منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۳
شناسه خبر: 207029
گروه :خبر
13940510000475_PhotoA

دو مخترع آرژانتینی لباسشویی ساختند که بدون مصرف آب و با استفاده دی‌اکسیدکربن عمل شستشو لباس‌ها را انجام می‌دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، مشکلات زیست محیطی اخیر در سراسر جهان همچون کمبود آب مخترعین آرژانتینی را ترغیب به ساخت اولین ماشین لباسشویی کرد که بدون مصرف آب و با استفاده از دی‌اکسیدکربن می‌تواند عمل شستشوی لباس‌ها را انجام دهد.

«نیکلاس آرایا» و «نیکلاس وکسانویک» دو دانشجوی دانشگاه دولتی «کوردوبا» که در حال تحصیل در رشته طراحی صنعتی هستند برای اولین‌بار در دنیا اقدام به ساخت لباسشویی با قابلیت استفاده از دی‌اکسیدکربن به جای آب کردند.

این اختراع بیشتر برای اماکنی همچون هتل‌ها و خشکشویی‌ها در نظر گرفته شده که با اسراف بیش از 300 لیتر آب در هر دور شستشو بیشترین مصرف آب را نسبت به خانه‌ها دارند.

 پروژه ساخت این لباسشویی در مسابقات ملی نوآوری در سال 2012 مورد تحسین قرار گرفت.

مخترعین جوان لباسشویی مذکور اظهار داشتند که همواره به دنبال طرح اختراعی بودیم که علاوه بر اهمیت آن در رشته طراحی صنعتی و سودمندی آن برای جهانیان بتواند در حل بحران کمبود آب آشامیدنی در سراسر جهان کمک کننده باشد.

آن‌ها افزودند در حالی که به طور مداوم فکر ایجاد ماشینی که بتواند موجب صرفه‌جویی در مصرف آب شود را در سر می‌پروراندیم و در این رابطه تحقیق می‌کردیم موضوع شستن لباس‌ها توجه ما را به خود جلب کرد و تصمیم گرفتیم در راستای جایگزینی لباسشویی‌های موجود در بازار که در هر دور شستشو بیش از 100 لیتر آب هدر میدهند ماشین لباسشویی بسازیم که علاوه بر شسشتوی لباس‌ها آب کمتری نیز مصرف کند.

در این راستا آن‌ها دست به کار شده و در ادامه بررسی‌ها متوجه شدند که دی‌اکسیدکربن موجود در مواد شوینده شیمیایی موجب زدودن لکه‌های روغنی لباس‌ها و همچنین خشک کردن آن‌ها پس از شستشو می‌شود.

و به دنبال تحقیقات بیشتر متوجه شدند که می‌توانند از دی‌اکسیدکربن به جای آب برای شستشوی لباس‌ها استفاده کرد.

در این راستا با همکاری نخبه‌های شیمی کشور سعی در ساخت مواد مذکور کردند؛ علاوه بر این لباسشویی خود را با سطلی با توانایی شستشوی 20 کیلو لباس ساختند تا از این طریق از اسراف آب در هتل‌ها و خشکشویی‌ها که بیشترین مصرف آب را دارند جلوگیری کنند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها