منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۳
شناسه خبر: 307936
گروه :خبر
13950111000256_PhotoA

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت موسسات خارجی هنوز سؤالات زیادی در مورد نحوه معامله با ایران دارند و بی‌پاسخ ماندن این سؤالات احتمالا یکی از دلایل کندی بازگشت سرمایه‌های آزادشده تهران است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در نشست خبری روزانه با سوالات متعدد خبرنگاران در مورد دلایل روند کند بازگشت دارایی‌های آزاد شده ایران مواجه شد.

روز دوشنبه «جان کری» وزیر خارجه آمریکا گفته بود که تهران در 4 ماهی که از اجرای توافق هسته‌ای می‌گذرد، به تنها 3 میلیارد دلار از مجموع بیش از 50 میلیارد دلار دارایی آزاد شده خود دست یافته است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی در مورد دلیل بیان این اظهارات توسط کری، گفت: «او تنها داشت بر این واقعیت تأکید می‌کرد که هیچ ثروت بادآورده‌ای در کار نیست. او در حال توجیه موضع ایران نبود.»

مقامات ایرانی می‌گویند عملکرد کند دولت آمریکا در باز کردن تور تحریم‌های ضد ایرانی و هراس بانک‌های بزرگ از تحریم‌های یکجانبه آمریکا، موجب شده تا منافع اقتصادی حاصل از برجام چندان قابل توجه نباشد.

کربی در این رابطه گفت: «الان فقط چهار ماه گذشته است. منظورم این است که… حتی از همان ابتدا هم ما گفتیم که قرار نیست که باران پول بیاید.»

وی بعد از رد و بدل شدن چندین سوال و طفره رفتن مداوم از پاسخ به اینکه چرا با وجود اجرای کامل تعهدات ایران، واشنگتن هنوز به طور کامل تعهدات خود را اجرایی نکرده، گفت: «من کارشناس سیستم‌های مالی و نحوه آزادسازی اموال نیستم… تنها چیزی که می‌توانم بگویم، این است که… این تحریم‌ها برای مدتی بسیار طولانی وجود داشته‌آند و هنوز سوالات زیادی در این رابطه هست.»

کربی افزود: «آن هم نه فقط از سوی بانکداران و تجار داخلی ما، بلکه به صورت بین‌المللی. احتمالا برای بعضی از موسسات، برخی از این سوالات هنوز بی‌پاسخ مانده‌ و احتمالا همین امر یکی از دلایل این مسئله است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سپس گفت که دولت این کشور اخیرا نامه‌هایی به مقامات ایالتی ارسال کرده و به آ‌‌ن‌ها نحوه تجارت با ایران را توضیح داده است. او در پاسخ به این سوال که چرا آمریکا پیش از اجرای توافق این نامه‌نگاری‌ها را انجام نداد تا ایران به محض تکمیل تعهداتش به منافع برجام دست یابد، گفت واشنگتن باید اطمینان می‌یافت که ایران اقدامات لازم را ذیل برجام انجام داده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است