منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۸
شناسه خبر: 251997
گروه :خبر
13940421000642_PhotoA

یک روزنامه عربی در گزارشی تاکید کرد عربستان و امارات درباره بحران سوریه و یمن دچار اختلاف نظر هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، روزنامه رای الیوم در یادداشتی به تغییرات در بازی موازنه قوا در خاورمیانه می‌پردازد و می‌نویسد، برخی ائتلافهای منطقه‌ای دچار اختلاف شده‌اند و برخی کشورها در حال خروج از زیر سایه عربستان هستند.

رأی الیوم نوشت: امارات متحده عربی حمله روسیه به داعش در سوریه را حمله به دشمن مشترک توصیف می‌کند که این تصدیق ضمنی دخالت نظامی کرملین در سوریه است.

نویسنده با اشاره به اینکه، این موضع گیری امارات برخلاف موضع عربستان و قطر در قبال بحران سوریه است تصریح می‌کند که ریاض و دوحه به صراحت با عملیات نظامی روسیه در سوریه مخالف هستند که آن را هدف قرار دادن غیرنظامیان در سوریه توصیف می‌کنند.

 این تحلیل تصریح می‌کند که عربستان، قطر و ترکیه شدیدترین مواضع را در قبال حملات روس‌ها به داعش اتخاذ کرده‌اند و این درحالی است که «أنور قرقاش» وزیر دولت امور خارجی امارات تنها به این مسئله اکتفا کرده که دخالت نظامی روسیه اوضاع را در سوریه پیچیده می‌کند.

رای الیوم با مطرح کردن این سوال که آیا زمان جدایی امارات از عربستان در مسائل جاری خاورمیانه فرا رسیده تاکید می کند که آیا می‌توان گفت که امروز ائتلافی میان امارات، مصر و اردن در خاورمیانه در برابر عربستان، ترکیه و قطر شکل گرفته است؟

این روزنامه در ادامه می‌افزاید: منابع رسانه‌ای متعددی از توافق پنهانی میان مصر، اردن و امارات با روسیه درباره حمایت از حملات علیه داعش صورت گرفته استکه این بدان معناست که ائتلاف تحت رهبری سعودی که علیه یمن شکل گرفته درباره سوریه دچار شکاف است و امارات به دنبال خروج از زیر سایه عربستان و اتخاذ مواضعی متفاوت با متحدانش در شورای همکاری خلیج فارس و به دنبال ایفای نقشی مستقل‌تر است.

این گزارش در شرایطی منتشر شده است که بتازگی رسانه‌ها از اختلاف فزاینده میان «عبدربه منصور هادی» و «خالد بحاح» رئیس جمهور و نخست وزیر فراری یمن خبر داده‌اند که دلیل این اختلافات ناشی از مخالفت بحاح با سپردن پست‌های کلیدی به وزرای حزب الاصلاح (شاخه اخوان المسلمین در یمن) بود به طوری که پس از برکناری پنج عضو کابینه به دستور منصور هادی، بحاح با صدور بیانیه مخالفت خود با این اقدام را علنی کرد.

خالد بحاح که مورد حمایت امارات است به شدت از نزدیک شدن اخوانی‌های یمن به منصور هادی که در ریاض اقامت دارد، در سایه حمایت های قطر و ترکیه نگران است.

ستون نویس رای الیوم در ادامه با اشاره به افزایش رفت‌و‌آمدها میان مسکو و ابوظبی می‌نویسد که امارات متحده عربی در طی ماه‌های اخیر هفت میلیارد دلار در روسیه سرمایه گذاری انجام داده است که بخشی از این سرمایه گذاری طی مدت اخیر با آغاز حملات به داعش در سوریه انجام پذیرفته است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور