منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۷
شناسه خبر: 190317
گروه :خبر

وزیر صنعت از احتمال وجود معدن رادیو اکتیو خبر داد و گفت: در گذشته این بخش بلامطالعه باقی مانده بود که هم‌اکنون با هماهنگی با دستگاه‌های ذیربط در حال شروع مطالعات و تکمیل اکتشافات هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا،‌ محمدرضا نعمت زاده امروز در اجلاس معدن با تاکید بر ضرورت حمایت از فعالیت‌های معدنی اظهار داشت: صندوق توسعه ملی برای اختصاص تسهیلات به معادن فعال شده، اما متقاضی برای استفاده از این تسهیلات وجود ندارد و البته مانعی نیز برای دریافت منابع ارزی و ریالی صندوق بر سر راه نیست.

وی افزود: تسهیلات بانکی برای اختصاص بخش معدن و صنایع معدنی ناچیز است و به معدن‌کاران و فعالان صنایع معدنی پیشنهاد می شود تا از منابع ارزی و ریالی صندوق توسعه ملی استفاده کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: به نظر می رسد با گشایشی که در فضای بین‌المللی ایجاد خواهد شد، رونق به کار در معدن و صنایع معدنی برگردد، ضمن اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد داده است تا در قالب لایحه اصلاحی، معادن از پرداخت مالیات بر درآمد معاف شوند.

به گفته نعمت‌زاده، ستادی برای بازسازی معادن زغال سنگ تشکیل شده است، چراکه نیاز به تحول جدی در اصلاح ساختار و بیمه نسبت به این معادن وجود دارد و واحدهای کوچک نیز باید ادغام شوند.

این عضو کابینه یازدهم خاطرنشان کرد: هر کسی که بتواند در معادن ایران سرمایه‌گذاری کند، از تسهیلات مناسبی برخوردار خواهد شد و اگر چنانچه در پهنه های اکتشافی که وزارت صنعت، معدن و تجارت به متقاضیان معرفی می کند، مواد معدنی حتی در حد گسترده‌ای کشف شود، حتما پروانه بهره‌برداری معادن به نام اکتشاف‌کننده ثبت خواهد شد تا بتواند مراحل بعدی را پیش برده و معدن را به بهره‌برداری برساند.

به گفته وی، سرمایه‌گذاری در معادن بزرگ سنگ آهن، مس، سرب و روی، کرومیک و مواد نادر خاکی جزء اولویت‌های وزارت صنعت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: امسال پیش‌بینی می شود ۴۵۰ میلیون تن مواد معدنی استخراج شود که نسبت به آمار کشورهای بزرگ بسیار ناچیز است ولی روند رو به رشدی دارد که در این میان، ۶۵ میلیون تن سنگ آهن، ۲۰۰ میلیون سنگ آهک، ۲۰ میلیون تن سنگ ساختمانی و ۵۰ میلیون تن مس در برنامه قرار دارد.

نعمت‌زاده گفت: در سال‌جاری برنامه‌ریزی بر این است که تولید فولاد خام به ۱۸ میلیون تن برسد که بر این اساس رتبه چهاردهم دنیا به ایران اختصاص خواهد یافت، ضمن اینکه در زمینه سیمان و سرامیک نیز رتبه چهارم دنیا را داریم.

این عضو کابینه دولت یازدهم ادامه داد: علی‌رغم رکود نسبی در فعالیت‌ها و صنایع معدنی رشد ۱۰ درصدی در ارزش افزوده بخش معدن را تجربه کردیم که امیدواریم شرایط برای تحقق رشدهای مناسب در سال‌جاری فراهم شود.

وی در ادامه از احتمال وجود معدن رادیو اکتیو خبر داد و افزود: در گذشته این بخش بلامطالعه باقی مانده بود که با هماهنگی با دستگاه‌های ذیربط در حال شروع مطالعات و تکمیل اکتشافات هستیم در حالی که سازمان زمین‌شناسی به دلیل محدودیت‌های مالی که دارد، نتوانسته به وظایف خود عمل کند و بنابراین حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را در این بخش رونق دادیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: حدود ۸۰ درصد از پهنه های اکتشافی کشور که در گذشته بلوکه شده بودند، آزاد و در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت تا اکتشاف شود، در حالی که در گذشته به مردم اجازه داده نمی‌شد تا به پهنه های اکتشافی بلوکه شده ورود کنند.

نعمت‌زاده گفت: از ایمیدرو نیز خواسته ایم تا اکتشافات در حدود ۲۰۰ هزار کیلومتر را آغاز کند که در این زمینه ۱۰۰ هزار کیلومتر در دست اقدام قرار گرفته است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی