منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۴
شناسه خبر: 295875
گروه :خبر
913174_205

ایام نوروز در راه است و همه ما در تدارک خانه تکانی، دور ریختن وسایل ممکنه و تغییر دکوراسیون و کارهای روزمره ای که همه این کارها مربوط به دنیای بیرون است اما دنیای درون چه؟ آیا دل و روح ما به خانه تکانی نیاز ندارد؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از خبرنگار اجتماعی میناب جنوب،امروزه در جای جای کشور پهناور ایران اسلامی با نزدیک شدن لحظه به لحظه تا شروع یک سال جدید دیگر اعضای خانواده ها به خانه تکانی منزل و زدودن غبار از منزل خود را برای میزبانی از سال نو آماده می کنند.

کارواش هایی که  برای پاک کردن  فرش و غالی های گردو غبار گرفته یک سال زندگی افراد را با هدر رفتن حجم بسیار زیاد آب شبانه روز بدون وقفه کاری در تکاپو هستند.

غفلت از اینکه برداشت بی رویه حجم زیاد اب از سفره های زیر زمینی در شهرستان میناب ،کمبود اب و بحران شدید فروچاله هادر روستاهای شهر میناب نگرانی مردم به همراه داشته است.

هدر رفتن آب به بهای خانه تکانی منزل و پرهیز از خانه تکانی دل و روح که حتی قطره ای از آب را هدر نمی دهد .

IMG15250684 - Copy
از آنجایی که خانه ما با گرد و غبار و دود و خاک آلوده می شود و دل ما با گناه و معصیت کمتر کسی پیدا می شود که به خانه تکانی دل خود بیاندیشد و گرد و غبار را از دل بزداید.

گروهی که از تمالک نفسانی و خویشتن داری قوی و نیرومندی برخوردارند کسانی هستند که کمتر به گناه آلوده می شوند و در پرتو قدرت خویشتن داری در برابر گناه خود را بیمه می کنند ولی گروهی که در  خویشتن داری ضعیف و ناتوان اند از طهارت و پاکی سهم کم تری خواهند داشت و پشت آنان از بار گران گناه سنگین خواهد بود.(۶۹ فرقان))

913174_205

خانه تکانی دل و روح و امید به بهبودی
بزرگ ترین نعمت برای یک بیمار موضوع امید به بهبودی اوست و اگر بیمار از بهبودی خود مأیوس و نومید گردید ، چه بسا با اجل زودرسی از بین برود و قبل از اجل جان بسپارد در صورتی که امید به بهبودی در روح و روان او انبساطی پدید آورده و قوای درونی را برای راندن بیماری آماده می سازد.

فرد گنهکار، یک بیمار روحی است، اگر از مغفرت و آمرزش خدا مأیوس گردد و در زندگی آینده هیچ نوع روزنه امیدی را مشاهده نکند ، هرگز به فکر اصلاح و پاکی خویش نمی افتد و نه تنها از گناهان دیرینه خویش ابراز ندامت نکرده و دست برنمی دارد ، بلکه روز به روز پشت او از بار سنگین گناه سنگین تر و پرونده زندگی او سیاه تر می گردد.

یکی از نعمت های بزرگ الهی نسبت به بندگان خود این است که راه بازگشت را به روی بندگان خود بازگذارد و خود را توّاب و توبه پذیر معرفی کرده است. (۷۰/ فرقان)

توبه نوید بخش خانه تکانی دل و روح

به گزارش میناب جنوب،از نظر روانی نوید توبه بزرگ ترین عامل برای پاکسازی روح از هر نوع آلودگی در آینده زندگی است و اگر چنین نویدی در کار نبود هیچ فردی به فکر پاکی در ادامه زندگی نمی افتاد همه افراد از یک منطق عامیانه “آب که از سر برفت چه یک نی و چه صد نی” پیروی نموده و روز به روز هم پرونده آنان قطورتر می شود.

 

توبه به سبب اهمیتی که در پاک سازی محیط و سعادت انسان دارد۶۹ بار در قرآن وارد شده است قرآن گروه شرک را به عذابی شدید تهدید می کند.( فرقان،۸۵)

ولی بلافاصله روح رجا و امید را در کالبد آنان دمیده و نوید می دهد که با انجام دادن سه عمل می توانند محیط زندگی را پاک سازند و آثار گناهان پیشین را محو و نابود سازند.

 خانه تکانی دل و روح با درخت ایمان
ایمان درختی است که در سرزمین دل می روید و عمل نیک، میوه های شیرین این شجره است. توبه از گناه که حاکی از یک نوع شایستگی خاص برای رحمت حق است، سبب می شود که درهای مغفرت و آمرزش به روی انسان بازگردد و در نتیجه برگ های سیاه پرونده فرد توبه کار حذف گردیده و به حکم، عمل صالحا که تنها حسنات و کارهای نیک او در آن جا ثبت شود.

 

به معنای دیگر، پرونده این شخص را تنها برگ های سیاه که حاکی از آلودگی او بود تشکیل می داد ولی وقتی به سوی خدا بازگشت و به خدای یگانه ایمان آورد و اعمال نیک انجام داد ، برگ های سفید و زرینی در کنار برگ های سیاه قرار می گیرد ولی چون نتیجه توبه، پاک سازی محیط روح و نادیده گرفتن قسمت های سیاه پرونده زندگی است ، قطعاً اوراق سیاه از آن حذف می گردد و تنها برگ های زرین به جا می ماند؛

فَأُوْلَئِکَ یُبَدِّلُ اللَّهُ سَیِّئَاتِهِمْ حَسَنَاتٍ وَکَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِیمًا .

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر