منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۷
شناسه خبر: 304011
گروه :خبر
13940706000746_PhotoA

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تبلیغات منفی علیه ایران در رسانه‌های خارج از کشور را بزرگ‌نمایی‌های سیاسی خواند و گفت: به شکل مرسوم در دنیا انتخابات داریم و اختلافات سیاسی داخلی نیز در جهت بهتر کردن امور است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار خانم مارینا کالجوراند، وزیر امور خارجه استونی، با اشاره به تحولات سیاسی و جغرافیایی کشور استونی در مرکز اروپای شمالی، گفت: در صد سال اخیری که کشور شما با ایران روابط سیاسی دارد، شاهد چندین بار جابجایی سیاسی بودیم، اما استقلال مجدد جمهوری استونی و قانون اساسی جدید، این کشور را به ثباتی قابل اطمینان رسانده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر سوابق تاریخی کشور استونی، اظهار داشت: کشوری کوچک، اما دارای ویژگی‌های ممتاز و موقعیتی بسیار خوب دارید، که می‌توانید با برنامه، به تقویت روابط خود با کشورها و به ویژه ایران بپردازید.

هاشمی رفسنجانی، عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو را برای کشور استونی مناسب دانست و افزود: می‌توانید در بُعد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، روابط منطقه‌ای و بین‌المللی خویش را توسعه دهید و جمهوری اسلامی ایران با توجه به رویکرد دیپلماتیکش برای ایجاد ارتباط و تقویت و گسترش آن، به بزرگی و یا کوچکی کشورها نگاه نمی‌کند، بلکه این ظرفیت‌ها و زمینه‌هاست که روابط دو کشور را شکل می‌دهد.

وی در پاسخ به ابراز نگرانی‌های وزیر خارجه استونی که مهاجرت‌های اخیر به اروپا  را بحرانی و چالش خوانده بود، خاطر نشان کرد: مجموعه‌ی کشورهای اروپایی به خاطر روبروشدن با موج چند هزار نفره مهاجرین این‌گونه از بحران و چالش سخن می‌گویند، در حالی که ایران از سال‌ها پیش میزبان چند صد مهاجر از کشورهای جنگ زده منطقه و به ویژه افغانستان و عراق است.

هاشمی رفسنجانی، در پاسخ به سوال خانم مارینا کالجوراند که آینده ایران را چگونه می‌بینید، با اشاره به مشکلات و موانع متعددی که دشمنان انقلاب اسلامی در مسیر توسعه و پیشرفت ایران قرار داده‌اند، گفت: ایران اسلامی با تکیه بر مردم علیه رژیم پهلوی به پیروزی رسید، انواع توطئه‌های شوم مانند ترور، تجزیه‌طلبی و به ویژه جنگ را پشت سر گذاشت و با تکیه بر مردم ویرانی‌های جنگ و عقب‌افتادگی‌های تاریخی را ساخت و جبران کرد و در آینده نیز با تکیه بر مردم از همه‌ی مراحل و موانع خواهد گذشت.

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تبلیغات منفی علیه ایران در رسانه‌های خارج از کشور را بزرگ‌نمایی‌های سیاسی خواند و گفت: به شکل مرسوم در دنیا انتخابات داریم و اختلافات سیاسی داخلی نیز در جهت بهتر کردن امور است و می‌بینید که ایران در میان منطقه‌ی بحران زده، چه امنیت و ثباتی خوبی دارد.

وی با تشریح مقاطع مختلف انقلاب اسلامی، به مقطع هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در حالی که شرق و غرب و ارتجاع با ارتش بعث علیه ایران کمک‌های اطلاعاتی، اقتصادی، نظامی و جاسوسی می‌کردند، ایران علاوه بر پیروزی‌های نظامی در میدان، در سازمان ملل متحد هم به پیروزی سیاسی دست یافت.

هاشمی رفسنجانی، با اشاره به زندگی اقوام و پیروان ادیان و مذاهب مختلف در ایران، گفت: پیروان ادیان مختلف در پارلمان ایران از هم‌کیشان خود نماینده دارند و قومیت‌های گوناگون به تقویت ایران در همه‌ی ابعاد می‌اندیشند و برای آن تلاش می‌کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر ظرفیت‌های اقتصادی، علمی، اجتماعی، سیاسی و آموزشی، گفت: بعد از انقلاب بزرگترین دانشگاه حضوری دنیا را که کاملاً مردمی و جدای از دولت است، تأسیس کردیم که بیش از 450 واحد در سراسر کشور دارد.

وی وجود نیروهای تحصیل کرده در مقاطع عالی و تعمیق پژوهش و تحقیق را یکی از برنامه‌های علمی ایران برای امروز و آینده دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران در این راستا علاقه‌مند به گسترش همکاری‌ها با جهان از جمله  با کشور شماست و امیدواریم این سفر مقدمه‌ی برای تقویت روابط و آغاز به کار نمایندگی استونی در تهران باشد.

هاشمی رفسنجانی با برشمردن برخی از ویژگی‌ها و امتیازات ایران به عنوان چهارراه ارتباطات جهانی که سوابق آن به احداث جاده ابریشم در گذشته بر می‌گردد، گفت: سومین کشور دنیا هستیم که انواع معادن موجود در جهان را دارد، منابع فسیلی ایران ـ همان‌ مقدار که کشف شده ـ برای صدها سال کافی است و امیدواریم کشورهای جهان بعد از برداشتن بهانه‌ی تحریم، برای گسترش همکاری‌ها برنامه‌ریزی کنند و مطمئن باشید که ایران نیز تعامل خواهد داشت.

خانم مارینا کالجوراند، با ابراز خشنودی از سفر به ایران و دیدار با آیت‌‌الله هاشمی رفسنجانی، گفت: با هیأتی از مسئولان وزارت امور خارجه و همچنین تجار و بازرگانان به ایران آمدیم، تا برای افزایش همکاری‌ها در همه ابعاد و گسترش روابط مذاکره و تصمیم‌گیری نماییم.

وی با اشاره به حضور ایرانی‌ها، به ویژه هنرمندان ایرانی در استونی، گفت: اینان می‌توانند سفیرانی خوب برای تعمیق روابط دو کشور باشند.

وزیر امور خارجه استونی، عضویت در ناتو و اتحادیه اروپا را برای کشور خویش در صحنه‌های بین‌المللی مفید دانست و گفت: فرصتی ایجاد شده تا هم به امنیت منطقه متعهد باشیم و هم برای امنیت بین‌المللی ما مؤثر باشد، بر همین اساس سعی کردیم، روابط خود را با کشورها گسترش دهیم، در مجامع بین‌المللی حضور یابیم و در مباحث شرکت کنیم و نظرات خود را بگوییم.

وی با بیان این جمله که از ایرانی‌ها برای سفر به استونی دعوت کرده‌ایم، گفت: مانند ایران که چهارراه روابط جهان برای خطوط هوایی، زمینی و فیبرنوری است، استونی نیز محل تلاقی شرق و غرب جهان در آن منطقه است و از لحاظ جغرافیایی سیاسی موقعیت خوبی دارد.

خانم مارینا کالجوراند، درباره‌ی آینده روابط دو کشور، گفت: مطمئنم ایران و استونی علیرغم اختلاف وسعت و جمعیت، ظرفیت‌های فراوانی برای همکاری دارند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان