منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۲
شناسه خبر: 279853
گروه :خبر
مراسم ساخت

یکی ازمراسمات و جشن هایی که در هر فرهنگ وجامعه ای به طرق و اشکال مختلف اجرامی گردد، مراسم ازدواج است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز،  آیین ازدواج در استان هرمزگان، با دیگر نقاط ایران تفاوت هایی دارد که شامل مراسم های مختلف است:

خواستگاری – عقد – عروسی – ساخت – حنابندان – حمام – زفاف

خواستگاری: پس از آن که دو نفر تصمیم به ازدواج گرفتند، موضوع را با بزرگ تر خود در میان می گذارند و آنان با هماهنگی خانواده عروس تنی چند از نزدیکان داماد را برای خواستگاری به منزل عروس می فرستند، به نمایندگی از پد و مادر داماد، مراسم خواستگاری را انجام می دهند.

مراسم عقد: بعد از خواستگاری در زمانی که مورد توافق دو طرف قرار گرفته مراسم عقد یا بله بران انجام می شود. در زمان های بسیار قدیم موقع اجرای صیغه ی عقد یقه ی پیراهن عروس و داماد توسط نزدیکان و آشنایان باز می شد و داماد تا پایان مراسم نمی بایست یقه ی پیراهن خود را ببندد، همچنین سابقا در طول مدتی که عاقد مشغول خواندن صیغه ی عقد بود مادر عروس یک چاقو یا قیچی را مرتب بازو بسته میکرد و آن را تا شب زفاف بسته نگه می داشت.

عروسی: پس از آن که زمان عروسی تعیین گردید مقدمات فراهم می شود که یکی از آن ها به دعوت فامیل برای شرکت در مراسم عروسی است. برای دعوت مهمان ها دو جوان به نیابت از پدرو مادر داماد درب منزل مهمانان رفته و آن ها را برای مراسم دعوت می کنند، مهمانان زن هم بوسیله چند زن انجام می شود که اصطلاحا “خواندغ” میگویند. خواندغ ها به خانه ی آنها می روند و با هلهله و کیکنگحضور خود را اعلام می کنند.

در عروسی ها از مدعوین با شربت و شیرینی پذیرایی و شام می شود.

ساخت: سینی محتوی لباس عروس و نقل و نبات و عود و مشک را اصطلاحا ساخت می نامند. عصر شب عروسی رسما شروع می شود، عده ای از زنان فامیل داماد در خانه او می روند و سینی را به خانه ی عروس می برند. معمولا سینی را خواهر داماد بر سر می گذارند و نوازندگان محلی در این مراسم شرکت می کنند.

همین که صدای همراهان ساخت به گوش خانواده عروس رسید به استقبال می آیند وساخت را تحویل می گیرند و آن را وسط جمعیت می گذارند و آن ها را به حاضرین نشان می دهند.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است