منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۴ - ۹:۲۵
شناسه خبر: 198523
گروه :خبر
299681_118-500x330
 

هم زمان با نیمه رمضان صورت گرفت:

اجرای سنتی «گرگه شو» در روستاهای پارسیان

مراسم سنتی” گرگه شو” به عنوان یکی از سنت‌های دیرین مردم پارسیان و جنوب کشور به صورت متمرکز در روستاهای «عمانی» و «برکه دوکا» برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از پارسیان خبر، محمود اسدی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پارسیان در خصوص مراسم آئینی سنتی گرگه شو گفت: این مراسم به عنوان یکی از قدیمی‌ترین سنت‌های مردم پارسیان می‌باشد که همه ساله در نیمه ماه مبارک رمضان به صورت خودجوش توسط کودکان و نوجوانان شهرستان برگزار می‌شود.

 

اسدی افزود: بسیاری از سنت‌های خوب دیرین شهرستان رو به فراموشی گراییده شده و اگر این سنت‌ها از بین برود بخشی از تاریخ، فرهنگ و هویت مردم نابود می‌شود که مطلوب جامعه سنتی مانند پارسیان نمی‌باشد.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پارسیان گفت : از ابتدای افطار کودکان و نوجوانان با در دست داشتن کیسه‌هایی که قبلا توسط مادران دوخته شده کوچه‌های روستا را طی می‌کنند و با حضور در خانه‌های مردم برای آنان دعا می‌کنند و آنان نیز شیرینی و تنقلاب به بچه‌ها هدیه می‌دهند.

 

اسدی خاطر نشان کرد: در نظر داریم این سنت حسنه را با مطالعه و پژوهش هر چه بیشتر به مرحله ثبت ملی برسانیم و به عنوان یکی از افتخارات شهرستان این آئین را ماندگار کنیم.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پارسیان در پایان از دهیاران و شوراهای اسلامی روستاهای برکه دوکا و عمانی بابت همکاری با این اداره در برگزاری هرچه بهتر این آئین قدردانی کرد.

 

انتهای  پیام /س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی