منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۱
شناسه خبر: 279609
گروه :خبر
13940711000949_PhotoA

رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در گفت‌وگو با روزنامه کویتی تصریح کرد ادعای دخالت ایران در یمن بی‌اساس و مانند شایعه وجود سلاح کشتار جمعی در عراق است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «محمد الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در مصاحبه با روزنامه کویتی «الرأی»، درباره ادعاهای موجود درباره روابط ایران با جنبش انصارالله یمن، مقابله بین انصارالله و کویتی‌ها و … به اظهار نظر پرداخت.

محمد الحوثی در پاسخ به این سوال که اظهارات اخیر ایران مبنی بر اینکه «صنعاء» پس از بغداد، دمشق، لبنان و تهران، پنجمین پایتخت برای ایرانی‌ها به شمار می‌رود را چگونه ارزیابی می‌کند، گفت: این اظهارات همان‌گونه که برای کشورهای حاشیه خلیج [فارس] تحریک‌آمیز است برای ما نیز تحریک‌آمیز است.

رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در ادامه گفت که [برخی در] ایران با این اظهارنظر مرتکب خطای بزرگی شده است. ما همواره می‌گوییم که نیازی به اینگونه اظهارنظرها نیست زیرا ما در تصمیمات اتخاذی و اعمالمان، مستقل هستیم. سخن گفتن از دخالت ایران در یمن، واقعیت ندارد و این مسئله شایعه‌ای مانند شایعه وجود سلاح اتمی در عراق است.

این رهبر انصارالله یمن که حاکم صنعاء به شمار می‌رود و در کاخ ریاست‌جمهوری اقامت یافته، از مواضع شیخ «صباح الاحمد» امیر کویت قدردانی کرد و گفت: کویت همواره مورد احترام ملت یمن است زیرا در توسعه و رشد این کشور بسیار سهیم بوده است. امیدواریم که کویت درباره مسئله مشارکت در ائتلاف عربی، تجدیدنظر کند. یمنی‌ها کویتی‌ها را دوس دارند و ما اخیرا از شیخ «صباح الخالد» وزیر خارجه کویت شنیده‌ایم که از توسعه و رشد ملت یمن سخن می‌گوید و این امر مستلزم، استمرار و پیگیری از سوی دولت کویت است.

 وی افزود: ما معتقدیم که ملت کویت نیز با چالشهایی مشابه چالشهای ما درباره فعالیت‌های تروریست‌ها است و اکنون انفجارهای انتحاری در مساجد کویت برای ما نیز نگران‌کننده است. ما از رهبران کویت و در راس آن، امیر این کشور می‌خواهیم که به موافقان تحریک‌های طائفه‌ای و منطقه‌ای فرصت ندهد.امیر کویت انسان حکیمی است که به کسی اجازه نمی‌دهد، بافت جامعه کویت را تغییر دهد زیرا اگر چنین امری روی دهد، ما بسیار ناراحت خواهیم شد. زیرا ما معتقدیم که هرگونه هرج و مرج و خصومتی در هر کشور عرب به نفع اسرائیل است و اگر چنین اتفاقی روی دهد، به نفع رژیم غاصب اسرائیل تمام خواهد شد.

الحوثی ابراز امیدواری کرد که کویت برای توقف تجاوز به یمن و چپاول سرمایه‌های ملی این کشور نقشی ایفا کند.

رئیس کمیته عالی انقلاب یمن، در پاسخ به این سوال که آیا میان انصارالله و سربازان کویتی درگیری روی داده، گفت: ما به بمبارانهای ائتلاف سعودی علیه یمن، پس از 40 روز پاسخ دادیم. ما دشمن یکدیگر نیستیم اما از سرزمین خود دفاع می‌کنیم. آنها با هواپیماهای خود تا به امروز، ما را هدف قرار داده‌اند. اما درباره سربازان کویتی باید بگویم که من فکر می‌کنم، کویت به طور زمینی در درگیریهای یمن شرکت نکرده است و ما هیچ نیروی کویتی در مرزهای عربستان رویت نکرده‌ایم.

وی درباره تحقق اغلب اهداف عربستان سعودی در تجاوز به یمن گفت: آنها به چیزی دست نیافته‌اند و تنها زیرساختهای یمن را ویران کرده‌اند.

محمد الحوثی در ادامه هرگونه دخالت انصارالله در ترورهای اخیر در عدن را که به دست داعش و القاعده انجام می‌شود، تکذیب کرد و گفت: این امر صحت ندارد و ما از اتفاقات عدن متاسفیم. این داعش و القاعده هستند که در پشت این ترورها قرار دارند و اگر اتفاقی در جنوب یمن بر عهده ما باشد، آن را اعلام خواهیم کرد زیرا ما رو در رو مبارزه می‌کنیم و کسی را فریب نمی‌دهیم.

سوال دیگر روزنامه «الرای» کویت این بود: آیا داعش و القاعده ساخته و پرداخته شما نیست؟ الحوثی نیز در پاسخ گفت: همه می‌دانند که داعش و القاعده ساخته و پرداخته کیست.ما هیچ ارتباطی با این تروریست‌ها نداریم بلکه حتی خود قربانی آنها در انفجار مساجدمان و ترور مقامات و رهبرانمان هستیم.

این رهبر انصارالله یمن در پاسخ به سوالی درباره اختلاف این جنبش با حزب کنگره مردمی یمن و امتناع روسیه از به رسمیت شناختن این حزب و جنبش گفت: این صحت ندارد و هدف از این شایعات، شکستن ائتلاف میان انصارالله و کنگره مردمی یمن و مشغول کردن همه به اختلافاتی خیالی و دورکردن آنها از مقابله با متجاوزان است.

وی درباره امکان تشکیل دولت موقت در یمن گفت: این مسئله می‌تواند مطرح باشد. زمانی که برادران ما در حزب کنگره مردمی یمن و انصارالله به کنفرانس ژنو 2 رفتند، تا یک راهکار بین‌المللی برای یمن تدوین کنند، متوجه شدند که برخی با این مسئله مخالفند. توافق صلح و مشارکت در دولت بحاح صورت گرفت اما کشورهای حاشیه خلیج فارس، از به رسمیت شناختن آن امتناع کردند و به این ترتیب به رسمیت شناختن دولت بحاح را نیز زیر سوال بردند..

این رهبر انصارالله یمن، درباره تکریم انصارالله از نماینده سازمان ملل در امور یمن بدون اینکه هیچ اقدام مثبتی از سوی او برای توقف جنگ در یمن صورت گرفته باشد، گفت: ملت یمن یک ملت میهمان‌نواز است و این وظیفه ماست که هر کسی را که این ملت می‌خواهد، تکریم کنیم. ما هیچ اختلافی با عربستان نداریم و زمانی که نماینده سازمان ملل از ما خواست که دو اسیر سعودی را آزاد کنیم، این کار را کردیم.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور