منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۱
شناسه خبر: 304325
گروه :خبر
1493

مراسم عروسی در روز خاکسپاری یکی از رسوماتی است که درجای جای استان هرمزگان بخصوص جزیره قشم برای جوان های متوفی که هنوز ازدواج نکرده اند و جوان مرگ شده اند برگزار می شود .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از پایگاه خبری قشم آزاد ، اینکه در سایه صداقت بی ریای قشمی ها صفحه شادی زندگیشان را ورق می زنیم و روی خوشی از روسومات مردم این جزیره را به شما به نمایش می گذارشتیم این بار برخلاف دفعات گذشته به یکی از تلخ ترین رسومات مردم این جزیره پرداخته ایم که در ادامه خواهید خواند .

9909302-1463-l

پدران و مادرانی که فرزندان خود را به امید اینکه درکنار آنها باشند و درلباس عروسی آنها را ببینند آنها را از روز تولد مانند گل پرورش می دهند تا در پیری عصای دست آنها باشند ، دراین میان جوان هایی هستند که در بدو ورود به جوانی این دنیا را ترک می کنند تا داغ بزرگی بر دل خانواده های خود بگذارند .

 

 

خانواده های جوانان متوفی درچنین مواقع هایی برای آرامش روحی خود اقدام به برگزاری آیین های مراسم ازدواج می کنند که برخی از بزرگان این کار را اشتباه و غذاب آور توصیف می کنند .

 

 

خبرنگارقشم آزاد برای جویای بیشتر از این آیین درمراسم درگذشت یک جوان ۲۲ ساله روز گذشته درجزیره هنگام شرکت می کند تا از نزدیک آنچه شندیده بود را لمس کند .

 

 

جوان ۲۲ ساله متوفی را وارد جزیره هنگام کردند سکوت و بهت و حیرت جزیره را فرا گرفته بود ، اقوام بر بالین جوان فوت شده مانند شب عروسی شکلات ، گل میریزند.

 

 

جوان متوفی را برای شستشو به غسالخانه بردند ، زن های فامیل طبق رسومات که در استان هرمزگان وجود دارد جلو غسالخانه شروع کردند به آواز خوانی ( آی حمامی ، آی حمامی ، آوازی شاد مختص هنگام حمام دادن دامادها ) آوازی که داغداری خانواده را به به اوج خود می رساند .

 

 

بعد ازغسل دادن ، میت را برای خاکسپاری به سمت قبرستان برند آنچه دیده می شد با تصورخیلی متفاوت بود خانواده متوفی شروع کردند به کیکنگ زدن (نوعی شادی زنانه درهرمزگان ) شادی که از ته درد دوری و داغ داری منشا می گرفت .

 

 

به قبرستان که رسیدیم با شعارهایی مختص شب عروسی جوان را به خاک سپردند کنجکاو شدم و از پیرترین فرد حاضر که عصای سفیدی در دست داشت و بخاطر کهولت سن خمیده شده بود پرسیدم چرا مرده هایتان را به این صورت دفن می کنید ؟

 

 

پیرمرد گفت : پدر و مادر بزرگترین آرزویشان این است که فرزندانشان را به خانه بخت بفرستند وقتی مشیت الهی جوان را از خانواده می گیرد خانواده ها برای اینکه روحشان آرام بگیرد فرزندشان را با حنابندان ، خمچه به دست و شادی به قبرستان می سپارند البته این را هم گفته باشم این رسم از دیرباز با مردم این جزیره بوده است .

 

 

عروسی در روز ختم یکی از تلخ ترین مراسماتی است که در استان هرمزگان برگزار می شود و بعضا هم دیده شده در مراسم ختم جوانان از ساز و دهل ( نوعی آهنگ محلی) برای خاک می سپارند استفاده می شود .

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است