منتشر شده در تاریخ: جمعه ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۶
شناسه خبر: 284036
گروه :خبر
hormoz

واردات روغن خام و اینکه چه دستگاه‌هایی باید برای تامین نیاز کشور و صدور مجوز واردات آن نقش‌ داشته باشند به محل اختلاف جدید بین دو وزراتخانه جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت تبدیل شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ واردات روغن خام و اینکه چه دستگاه‌هایی باید برای تامین نیاز کشور و صدور مجوز واردات آن نقش‌ داشته باشند به محل اختلاف جدید بین دو وزراتخانه جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت تبدیل شده است.

اخیرا خبرهایی مبنی بر اینکه برای واردات روغن خام دیگر نیازی به مجوز وزارت جهاد کشاورزی ندارد به نقل از سازمان توسعه تجارت منتشر شده، حال آنکه بر اساس قانون تمرکز وظایف بازرگانی بخش کشاورزی، متولی تولید تا بازار داخلی و واردات و صادرات محصولات کشاورزی و بخش اعظمی از صنایع غذایی با یک مرحله تبدیل به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است؛ این یعنی دستگاه‌هایی مانند گمرک و سازمان توسعه تجارت باید عملکردشان با تصمیم‌گیری و مجوزها هماهنگ باشد.

البته این خبر چندان دوامی هم نداشت؛ چرا که عبدالمهدی بخشنده – معاون برنامه‌ریزی اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی – در اظهار نظری تند، تکیلف همه چیز را روشن کرد و در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: اگر هر سازمان یا مقامی خارج از وزارت جهاد کشاورزی این موضوع را اعلام کرده باشد، قطعا خلاف قانون اظهارنظر کرده و متخلف است و باید به مراجع قانونی کشور پاسخگو باشد.

وی افزود: بر اساس ماده 16 قانون افزایش بهره‌وری، وزارت جهاد کشاورزی تنها مرجع قانونی صدور مجوز واردات محصولات کشاورزی است و قطعا متخلفین را به مراجع قضایی کشور معرفی خواهیم کرد.

اما پس از اظهار نظر معاون وزیر جهاد کشاورزی، سازمان توسعه تجارت طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که حذف مجوز وزارت جهاد کشاورزی در ثبت‌ سفارش واردات دانه‌های روغنی به معنای عدم محدودیت در واردات و صفر شدن تعرفه آن نیست بلکه وظیفه این سازمان تسهیل تجارت و حذف موانع دست ‌و پا گیر است؛ به همین دلیل با بررسی‌های صورت گرفته و به منظور جلوگیری از افزایش قیمت روغن نباتی مصرفی مردم مقرر شد بر اساس ماده 103 قانون برنامه پنجم توسعه، یکی از اسناد غیرضروری که در مسیر واردات روغن خام مورد نیاز برای تولید انواع روغن نباتی وجود دارد، حذف شود.

بر اساس این اطلاعیه، حذف برخی مجوزها از روند واردات روغن خام ارتباطی به واردات دانه‌های روغنی ندارد و حمایت از نظام تولید داخل کماکان از طریق نظام تعرفه‌ای در بخش‌های مختلف صورت می‌گیرد.

اما باز هم وزارت جهاد کشاورزی واکنش نشان داد و علی اکبر مهرفرد – قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی – در این باره گفت که براساس قانون تمرکز وظایف و سیاست تجارت بخش کشاورزی (واردات، صادرات، تولید، تنظیم بازار و ذخیره سازی) برای همه محصولات کشاورزی از جمله گندم، روغن و دانه‌های روغنی جزو مسئولیت های وزارت جهاد کشاورزی است.

وی افزود: به طور مشخص «تجارت، تولید و بخش صنایع تبدیلی دانه های روغنی و روغن خام» بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است و طبق مقررات قانونی موجود، مشکلی در این زمینه وجود ندارد اما سیاست تعیین شده ما درباره خرید دانه های روغنی به قیمت تضمینی و سپردن آن به واردکننده‌ها درست است و سازمان توسعه تجارت در این میان وظیفه توسعه و تجارت کل کشور را بر عهده دارد و براین اساس ثبت سفارش‌ها توسط این سازمان انجام می شود؛ هرچند وزارت جهاد کشاورزی به طور جداگانه نمی تواند فرآیند ثبت سفارش را انجام دهد اما به طور قطع صدور مجوز و سیاستگذاری چگونگی صادرات و واردات کالاهای کشاورزی از جمله روغن خام برعهده این وزارت جهاد کشاورزی است.

حال با این اختلاف نظرها، مشخص نیست مسئله چیست که واردات روغن خام که البته به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی سالانه میلیاردها دلار از کشور خارج می‌کند، به مسئله حاشیه‌ساز بین وزارت‌خانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت تبدیل شده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان