منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۷
شناسه خبر: 200710
گروه :خبر
 

در فاصله ۴۸ ساعت مانده به پایان احتمالی مذاکرات هسته‌ای مطرح شد؛

ادعای‌ عجیب روزنامه‌ عربستانی‌ درباره‌ توافق

با نزدیک شدن ساعات پایانی مذاکرات هسته‌ای و توافق احتمالی ایران و کشورهای۱+۵، یک روزنامه عربستانی چند ادعا مطرح کرد که در نوع خود جدید است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، در فاصله‌ای نزدیک به پایان احتمالی مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای مجموعه «1+5» روزنامه‌ای عربستانی واکنشی منفعلانه به این امر نشان داد و ادعاهای عجیبی مطرح کرد.
روزنامه دولتی «الوطن‌» عربستان نوشت: دنیا شاهد امضای توافقی میان ایران و جامعه بین‌المللی بر سر چیزی خواهد بود که الان پرونده هسته‌ای ایران نامیده می‌شود.

الوطن در ادامه این پرونده را چیزی جز «دوستی و همکاری طولانی مدت آمریکا و ایران» ندانست که به گفته آن از «زمان جنگ اول خلیج فارس یعنی جنگ [تحمیلی] عراق و بعد از آن از جنگ دوم خلیج و اشغال کویت به رهبری بوش (پدر) و روی‌کار آمدن نومحافظه‌کاران و سپس اشغال افغانستان و عراق» آغاز شده است.

این روزنامه مدعی است که حتی هدف از حمله آمریکا و انگلیس به عراق و اشغال این کشور همکاری با ایران بوده و آن را جنگی آمریکایی_بریتانیایی و ایرانی توصیف کرد.

ادعاهای عجیب این روزنامه سعودی که به نظر می‌رسد از قدرت و نفوذ ایران که سبب شده چند قدرت جهانی با آن سالها مذاکره کنند، ناراحت است، به اینجا ختم نشد و در گزارش خود مدعی شده که توافق بر برنامه هسته‌ای ایران یک شوی تبلیغاتی است و رسانه‌های جهان میلیون‌ها دلار برای کارگردانی این نمایش سود خواهند بُرد در حالی که در سایه حضور داعش ضرر اصلی به کشورهای عربی وارد می‌شود.

الوطن عربستان با اشاره به حمله آمریکا به عراق نوشته که پیش از حمله به عراق این کشور منطقه حائل میان اعراب و فارس‌ها [ایرانیان] و ترک‌ها بود که اشغال آن تعادل در منطقه را از بین بُرده و می‌توان اشغال آن را چندین بار از اشغال فلسطین خطرناک‌تر دانست.

ادعای عجیب دیگر این روزنامه سعودی این بود که پس از خروج آمریکا از عراق و روی کار آمدن باراک اوباما و تشدید بحران‌های خاورمیانه، حتی فرستادگان ویژه سازمان ملل در امور بحران‌های سوریه، لیبی و یمن تحت نظارت آمریکا به این مناطق فرستاده شده‌اند تا بحران‌های خاورمیانه را به سود پرونده هسته‌ای ایران «مدیریت» کنند نه اینکه آن را حل و فصل کنند.

این روزنامه مدعی است که در صورت توافق ایران و 1+5 این توافق انعکاسی از روابط پیشین ایران با آمریکا و نه روابط آتی این دو کشور خواهد بود.

به نظر می‌رسد این ادعاهای عجیب در کنار ادعاهای همیشگی سعودی‌ها مبنی بر اینکه داعش را ایران حمایت می‌کند یا اینکه انفجارهای مساجد در شرق عربستان و در کویت با ایران مرتبط است، واکنشی منفعلانه به توافق احتمالی هسته‌ای مجموعه 1+5 با ایران باشد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است