منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۹
شناسه خبر: 194960
گروه :خبر

یک خبرگزاری غربی به نقل از مقام های غربی و ایرانی اعلام کرد که علی رغم برخی موانع موجود در روند مذاکرات هسته ای به نظر می رسد احتمال دستیابی به توافق تاریخی که بر اساس آن برنامه هسته ای ایران حداقل ده سال محدود خواهد شد، بیشتر شده است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، یک خبرگزاری غربی به نقل از مقام های غربی و ایرانی اعلام کرد که علی رغم برخی موانع موجود در روند مذاکرات هسته ای به نظر می رسد احتمال دستیابی به توافق تاریخی که بر اساس آن برنامه هسته ای ایران حداقل ده سال محدود خواهد شد، بیشتر شده است

به گزارش رویترز، بر اساس توافق جامع ، برنامه های اتمی ایران حداقل به مدت 10 سال محدود خواهد شد و در ازای آن تحریم های اعمال شده علیه تهران کاهش خواهد یافت.

مقام های آمریکایی از جمله باراک اوباما تاکید کرده اند که بهترین شانس برای دستیابی به توافق با ایران 50-50 است.ولی دیپلمات های نزدیک به مذاکرات به رویترز گفته اند که شانس دستیابی به توافق هسته ای بیشتر است. وزرای خارجه و سایر مذاکره کنندگان قرار است هفته آینده در وین مرحله نهایی روند مذاکرات دو ساله را برگزار کنند.

البته دیپلمات های آگاه و نزدیک به مذاکرات اعلام کرده اند که پیشرفت چندانی در زمینه حل و فصل اختلافات مربوط به برخی مسائل مهم حاصل نشده است و فشار زیادی روی هیات های ایرانی و آمریکایی وجود دارد تا به بن بست 12 ساله بین ایران و غرب بر سر مساله هسته ای پایان دهند.

یک مقام غربی در این باره تاکید کرد که ما نمی توانیم احتمال ناکامی و شکست را رد کنیم ولی به نظر می رسد که به احتمال زیاد به چیزی دست خواهیم یافت. البته نه تا 30 ژوئن، شاید چند روز پس از آن.

یک مقام غربی دیگر نیز تصریح کرد که من فکر می کنم که یک توافقنامه وجود خواهد داشت چرا که 2 بازیگر اصلی مذاکرات به آن نیاز دارند.گرچه هنوز اختلافات بر سر برخی مسائل هنوز حل و فصل نشده است ولی دیپلمات ها بر این باورند که عزمی برای دستیابی به مصالحه و توافق بین دو طرف وجود دارد.

دستیابی به توافق از نظر سیاسی برای اوباما و روحانی اهمیت زیادی دارد. برای اوباما شاید دستیابی به توافق با ایران و برقراری روابط عادی سیاسی با کوبا، تنها دستاوردهای سیاست خارجی باشد و این در شرایطی است که روند سازش بین فلسطین و اسرائیل متوقف شده و جنگ شدید در عراق و سوریه همچنان ادامه دارد.

یک مقام ایرانی نیز که شانس دستیابی به توافق را 70 درصد اعلام کرده، در این باره تاکید کرد که یک توافق وجود خواهد داشت. آمریکایی ها بیشتر از ما نیاز به دستیابی به توافق دارند. این توافق به هر دو کشور کمک خواهد کرد.

یک مذاکره کننده سابق برای یکی از شش قدرت جهانی نیز تاکید کرد که احتمال دستیابی به توافق هسته ای با ایران به 60-40 رسیده است.

یک مقام ایرانی به رویترز گفت: این برای روحانی و تیمش بسیار مهم است تا به توافق هسته ای دست یابد. شکست به معنای شکست روحانی و اصلاحات خواهد بود. شکست در دستیابی به توافق موجب تقویت موضع رقبای تندروی روحانی خواهد شد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در ویدئو کنفرانس خبری 26 خرداد گفت که مذاکره کنندگان آمریکا متمرکز بر‌ مجبور ساختن ایران به پاسخ‌دهی به تمام فعالیت‌های گذشته‌اش در حوزه تسلیحات نظامی نیستند.

وی گفت: ما روی پاسخگویی ایران درباره آنچه در زمانی انجام داده‌اند، متمرکز نیستیم. می‌دانیم که این کار را انجام داده‌اند، درباره این تردیدی نداریم. آنچه درباره‌اش نگران هستیم حرکت رو به جلو است.

اظهارات کری بدین معنی است که نباید لزوماً پیش از توافق هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5، به سؤالات مطروحه در حوزه ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران پاسخ داده شود. در حالی که پیشتر این امر یکی از شرط‌های طرف غربی برای دستیابی به توافق بود.

دیپلمات های فرانسوی نیز تاکید کرده اند که مصمم به حفظ فشار بر تهران برای دستیابی به یک توافق خوب هستند.یک مقام ارشد فرانسوی گفت: اختلاف ما با آمریکایی ها تنها بر سر محتوا و معنای توافق نیست. ما بر راستی آزمایی و پیگیری روند راستی آزمایی اصرار داریم.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان