منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۰:۵۰
شناسه خبر: 277705
گروه :خبر
image428546

با توجه به تأکیداتی که بر ممنوعیت واردات محصولات تراریخته در کشور می‌شود، اخیراً مطالعات کشور آرژانتین نشان می‌دهد که احتمال وجود سم گلایفوسیت در محصولات تراریخته وارداتی وجود دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ یکی از مشکلاتی که در زمینه محصولات بهداشتی وارداتی همواره برای کشور متصور بوده است، سلامت این محصولات بوده تا جایی که سازمان غذا و دارو به عنوان متولی این امر هر ساله آزمایش های متعددی را برای این موضوع بر روی این محصولات انجام می‌دهد.

متأسفانه طی سال‌های اخیر واردات محصولات تراریخته یا همان محصولات دستکاری شده ژنتیکی در کشور افزایش پیدا کرده است، این در حالی است که به خاطر تأثیراتی که این محصولات بر روی سلامت انسان ها می گذارند، بسیاری از کشورها تولید این محصولات را متوقف و بسیاری دیگر واردات این محصولات را ممنوع کرده اند.

یکی از تأکیدات رهبر انقلاب طی سال های اخیر تولید محصولات کشاوری سالم و ارگانیک روسیه نیز یکی از این کشورها بوده که طی سال های اخیر با دستور پوتین واردات این محصولات را ممنوع کرده است.

آزاد عمرانی، دکتری بیوشیمی مولکولی در هیمن راستا گفته است: در دانشگاه لاپلاتای آرژانتین، طی تحقیقاتی که در چند سال اخیر بر روی محصولات داروخانه‌ای متشکل از پنبه تراریخته، مانند گوش پاک کن، نوارهای بهداشتی و پوشک بچه انجام شد؛ مشخص شد علی‌رغم اینکه در فرآیند تولید، پنبه کاملاً ضدعفونی و بهداشتی می‌شود اما سم “گلایفوسیت” و یا مشتقات آن که “آمپا” نامیده می‌شود به میزان 85 درصد در این محصولات وجود داشته است.

این دکتری بیوشیمی مولکولی ادامه داد: طی تحقیقات بعدی صورت گرفته از بیمارستان‌های همان منطقه در کشور آرژانتین (که صد در صد پنبه‌های تولیدی این منطقه به صورت تراریخته تولید می‌شود) و با ارزیابی آمارها از مراکز بهداشتی، بیمارستان‌ها و نهادهای مرتبط با بهداشت و درمان، مشخص شد که میزان بیماری‌های مجاری ادراری و ناحیه تناسلی در آن منطقه بالاتر بوده که به گفته دانشمندان آرژانتینی، این بیماری‌ها کاملاً مرتبط با محصولات داروخانه‌ای ذکر شده بوده است.

وی با اشاره به نتایج خطرناک این تحقیقات افزود: متاسفانه علی‌رغم واردات پنبه تراریخته به ایران، هنوز هیچ تحقیقاتی بر روی این موضوع صورت نگرفته است و مشخص نیست که محصولات داروخانه‌ای کشور ما که متشکل از پنبه تراریخته است نیز دارای مشکلی برای سلامتی مردم است یا خیر؛ از آنجایی‌که در کشور ما هنوز سرمایه گذاری‌ها، درمان‌ محور بوده و نه پیشگیری‌‌ محور، لذا هنوز هیچ تحقیقاتی بر روی اثرات پنبه‌های تراریخته در محصولات داروخانه‌ای صورت نگرفته است.

وی در پایان بر لزوم انجام چنین تحقیقاتی به دلیل اهمیت موضوع، تاکید کرد و گفت: اگر سم “گلایفوسیت” در گوش پاک‌کن، نوارهای بهداشتی و پوشک بچه وجود داشته باشد، این سم خطرناک به‌ راحتی وارد بدن می‌شود.

با توجه به فعالیت های موثر سازمان غذا و دارو در تضمین سلامتی محصولات بهداشتی و دارویی وارداتی به نظر می‌رسد انجام تحقیقات لازم بر روی پنبه های تراریخته وارداتی در شرایط فعلی امری لازم و ضروری به شمار می‌رود.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری