منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۶
شناسه خبر: 242123
گروه :خبر

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی با تشریح جزییات فاجعه منا بیان کرد که از لحاظ فقهی به دنبال این هستیم که آیا می توان ترتیب اعمال منا را برداریم یا نه و این مباحث فقهی را در قم شروع کرده ایم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل ازراه دانا، حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر، نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی در نشست علمی -تخصصی فاجعه منا در دانشگاه تهران با تبریک فرا رسیدن میلاد امام صادق (ع) به بررسی جزییات حادثه منا پرداخت و گفت: حادثه ای که در حج امسال اتفاق افتاد حقیقتا یک حادثه بزرگی بود؛ حادثه ای که به این وسعت و در طول تاریخ شاهد نبودیم و فکر هم نمی کردیم که رخ دهد. البته ۱۰ الی ۱۵ سال قبل به دلیل اینکه سعودی ها اجازه دادند اتوبوس ها هم به مسیر وارد شوند چند مورد تلفات رخ داد اما با طرح توسعه ای که در جمرات صورت گرفت تلفات کاهش یافت.

او ادامه داد: پس ما در پیش بینی هایی که داشتیم در تصورمان نبود که این حادثه رخ دهد بنابراین برای آن هم برنامه ریزی نکرده بودیم. البته امداد ما در مسیر زائران که به رمی جمرات می رفتند با لباس فرم حضور داشت و جمعیت را کنترل می کردند. مسیر حجاج ایرانی همیشه از سوق العرب و شارعه الجوهره بود که همواره نیروهای ایرانی در آنجا مستقر بودند ولی چیزی که امسال رخ داد همین بود که پلیس منا که در آنجا حضور داشت برخلاف سال های قبل مسیر خاصی را در نظر گرفته بود و مردم را در خیابانی که به خیابان ۲۰۴ معروف بود هدایت می کرد و ما در پی این هستیم که دلیل این کار را بدانیم.

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی گفت: بعد از آنکه ازدحام صورت گرفت در آن نقطه ای که اوج بحران بود در کنار جاده اتومبیلی را پارک کردند و برای دقایقی هم مسیر باقی مانده در کنار اتومبیل را هم بستند به این اعتبار که می خواستند اوج جمعیت را در جمرات بشکنند و جلوی حرکت جمعیت را بگیرند بنابراین آنها لحظاتی مسیر را بستند و هنوز دلیل آن برای ما مشخص نیست و این مسأله که شخصی از امرای سعودی می خواسته اعمال خود را انجام دهد، صحت ندارد.

قاضی عسگر با بیان اینکه در بسیاری از کشورها بزرگترین تراکم جمعیت مذهبی است، ادامه داد: مثلا در هندوستان می بینیم که بزرگترین گردهمایی مردم مسایل دینی این کشور است یا ایام محرم در ایران نیز جمعیت زیادی کنار هم جمع می شوند، ولی ما برای آنها برنامه ریزی می کنیم، پس یک بحث مهم در حادثه منا بحث مدیریتی است که آیا این نوع اداره کردن حج از نظر علمی صحیح است یا نه. به نظر ما شیوه مدیریت حج به این شکل سنتی جواب نمی دهد و ما شاید از ۲۰ سال گذشته نامه هایی به مسوولان عربستان نوشته و مسایلی را توصیه می کردیم مثلا زمانی خیمه های حجاج آتش می گرفت چراکه خیمه ها از جنس آتش بود ولی بعد از توصیه های بسیار از سوی مسوولین این مسأله اصلاح شد.

او گفت: همچنین مسایل بسیاری از جمله بهداشت و جمع آوری زباله ها در کنار چادرهای حجاج وجود دارد که به این مسایل نیز باید رسیدگی شود یا در مسیر رمی جمرات که حادثه رخ داد چرا تهویه های هوا که به سادگی در همه مناطق وجود دارد و اکسیژن هوا را تأمین می کند، وجود نداشت بنابراین اینها مسایلی است که باید مطرح شود و آنها ملزم به رعایت آن هستند. در ادامه طرحی مطرح می شود مبنی بر اینکه اداره حرمین شریفین توسط شورایی از کشورها اداره شود. اما آیا این مسأله شدنی است. مثلا می توان مشهد مقدس را به صرف اینکه مسلمانانی از سراسر جهان به این شهر وارد می شوند در اختیار همه کشورها قرار داد؟ به نظر من این مسأله امکان تحقق ندارد و این نوع برخورد کردن غلط است بلکه ما باید در رابطه با نوع مدیریت حج بحث کنیم، مبنی بر اینکه آیا حج با این روش های سنتی قابل اداره است؟

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی در خصوص بررسی حقوقی فاجعه منا گفت: در بحث حقوقی هم موضوع اصلی این است که این حادثه طبیعی اتفاق نیفتاده است اولا باید از نظر دینی و شرعی و حقوق بین الملل این بحث را دقیق مشخص کنیم که مقصر کیست و چه کسانی مسوول هستند. یک بحث حرکت عمدی است اما قرائن نشان نمی دهد که عمدی در کار باشد چون معنا ندارد که سعودی ها به دست خودشان حیثیتی که به آن افتخار می کنند را خدشه دار کنند. اما در بحث غیرعمد این مسایل مطرح می شود که چرا این کار را کردند. آنها در همه جا دوربین داشتند شما که اینقدر دوربین دارید پس از آنها در چه زمینه ای استفاده می کنید آیا فقط برای کنترل جمعیت است پس چرا جمعیت را هدایت نکردید. شما فراخوان می دهید، مردم را دعوت می کنید که حج را اداره می کنید و پول هم می گیرید. پس این امکاناتی که فراهم می کنید باید در جهت سهولت حجاج باشد اما شما چه کاری برای مدیریت بحران داشتید. چرا بحران را مدیریت نکردید؟ چرا از نیروهای آموزش ندیده در آن محل استفاده می کردید؟

او با بیان اینکه ما در حال مستندسازی برای یافتن حقیقت هستیم، ادامه داد: وقتی این تراکم به وجود آمد به دلیل اینکه تنفس وجود نداشت افراد یکی پس از دیگری به زمین می افتادند به هم کلاف شده بودند که کار امداد و نجات را هم دچار مشکل می کرد. یکی دیگر از مشکلات ما این بود که گروه های امدادی هم دیر رسیدند پس همه این چراها باید از لحاظ حقوقی بررسی شود. ما نیروهای امدادی بعثه را وارد عمل کردیم که حدود ۵۰۰ نفر را نجات دادند که ۱۰۰ نفر از آنها ایرانی و بقیه خارجی بودند اما سعودی ها آنها را نیز از صحنه خارج کردند و اجازه کمک ندادند و نیروهای امدادی ما را که از فوتی ها برای تشخیص هویت عکس می گرفتند دستگیر کردند. آنها حتی در بحث نجات مجروحان نیز دقت لازم را نداشتند، برخی از مجروحان را به دلیل بی توجهی در داخل کیسه ها می گذاشتند به این گمان که آنها مرده اند و حتی تعداد زیادی از مجروحین به دلیل بی توجهی در راه جان خود را از دست دادند.

قاضی عسگر در خصوص بحث انتقال جنازه ها گفت: آنها در انتقال جنازه ها هم درست عمل نکردند حدود ۲۵ کانتینر آوردند که پر از جنازه بود و من به آنها گفتم که چند نفر پرسنل به آنجا می فرستم تا جنازه ها را خودمان خارج کنیم اما اجازه این کار را نیز ندادند به این بهانه که باید اول سردخانه ها از جنازه خالی شود بنابراین جنازه ها چند روز در دمای ۵۰ درجه در کانتینرها ماندند که فضای بسیار بدی را به وجود آورده بود اما بعد از سخنرانی مقام معظم رهبری اجازه جست وجوی جنازه ها در کانتینر را به ما دادند الان هم مصیبت دیگری داریم که تعدادی از حجاج ما بدون اجازه در آنجا دفن شده اند که با آزمایش DNA به دنبال جست وجوی آنها هستیم.

قاضی عسگر تصریح کرد: از لحاظ فقهی به دنبال این مسأله هستیم که آیا می توان ترتیب اعمال منا را برداریم یا نه، که این مباحث فقهی را در قم شروع کرده ایم. حتی در این زمینه شبهه ای مطرح شده بود مبنی بر اینکه عربستان ابلاغ کرده بود از ساعت ۱۰ به بعد ایرانی ها برای ورود به رمی اجازه دادند که من این مسأله را تکذیب می کنم.

او در پایان خاطرنشان کرد: بحث آخری که می خواهم مطرح کنم این است که ما در عرصه نظام بین الملل به دلیل اینکه سعودی ها از طریق انسان ها بسیاری از پست ها را در اختیار گرفتند، بعید می دانم موفق شویم. مثلا الان رییس حقوق بشر، عربستانی است یا مقر سازمان کنفرانس اسلامی در شهر جده است و مدیر آن نیز عربستانی است. باید با استناد به تفاهم نامه ها و قوانین و مقررات بین دو کشور وارد مذاکره شویم تا غرامت و دیه کشته ها و مجروحین را بتوانیم اخذ کنیم.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند