منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۳
شناسه خبر: 337358
گروه :خبر
839714

یک اندیشکده آمریکایی مدعی شده است که ایرانی‌ها به دنبال خرید محموله سنگینی از فیبر کربن هستند که می‌تواند در ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته و تولید سوخت هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، منابع اطلاعاتی آلمان مدعی شده‌اند که ایران در پسابرجام هنوز به دنبال بدست آوردن غیرقانونی تجهیزات هسته‌ای از آلمان است.

در همین راستا، مقامات آلمانی چندین بار گزارش داده‌اند که شرکت‌ها و سازمان‌های مرتبط با ایران در حال تلاش برای رسیدن به چنین تجهیزاتی هستند.

وال‌استریت ژورنال در این رابطه نوشت: طبق توافق هسته‌ای انجام شده، ایران باید ظرفیت‌های هسته‌ای خود را کاهش دهد تا تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور لغو شود.

علی‌رغم این اطلاعات، مقامات آمریکا و آلمان تخطی ایران از توافق هسته‌ای را رد کردند. از همین رو در بیانیه‌ای از سوی کاخ ریاست جمهوری آمریکا آمد: ما هیچ مدرکی دال بر تلاش ایران برای بدست آوردن هر گونه مواد یا تجهیزات هسته‌ای در تخطی از برجام نداریم و مطمئناً آلمان‌ها هم همین نظر را خواهند داشت.

مقامات آمریکایی همچنین اظهار داشته‌اند که طبق گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران به تعهدات هسته‌ای خود در برجام عمل کرده است.

اما از سوی دیگر، سناتور مارک کرک جمهوری‌خواه که یکی از مخالفان سرسخت برجام است از گزارش آلمان‌ها مبنی بر تقلب ایران در توافق حمایت کرد و از کاخ سفید درخواست نمود که ایران را به شدت زیر نظر بگیرند.

روزنامه وال استریت ژورنال در ادامه نوشت: برخی از مقامات آلمانی هم اظهار داشته‌اند که اطلاعات افشا شده از اقدامات غیرقانونی ایران به قبل از اجرای برجام در سال 2015 بازمی‌گردد.

دو مقام امنیتی آلمان اعلام داشتند که خریدهای غیرقانونی ایران تا امسال ادامه یافته است ولی سرعت آن نسبت به سال 2015 کاهش یافته است؛ اما این مقامات اطلاعات زمانی دقیق و جزئیاتی این اقدامات را بیان نکردند.

در همین حال، اندیشکده علوم و امنیت بین‌الملل واقع در واشنگتن نیز در دو گزارشی که هفته گذشته منتشر کرده است مدعی شد که ایران در حال تلاش برای استفاده از چین و کشورهای دیگر برای خرید تجهیزات مرتبط هسته‌ای است.

این اندیشکده مدعی شده است که ایرانی‌ها به دنبال خرید محموله سنگینی از فیبر کربن هستند که می‌تواند در ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته و تولید سوخت هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود