منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۷
شناسه خبر: 210172
گروه :خبر
13940518000414_PhotoA

یک هفته‌نامه اردنی با اشاره به احتمال دعوت از رئیس جمهوری سوریه برای مشارکت در اجلاس آتی کشورهای عرب تأکید کرد کشورهای عربی چاره‌ای جز برقراری مجدد روابط با دمشق ندارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، برخی از منابع خبری اعلام کردند که احتمالا از «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه برای شرکت در اجلاس آتی کشورهای عربی که قرار است ماه مارس آینده در مغرب برگزار شود دعوت به عمل خواهد آمد.

هفته نامه اردنی «المجد» در شماره این هفته خود گزارش داد که در سالن‌های اتحادیه عرب در قاهره خبرهایی به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه احتمال دارد نماینده سوریه به اتحادیه عرب بازگردد و درخواست برخی از سران کشورهای عربی مبنی بر لغو تعلیق عضویت سوریه در این اتحادیه نیز علت این مسئله اعلام شده است.

به گزارش این هفته‌نامه، در صورتی که سوریه به اتحادیه عرب بازگردد احتمالا از بشار اسد برای شرکت در نشست سران دعوت خواهد شد.

 این در حالی بود که در اجلاس سابق کشورهای عربی که در دوحه برگزار شده بود سوریه در آن حضور نداشت و جایگاه این کشور به «معاذ الخطیب» رئیس وقت گروه موسوم به «معارضان» اختصاص داده شده بود(جزئیات بیشتر).

بنا بر این گزارش، این تغییر مواضع در حالی در کشورهای عربی صورت می‌گیرد که منطقه خاورمیانه در حال خروج از مرحله جنگ و درگیری‌های میدانی به مرحله مذاکره است. اکنون شرایط تغییر کرده و حل بحران سوریه برای آمریکا نیز به اولویت تبدیل شده است. البته توافق هسته‌ای ایران با کشورهای 5+1 و توافق روسیه و واشنگتن برای حل سیاسی بحران سوریه از جمله سایر عوامل است که در این مسئله نقش داشته است.

در راستای این تغییر مواضع می‌توان به سفر «ولید معلم»‌وزیر خارجه سوریه به مسقط و دیدار با « یوسف بن علوی» همتای عمانی وی اشاره کرد که پس از بحران سوریه برای نخستین بار صورت گرفت و دو طرف در این دیدار بر حل سیاسی بحران سوریه تأکید کردند.

به گزارش المجد، کشورهای عربی نیز یکی پس از دیگری در پی از سرگیری روابط خود با سوریه هستند. پس از تونس، مصر و امارات برخی از کشورهای عربی در تلاشند که سفارت خود را در دمشق مجدد باز کنند. به گونه‌ای که پیشروی‌های ارتش سوریه سبب شده است که کشورهای عربی به این سو کشیده شوند.

بنا بر این گزارش، شمار زیادی از هیئت‌های عربی برای باز کردن صفحات تازه‌ای از روابط خود به دمشق سفر کرده‌اند. از این رو تنها راه باقی مانده در برابر کشورهای عربی از سرگیری روابط خود با سوریه است و احتمالا کویت نیز چهارمین کشوری خواهد بود که در این راستا گام برخواهد داشت.

المجد در پایان تأکید کرد که این تغییر در میان کشورهای عربی و بین‌المللی به ایستادگی ارتش و مردم سوریه در جنگی مربوط است که چهار سال به این مردم تحمیل شد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است