منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۹
شناسه خبر: 178149
گروه :خبر

نماینده اتاق بازرگانی در شورای پول و اعتبار گفت: اگر چه تورم به ۱۶درصد رسیده، اما نمی‌توان با کاهش ناگهانی نرخ سود بانکی شوک در بازار ایجاد کرد. چون پول‌ها از بانک‌ها روانه بازار بورس می‌شود که اثری جز کاهش منابع بانک‌ها و ایجاد حباب در بورس ندارد.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از  فارس، محمدمهدی رئیس‌زاده در مورد آخرین وضعیت تعیین نرخ سود تسهیلات بانکی در شورای پول و اعتبار که می‌تواند در فعالیت تولید‌کنندگان و بازرگانان موثر باشد، اظهار داشت: تعیین نرخ جدید سود تسهیلات بانکی هفته گذشته در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار گرفت که اعضا به جمع‌بندی نرسیدند و قرار است، در جلسه بعدی این هفته در مورد آن تصمیم‌گیری شود.

کاهش ناگهانی نرخ سود بانکی به صلاح نیست

وی با اشاره به اینکه با توجه به کاهش نرخ تورم و نزدیک شدن آن به رقم 16 درصد طبیعی است که نرخ سود تسهیلات بانکی نیز کاهش یابد، تصریح کرد: اما همانطور که افزایش یکباره نرخ سود به بازار شوک وارد کرد، کاهش یکباره نیز همین تاثیر را خواهد داشت.

مشاور مالی اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به اینکه برخی کارشناسان قیمت بالای نرخ سود تسهیلات بانکی را عاملی برای افزایش قیمت تمام شده تولید می‌دانند گفت: عوامل متعددی از جمله مواد اولیه، حامل‌های انرژی و هزینه نیروی انسانی در قیمت تمام شده تولید موثر است و آنقدر که حامل‌های انرژی در قیمت تمام شده تاثیر دارد، نرخ سود بانکی تاثیرش به این اندازه نیست.

بخش عمده آمار ارائه تسهیلات تمدید تسهیلات معوق است

رئیس‌زاده به این نکته اشاره کرد که نداشتن دسترسی به منابع مالی و نقدینگی و به نوعی تامین مالی مشکل اصلی تولید است و عدد و رقم‌هایی که مسئولان از سال گذشته به عنوان ارائه تسهیلات به بخش تولید اعلام می‌کنند، بخش عمده‌اش تسهیلات معوقی است که بازپرداخت آن به دلایل مختلف برای تولید‌کننده امکان پذیر نبوده و به ناچار در قالب تسهیلات جدید با بانک‌ها تمدید می‌شود.

منابع مالی بانک‌ها و ارائه تسهیلات باید سه برابر می‌شد که نشد

وی گفت: سال گذشته رقمی حدود 120 هزار میلیارد تومان تسهیلات معوق در قالب تسهیلات جدید دوباره تمدید شده و این در حالی است که از سال 91، با کاهش یک شبه ارزش پول ملی و افزایش قیمت از یک هزار تومان به 3 هزار تومان باید منابع بانک‌ها سه برابر می‌شد که این اتفاق نیفتاد و در عمل بخش تولید با تنگنای تامین سرمایه در گردش مواجه شد.

کاهش یکباره نرخ سود بانکی پول‌ها را روانه بازار بورس می‌کند

رئیس‌زاده به اظهار نظر کارشناسان بانک مرکزی در مورد تغییر نرخ سود تسهیلات بانکی اشاره کرد و گفت: این کارشناسان می‌گویند اگر نرخ سود بانکی به یکباره کاهش یابد به دلیل شرایط بازار پول‌ها روانه بورس می‌شود که از یک طرف موجب افزایش حبابی بازار سهام شده که در چند سال گذشته چند بار اتفاق افتاد و از طرف دیگر توان تسهیلات‌دهی بانک‌ها را کاهش می‌دهد.

مشاور مالی اتاق بازرگانی ایران در مورد تعیین نرخ جدید سود بانکی گفت: پیش‌بینی می‌کنیم نرخ سود از 22 درصد سالیانه به 20 درصد برسد و نرخ تسهیلات نیز 2 درصد کاهش یابد، اما راهکار عملی آن است که با توجه به کاهش نرخ تورم به صورت پلکانی و با همان ترتیب آرام آرام نرخ سود دو درصد دو درصد کاهش یابد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است