منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۰
شناسه خبر: 268178
گروه :خبر
image400366

سخنگوی دولت با بیان اینکه به دلایلی که ظرف چند روز آینده امکانش برای ما از لحاظ سیاسی فراهم می‌شود که دلایل تاخیر بودجه را در چند روز آینده اعلام کنیم، گفت: بعدا درباره این دلایل توضیح خواهم داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهارداشت: لایحه بودجه 95 و لایحه برنامه ششم هر یک چاپ شده‌اند و احتمالاً بعد از اجرای برجام تقدیم مجلس می‌شوند.

وی افزود: همچنین مبانی نظری بودجه سال 95 در دو جلد تهیه شده و بر پایه این مبنای نظری 5 پیوست لایحه بودجه تدوین شده است.

سخنگوی دولت به دلیل عدم ارائه بودجه در زمان مقرر تاکید کرد: منتظر شرایط سیاسی لازم برای اعلام دلایل تأخیر در ارائه لایحه بودجه 95 هستیم.

نوبخت در پاسخ به این سوال که آیا دولت با توجه به زمان کم باقی مانده تا پایان سال بودجه چند دوازدهم تقدیم نمایندگان می‌کند یا خیر، گفت: دولت ضرورتی نمی‌بیند که بودچه چند دوازدهم به مجلس ارائه کند، این لایحه آماده است و همزمان با لایحه برنامه ششم تقدیم نمایندگان می‌شود.

وی در رابطه با رشد سرمایه‌گذاری در سال جاری نسبت به لایحه بودجه 95 گفت: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در این لایحه، دولت حدود 201 هزار میلیارد تومان در طرح‌های عمرانی و تملک دارایی سرمایه‌گذاری مستقیم خواهد کرد.

وی با اشاره به توجه جدی دولت نسبت به ایجاد اقتصاد دانش‌بنیان افزود: برای نخستین بار در لایحه بودجه سال آینده یک درصد از تولید ناخالص داخلی برای امور تحقیقاتی در نظر گرفته‌ایم.

سخنگوی دولت در ادامه این نشست در رابطه با ایجاد توازن و عدالت در پرداخت حقوق پرسنلی کارکنان گفت: برای برقراری عدالت در پرداخت حقوق پرسنلی کارکنان رقم قابل توجهی در لایحه بودجه در نظر گرفتیم که در این زمینه شاهد این هستیم که بیش از یک میلیون نفر از بازنشستگان حقوق زیر یک میلیون دریافت می‌کنند که برای این سری از افراد به طور متوسط افزایش بیش از 20 درصد را پیش‌بینی کردیم در حالیکه برای تمامی کارکنان دولت افزایش حقوق 12 درصدی در سال آینده پیش‌بینی شده است.

سخنگوی دولت در ادامه این نشست از اختصاص 1200 میلیارد تومان برای توسعه سواحل جنوبی از جمله سواحل مکران خبر داد و گفت: تاریخ اجرای برجام نزدیک است و روزهای آینده شاهد به ثمر رسیدن این موفقیت و تلاش خواهیم بود البته این موفقیت متعلق به هیچ جناح خاص سیاسی و یا قوای خاصی نیست بلکه در این مسیر تمامی قوا تحت نظر رهبر انقلاب کار را پیش بردند، البته در این توافق کاستی‌هایی هم وجود دارد اما در نهایت این توافق برای ما قابل قبول است.

وی همچنین اضافه کرد: در روز اجرای توافق تحریم‌ها برداشته می‌شود.

نوبخت با بیان اینکه دولت موافق افزایش قیمت ارز نیست، افزود: لایحه برنامه بودجه و برنامه ششم را همزمان تقدیم مجلس می‌کنیم.

نوبخت در رابطه با استقبال مردم در دریافت کارت خرید کالا گفت: اجرای این طرح برای کوتاه مدت و تا پایان امسال پیش‌بینی شده بود و در جهت افزایش قدرت خرید مردم است همچنین با اجرای این طرح در نظر داشتیم تحریک تقاضا صورت گرفته و از سویی دیگر هم واحدهای تولیدی نسبت به قبل فعال‌تر شوند و تاکنون هم استقبال از کالاهای بادوام، خودرو و غیره بسیار خوب بوده است.

سخنگوی دولت در ادامه در رابطه با نتایج بررسی‌های صورت گرفته نسبت به متعرضان به سفارت عربستان گفت: اقدام عربستان در اعدام شیخ نمر قابل نکوهش است و این اقدام رسما از طرف دولت محکوم است البته دولت به هیچ وجه رفتارهای غیرقانونی و غیرمدنی را از جمله تعرض به سفارتخانه‌ها را تائید نمی‌کند.

وی افزود: این اتفاق چهره غیرواقعی از ایران نشان داد و کسانی که این کار را انجام دادند مسیر را به سمت بهره‌برداری کشورهای دیگر از جمله عربستان با انجام این اقدام عوض کردند. عقل ایجاب می‌کند که نسبت به انجام این اتفاق تشکیک کنیم که آیا این اقدام با هماهنگی بوده یا خیر البته این موضوع از سوی دستگاه قضایی در حال پیگیری است و با عاملان آن برخورد خواهد شد.

نوبخت در ادامه این نشست در پاسخ به این سوال که آیا دولت قصد واکنش به مباحث مطرح شده پیرامون پرونده کرسنت با توجه به مصوبه شورای عالی امنیت ملی ندارد؟ گفت: این پرونده نه تنها در شورای عالی امنیت ملی مطرح بوده و مربوط به 15 سال قبل بوده و در قوه قضاییه هم مطرح بود و همه فرصت برای بررسی ابعاد و اجزاء آن فراهم بوده است بنابراین قوه قضاییه در این ارتباط اظهار نظر خود را داشته است.

نوبخت ادامه داد: برخی از این صحبت‌ها که ما فی‌مابین انجام می‌دهیم بنا به هر دلیلی که می‌تواند گرایش سیاسی ما را منعکس کند و دیگرانی هم هستند که سوء استفاده می‌کنند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: مصوبات شورای عالی امنیت ملی از مراجع خاصی عبور می‌کند بنابراین حتماً مصالح کشور در این مسیر تشخیص داده شد تا وقتی که وضعیت نهایی نشده این پرونده را خیلی باز نکنیم که مورد سوء استفاده قرار بگیرد ضمن اینکه هرکسی هر قصوری انجام داده قطعاً قوه قضاییه با آن برخورد خواهد کرد.

نوبخت در ادامه این نشست در پاسخ به این سوال که آیا قلب راکتور اراک خارج شده است یا خیر، گفت: تا آنجا که بنده اطلاع دارم اقدامات براساس توافقاتی که صورت گرفته در حال انجام است، اجرا شدن آن منوط به همین اقدامات است که ما باید برای اراک انجام می‌دادیم و همه آن چیزهایی که تعهد کردیم انجام خواهد شد و از نظر ما باید تمام شده باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قلب راکتور خارج شده است یا خیر، تاکید کرد: ما تعهداتی چه در اراک، فوردو و نطنز داشتیم و باید انجام می‌دادیم و روز اجرا منوط به این تعهدات و اقدامات است در عین حال آنها اعلام رفع تحریم‌ها را انجام دادند و قرار شد وقتی تعهدات را انجام دهیم و آژانس هم تایید کند روز اجرای برجام اعلام شود.

سخنگوی دولت در واکنش به سخنان اخیر وزیر خارجه عربستان اظهارداشت: ایران سیاست تنش‌زدایی را از مدت‌ها قبل به عنوان تعامل سازنده در دستور کار خود قرار داده و همواره خواهان بست و توسعه روابط با جهان است.

وی افزود: سیاست ایران ایجاد روابط مطلوب با کشورهای همسایه است.

نوبخت در پاسخ به این سوال که با توجه به تایید صلاحیت 90 درصدی داوطلبان آیا فکر می‌کنید همین مسیر در شورای نگهبان هم طی شود و آیا فضای امنیتی در انتخابات ایجاد شود یا خیر، اظهارداشت: امیدواریم با تاکیدات رهبر معظم انقلاب درخصوص حق‌الناس، شورای نگهبان هم با توجه به همین تاکیدات قطعاً به سمت ایجاد فضای امنیتی انتخابات نمی‌رود و قانون انجام خواهد شد.

وی در رابطه با آمادگی دولت نسبت به برگزاری انتخابات الکترونیکی اظهارداشت: این آمادگی در وزارت کشور وجود دارد تا انتخابات در برخی از شهرهای بزرگ به صورت الکترونیکی برگزار شود.

نوبخت در پاسخ به این سوال که شنیده شده داوطلبینی در هیأت‌های اجرای تائید صلاحیت شده‌اند که سوابق نامطلوبی داشتند، نظر شما در این‌باره چیست، اظهار داشت: در همین رابطه نیز وزیر کشور گزارشی به هیات وزیران ارائه کرد که براساس آن هیأت‌های اجرایی فارغ از گرایش‌های سیاسی و براساس معیارهای قانونی و همچنین براساس پاسخ استعلامات از سوی مراجع چهارگانه نسبت به تائید یا رد تائید صلاحیت‌ها اقدام کردند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا آقایان روحانی، انصاری، پورمحمدی و علوی برای تبلیغات در انتخابات خبرگان محدودیتی دارند یا خیر، گفت: همانطور که اطلاع دارید قبلاً هم مرسوم بوده که رئیس قوه مقننه یا قضاییه کاندیدا باشند و الان هم این موضوع برای رئیس قوه مجریه اتفاق افتاده است و منع قانونی خاصی در اجرای وظایفشان و محدودیتی در این زمینه ایجاد نمی‌کند البته تبلیغات باید در چارچوب قانون باشد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است