منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۴
شناسه خبر: 302733
گروه :خبر
68

فروردین ماه یادآور عروج هنرمند فرزانه، راوی باصفای روایت فتح، سردبیر مجله ادبی و هنری سوره و مسئول واحد تلویزیونی حوزه هنری، سید مرتضی آوینی است پس از شهادت سید مرتضی آوینی با پیشنهاد شاعران، نویسندگان و هنرمندان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به مقام معظم رهبری، این روز به عنوان «روز هنر انقلاب اسلامی» نام گذاری شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛کار پسندیده نام گذاری روزها با هدف بزرگداشت  مناسبت های اسلامی و ملی، یکی از کارهای بسیار خوبی است که در حد خود به ماندگار شدن خاطره وقایع ارزشمند کمک می کند.

 

شهادت کامل ترین جلوه ایثار است. همین وجوه ایثارگرانه و آگاهانه در رفتار شهید است که مقام وجودی او را برتری و تعالی می بخشد. حضور و سلوک و ایثار شهیدان و ایثارگران و مجاهدان، نه فقط موجب کمال فردی و ارتقاء و سعه وجودی ایشان می گردد؛ بلکه نقشی سازنده و شورآفرین و تعالی بخش و الهام دهنده  و هدایت گری برای امت و دیگر مردمان دارد و موجب تغییر و تحول و رشد در سرشت و سرنوشت جوامع و امت ها نیز می گردد.

 

فروردین ماه یادآور عروج هنرمند فرزانه، راوی باصفای روایت فتح، سردبیر مجله ادبی و هنری سوره و مسئول واحد تلویزیونی حوزه هنری، سید مرتضی آوینی است. بیستم فروردین ماه هر سال را که مصادف با شهادت این هنرمند متعهد و انقلابی است؛ روح بلند این هنرمند دلسوخته جبهه های حق علیه باطل را ارج می نهیم و به روان پاکش درود می فرستیم.

 

پس از شهادت هنرمند متعهد و بسیجی، شهید سید مرتضی آوینی در روز بیستم فروردین سال 1372، با پیشنهاد شاعران، نویسندگان و هنرمندان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به مقام معظم رهبری، این روز به عنوان «روز هنر انقلاب اسلامی» نام گذاری شد.

 

این شیوه پسندیده، پس از انقلاب شکوهمند اسلامی به صورت بسیار جدی دنبال شد که آثار و برکت های فراوانی نیز در پی داشته است.

 

بحث درباره‌ آوینی هنوز پس از بیش از بیست سال از شهادت آن مرد بزرگ هنر انقلاب با همان هیجان همیشگی کارهای آوینی و بحث ها و مقالات انتقادی اش در جریان است و به نظر می رسد به این مسئله مستقیماً به شخصیت خود او مربوط است.

 

با این همه هنوز هم عده ای معتقدند آوینی را آنگونه که باید و شاید نشاخته ایم و برای شناخت حقیقت آوینی و سینمای و اندیشه مدنظر او باید حالا حالاها کار کنیم، بحث کنیم و حتی منتظر اندیشه های نوتر و جوان تری باشیم تا بتوانند به دور از تعصب و درگیری های غیرسینمایی و غیراندیشگانی به آوینی بنگرند.

 

سیدمرتضی آوینی 1326 در شهر ری به دنیا آمد. در سال 1333 کلاس اول دبستان را در خمین به پایان رساند، دو سال بعد به دلیل موقعیت شغلی پدر از خمین به زنجان رفتند. از آنجا که در زنجان مدرسه‌ای نبود بنابراین پدر وی مدرسه‌ای را دایر کرد و مرتضی توانست دوره ابتدایی را در آن مدرسه تمام کند.دبیرستان خود را هم در کرمان در رشته ریاضی پشت‌ سر گذاشت. آوینی خدمت سربازی خود را نیز در نیروی هوایی به پایان رساند و در سال 1344 وارد دانشکده هنرهای زیبایی شد.

 

شهید آوینی در معماری و ادبیات به دنبال معنای واقعی هنر بود و در عین حال که دانشجوی هنر بود به فلسفه و ادبیات نیز علاقه فراوانی داشت. پس از انقلاب اسلامی،مرتضی آوینی به آرمان‌های امام (ره) و انقلاب به شدت گره خورد و راه حقیقی را یافت. شهید آوینی در سال 1358 وارد جهاد سازندگی شد و پس از زمان کوتاهی به فیلمسازی روی آورد.

 

از سال 1367 تا 1364 به همراه گروهی مجموعه مستند “روایت فتح” را آغاز کرد. ساخت مستند”روایت فتح” از عملیات خیبر شروع شد و تا عملیات مرصاد ادامه داشت.

 
“شهید مرتضی آوینی” روز جمعه بیستم فروردین 1372 هنگامی که برای تولید مجموعه‌ای جدید از “روایت فتح” به فکه،‌ منطقه‌ عملیاتی و الفجر مقدماتی به همراه گروه رفته بود، بر اثر انفجار مین به شهادت رسید.

 

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در اول فروردین سال 95 و تاکید ایشان بر مجموعه های فرهنگی خود جوش مردمی؛ که در سرتاسرکشور در حال انجام کار فرهنگی هستند و تاکید ایشان بر توسعه این مجموعه های خودجوش؛ به نظر می رسد می توان به بهانه روز هنر انقلاب اسلامی؛ از ظرفیت های هنر برای ترسیم افق آینده استفاده کرد.  ضمن اینکه نباید فراموش کنیم انتظاراتی را که امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری از جریان هنر در کشور داشته اند؛ تا چه اندازه توانسته ایم این انتظارات را برآورده کنیم و تا چه حد مسیر هنر ما هم طراز با انقلاب اسلامی است. این سوالی است که باید از خودمان بپرسیم.

 

پاک بودن را دست کم نگیرید که کار هنرمند آیینه گی کردن است. هنرمند آیینه دار محضر رفیق اعلاست؛ آینه دار حق و اسماء و صفات او، جمال و کمال او. (سید مرتضی آوینی)

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند