منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۴ - ۹:۴۷
شناسه خبر: 197342
گروه :خبر
IMG_9007

طرح جمع آوری زباله در روزهای فرد هفته در حالی در شهر بندرعباس در شرف اجرا است که تجهیزات شهرداری و سیستم جمع آوری زباله با جمعیت شهری بندرعباس مطابق نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز،چند روزی است که بنرهای نصب شده در شهربندرعباس از طرح جمع آوری زباله به صورت یک روز در میان حکایت دارد که براین اساس از تاریخ 14 تیرماه تنها در روزهای فرد هفته(یکشنبه،سه شنبه و پنج شنبه) زباله های محدوده شهری بلوار امام حسین توسط ماموران شهرداری جمع آوری می شود.
این طرح شاید از لحاظ مدیریتی و هزینه های شهرداری مقرون به صرفه باشد اما می تواند فاجعه بزرگ زیست محیطی را برای فضای شهر بندرعباس در پی داشته باشد.
استان هرمزگان و شهرستان بندرعباس از مناطق گرم و خشک ایران است و اقلیم آن تحت تاثیر آب و هوای نیمه بیابانی و بیابانی قرار دارد لذا هوای نوار ساحلی در تابستان ها بسیار گرم و مرطوب است و گاهی نیز دمای آن از 52 درجه سانتیگراد تجاوز می کند.
از ویژگی های آب و هوایی استان هرمزگان ، یک فصل طولانی گرم است که با هوای شرجی از اوایل اسفند ماه شروع و تا 9 ماه به درازا می کشد تا اینکه گرما در تیر و مرداد به اوج خود می رسد .
با این شرایط رها سازی زباله‌ها در کنار منازل موجب آلودگی زیست‌محیطی افراد این مناطق در معرض ابتلا به بیماری‌های مختلفی همچون کزاز، حصبه، سالک پوستی و انگل‌های روده‌ای و مسمومیت‌ها پیامدهای زیست‌محیطی قرار می دهد.
از سوی دیگر قرار گرفتن پسماندهای خانگی در مکان‌هایی نزدیک به مناطق مسکونی در فصل گرما موجب هجوم حشرات و حیوانات به اطراف این زباله ها می شود که چهره زشتی را برای شهر ایجاد می کند.
در حال حاضر که زباله های خانگی به صورت روزانه جمع آوری می شود در بسیاری از نقاط شهری شاهد انباشت زباله هستیم که بیانگر عملکرد ضعیف شهرداری در جمع آوری زباله است حال بااین تصور که جمع آوری یک روز شود به علاوه اینکه فاصله زمانی از روز پنج شنبه تا روز یکشنبه برای جمع آوری 3 روز است که انباشت سه روزه زباله خود داستان دیگری است.

 

 

IMG_9009

 

طرح جمع آوری زباله در روزهای فرد با سیستم نامنظم جمع آوری زباله مشکل زا است

 

مجید وفادار، مدیر کل محیط زیست استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمز با بیان اینکه جمع آوری زباله در استان هرمزگان تاکنون کش و قوس های فراوانی داشته است،گفت:ابتدا زباله های شهر بندرعباس در مسیر جاده راه آهن دفع می شد که با پیگیری های صورت گرفته طرح جامعه مدیریت پسماند در شهرستان اجرا شد.

وی با بیان اینکه طرح مدیریت پسماند نیازمند زیرساخت و  تجهیزات جدید است،اظهار کرد: اقدامات انجام شده برای اجرای این طرح کافی و مطابق با جمعیت شهری بندرعباس نیست.

وفادار افزود: تجهیزات مورد نیاز تکمیل و مکانیزه نیست و تاکنون به مرحله نهایی نرسیده لذا باید زیر سازی های مناسب و آموزش های لازم در اختیار شهروندان قرار گیرد.

وی تصریح کرد:سطل های زباله موجود در سطح شهر، وجود حیوانات موزی و دوره گردها باید ساماندهی شود که تاکنون در این خصوص اقدامی انجام نشده و شهرداری نیز توجه ای نمی کند.

مدیر کل محیط زیست استان هرمزگان تاکید کرد:اجرای طرح جمع آوری زباله در روزهای فرد با شرایط آب و هوایی شهر بندرعباس و سیستم نامنظم جمع آوری زباله مشکل زا است که باید از طریق کاربرد پسماند پیگیری شود.

وی با بیان اینکه مردم نیز اقدام مثبتی برای همکاری با مسئولین انجام نمی دهند،تصریح کرد:باید آموزش های لازم ،زیر ساخت و نیروهای مورد نیاز تکمیل شود و بخش خصوصی نیز در این زمینه ورود پیدا کند و مردم با آگاهی شهرداری ها را یاری کنند.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است