهندسی معکوس از روی موشک بی‌جی‌ام-71 تاو ساخته شده است. کلاهک انفجاری این موشک 3.6 کیلوگرم جرم دارد و از نوع کلاهک‌های ضد تانک به شدت انفجاری می‌باشد که قادر است حدود 550 میلیمتر به درون زره فولادی نفوذ کند. نهایت برد این موشک 3850 متر و نهایت سرعت آن 310 متر بر ثانیه است. ساخت این موشک در اوایل دهه 1380 در مرکز صنایع هوا فضای ایران آغاز شد.

 موشک‌های توفان و توفان-2 بر نفربر «زرهی ام-113 » و بالگرد‌های «کبرا» و «شباویز- 1» نصب شده‌اند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی