منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۸
شناسه خبر: 309523
گروه :خبر
13950202000392_PhotoA

تحلیلگر سابق «سیا» ضمن انتقاد از رویکرد واشنگتن در قبال ایران تأکید کرد که تحمیل تحریم‌های بیشتر علیه ایران، به هر دلیلی، به اعتبار آمریکا بیش از پیش لطمه وارد می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «پائول پیلار» تحلیلگر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) طی یادداشتی در نشنال اینترست به روند اجرای برجام اشاره کرد و نوشت، شواهد همچنان نشان می‌دهد که اجرای برجام تاکنون تا چه اندازه نامتوازن بوده است زیرا ایران به طور دقیق به تعهدات خود در خصوص برجام عمل کرده است اما گشایش‌های مالی و تجاری که بخش اساسی برجام بود، برای ایران به وجود نیامده است.

این گزارش سپس ادامه داد که تحریم‌های گسترده و پیچیده آمریکا همچنان مانع اصلی اجرای برجام است و همچنان نشان می‌دهد که چگونه این تحریم‌ها می‌تواند نفوذ آمریکا را کاهش دهد.

نشنال اینترست در این گزارش با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران نوشت، نه تنها ایران بلکه اروپایی‌ها نیز با دلایل خوب به این تحریم‌های آمریکا اعتراض خواهند کرد.

تحلیلگر سابق سیا تأکید کرد، در اغلب موارد، مخالفان آمریکایی برجام فراموش می‌کنند که برجام یک توافق چندجانبه است و شامل گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس،‌فرانسه، روسیه، چین بعلاوه‌آلمان) به همراه ایران می‌شود.

طبق این گزارش، همپیمانان اروپایی آمریکا به این درک رسیده‌اند که از سرگیری تجارت با ایران بعنوان بخشی از نتیجه توافق هسته‌ای با ایران است اما وقتی تحریم‌های پیچیده و سنگین آمریکا، بانک‌های اروپایی را از هرگونه ازسرگیری احتمالی تجارت با ایران می‌هراساند،  این نشان می‌دهد که اعتبار آمریکا نه تنها در مقابل ایران بلکه نزد کشورهای اروپایی زیر سؤال می‌رود و دچار مشکل می‌شود.

پیلار تأکید کرد، گفت‌وگو بین مخالفان برجام در کنگره آمریکا در خصوص تحمیل تحریم‌های بیشتر علیه ایران، به هر دلیلی، به اعتبار آمریکا بیش از پیش لطمه وارد می‌کند.

یکی از ناهماهنگی‌هایی که در اجرای برجام تاکنون به وجود آمده، مسئله دسترسی ایران به اموال و پولهای بلوکه شده این کشور است. طبق گفته «جان کری» وزیر خارجه آمریکا، ایران تنها به 3 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده خود دسترسی پیدا کرده است.

برخی از ناظران برجام، وقتی بررسی می‌کنند که ایران ممکن است چه واکنشی به این ناسازگاری آمریکا بدهند، ارزیابی کرده‌اند که تهران همچنان به تعهدات خود طبق برجام پایبند است به امید آنکه بتواند از گشایش روابط اقتصادی با اروپا سود ببرد اما وقتی تحریم‌های آمریکا تا این حد وارد مسیر تجارت ایران و اروپا شده است، دیگر انگیزه ادامه همکاری ایران با برجام نیز از بین می‌رود. به بیان دیگر، دلیل اندکی باقی می‌ماند که طبق آن ایران نخواهد برجام را انکار کند.

پیلار سپس با اشاره به این موارد نوشت، آنهایی که در آمریکا به دنبال از بین بردن برجام هستند، باید مسئول شناخته شوند و به این سوال پاسخ دهند که چطور پایان دادن به محدودیت‌‌های ایران و تقویت نظارت بین‌المللی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران می‌تواند احتمالاً به نفع آمریکا و هرکس دیگر باشد.

وی در ادامه افزود، انگیزه اصلی این مخالفان برجام در آمریکا باید مورد بررسی و بازخواست قرار گیرد زیرا بسیاری از آنها، هرگونه دستاورد «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا را نادیده می‌گیرند و رژیم صهیونیستی را خرسند می‌کنند. آنها باید برای خساراتی که به اعتبار ایران مقابل ایران و اغلب کشورهای اروپایی وارد می‌کنند، پاسخگو باشند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است