منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۱
شناسه خبر: 266832
گروه :خبر
13910710153350494_PhotoL

کسانی که بیشترین ظلم را در اختلاف طبقاتی به قشر زیر خط فقر می کنند در واقع دولت حاکم بر کشور است که با حمایت از راندخوارها و پنهان کردن مال اندوزی و خلاف ها با درآمدهای کلان اقشار مهم دولتی و شاخ و برگ دادن افرادی که زیر دست خود دولت کار می کنند یا سودی برایشان دارند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ اختلاف طبقاتی مسئله بسیار مهمی است در واقع این موضوع باعث خیلی از مشکلات در جامعه ی امروزی شده و افراد را بابت بالا بودن یا پایین بودن از نظر مالی در رده های شغلی ، اخلاقی ، رفتاری ، ظاهری و حتی برخوردی قرار داده . برای این بحث ساده ترین مثال را گفت ؛ یک روز پر کار بانکی را را فرض میکنیم . یک موقعیت تسهیلاتی را بانک در اختیار عوام قرار داده است .

یک فرد عادی به طور مثال ، یک فرد کارگر ، کارمند و یک فرد که ازنظر دارایی سطح بالا یا در زبان ساده ثروتمند ، هر سه نفر اقدام برای گرفتن این تسهیلات بانکی می کنند .

نفر سوم که بدون دردسر و حتی می توان گفت روال اداری که باید سه ماهه طی شود را یک هفته ای طی کرده و مبلغ به حساب ایشان رفته و جالب اینجاست که از بانک با او تماس گرفته و اطلاع می دهند که مبلغ در حسابشان سپرده شده ، نفر دوم هم این روال را یک ماهه طی کرده و پول به حسابشان منظور گردیده و اما نفر اول به دلیل نبودن خیلی از امکانات و در اختیار نداشتن خیلی از افراد بعد از ماه دوندگی و رفت و آمد به او می گویند متاسفیم و مهلت تمام شد و یا شما این و آن مدرکی که باید را نداشتید و خیلی چیزهای دیگر .

این می شود که افراد بالاترهمچنان رو به بالا می روند و افراد زیرین هم به قعر مشکلات فرو می روند . البته این مثال بود چون این مسئله خیلی جاهای دیگر به وضوح دیده می شود ، در واقع این اختلاف طبقاتی باعث خیلی از مشکلات شده ، حتی باعث شده نگاه ها به یکدیگر تغییر کند و باعث تغییر رویه ی رفتارهای مردم با هم شود . این موضوع باعث شده است که مردم به همدیگر به چشم ارباب و رعیت نگاه کنند .

افرادی که از نظر مالی در طبقه بندی جامعه در طبقه فوقانی قرار دارند دیگر افراد اطراف خود را کوچک و حتی به خود این اجازه را می دهند که به آنها به صورت توهین و تحقیر حرف بزنند .

جامعه شناسان در کشور اختلاف طبقاتی را به سه دسته تقسیم می کنند .

در طبقه ارشد که می توان آن را ممتاز نام گذاری کرد که حدودا 10 درصد جمعیت را تشکیل می دهند و شامل اشراف زمین دار ، تجار ، کسانی که دارای مستغلات هستند و از این راه امرار معاش می کنند که کارمندان و مقام داران عالی رتبه دولت ، روسای نیروی نظامی و اعضای حکومت را می توان در این ردیف جامعه قرار داد .

در طبقه دوم که می توان آن رامتوسط یا میانی نام گذاشت این قشر از جدول بندی جامعه را متخصصان و کارمندان تشکیل می دهد . شامل : معلمان ، پزشکان ، استادان ، روحانیون ، مدیران کارخانه ها و کارکنان دولت می شود .

طبقه سوم که در واقع می توان از آن به عنوان طبقه زیردست یا محکوم به زندگی نام برد طبقه کارگر است . همان افرادی که برای امرار معاش خانواده خود در سرما و گرما ، درآفتاب و سایه ، در روزهای خوب و بد ، در حال مریضی و یا حتی در موقع جشن و شادی باید همانند یک ماشین پر کار ، کارخانه های ریسندگی یکسره روشن باشند و شبانه روز در حال تلاش باشند .

درست است که لازمه زندگی تلاش و کار است اما این بندگان طبقه ی کارگر در واقع هیچ زمانی آرامش فکری ندارند زیرا هر روز با یک مشکل جدید سرو کار دارند .

البته این را هم متذکر می شوم که اگر همین افراد هم نباشند بقیه جامعه مانند ماشینی می ماند که از چهار چرخ آن یک چرخ کم دارد و آن ماشین هم باید در حالت سکون باقی بماند و هیچ روزنه حرکتی ندارد .

خیلی از ساختمان های مجلل ، هتل ها ، مکانهای تجاری و حتی بعضی از ادارات که حاصل کار و تلاش و زحمت همین قشر است بعد از اتمام همین کارگران نمی توانند آنجا رفت و آمد کنند .

اگر زجر و زحمت این کارگران نباشد بزرگانی چون تجاران و سیاستمداران و بر تخت نشسته ها هم این نبودند .

در واقع دولت هم به این اختلاف طبقاتی بیشتر دامن زده است و در این اجرای هدفمندی یارانه ها به وضوح دیده می شود .

این داستان همان داستان قدیمی غنی و فقیر است که بعضی از مردم حتی نان شب ندارند بخورند و در یک اتاق 15 متری چند نفره زندگی می کنند و کسانی هستند که خانه ای مثال قصر دارند و می توان گفت در یک خانه ی 2000 متری که حدود حدود 6 اتاق خالی از سکنه دارند سه نفری زندگی می کنند .

کسانی هستند که فرزندشان به خاطر نداشتن پول کافی از بیماری فوت کرده و آن ها هیچ کاری نمی توانند بکنند که این افراد تقریبا 40 درصد جامعه را تشکیل می دهند و کسانی هم هستند که به خاطر یک سردرد ساده به کشورهای اروپایی و آمریکایی سفر کرده و هزینه های هنگفتی را خرج می کنند تا به اصطلاح خود را چکاپ کنند .

این مسئله را حتی در فیلم سازی های این چند سال اخیر هم می توان دید .

جمع بندی آخر اینکه کسانی که بیشترین ظلم را در اختلاف طبقاتی به قشر زیر خط فقر می کنند در واقع دولت حاکم بر کشور است که با حمایت از راندخوارها و پنهان کردن مال اندوزی و خلاف ها با درآمدهای کلان اقشار مهم دولتی و شاخ و برگ دادن افرادی که زیر دست خود دولت کار می کنند یا سودی برایشان دارند .

در حقیقت این چند مورد اختلاص هم که هویدا می شود مجبور به فاش کردن اسرارشان شدند به اجبار و با فشار سخنان مردم بود . مجبور شدند این چند نفر یا مدیران چند اداره دولتی از جمله بانک مرکزی را در رسانه های مردمی نشان داده تا بتوانند از هجوم فکری و رفتار های مردم جلوگیری کنند .

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند