منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۸
شناسه خبر: 254466
گروه :خبر
13940414000381_PhotoA
 

پاسخ رسایی به اظهارات هاشمی رفسنجانی

آنچه هاشمی نمی‌دانست: کلاغ‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟

ظاهرا هاشمی قصد تحقیر منتقدانش را داشته است، برای همین به جای تشبیه گنجشک از کلاغ استفاده کرده است. با این همه اما وقتی به ویژگی های کلاغ نگاه می کنیم، می بینیم که هاشمی باز هم خطا کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پایگاه اطلاع‌رسانی خود نوشت:

اگر تاکنون این فقط دکتر حسن روحانی بود که به جای پاسخ به انتقادات منتقدین، آنها را با صفاتی ناشایست می نواخت و با این شیوه از پاسخ به انتقادات فرار می کرد، اکنون باید هاشمی رفسنجانی را به این شاگرد دیرینه اش اضافه کرد. چند روز قبل هاشمی رفسنجانی با توصیف منتقدانش به کلاغ، گفت: فشار اینها (منتقدان) روی من هیچ تأثیری ندارد. آنها مثل کلاغ‌هایی هستند که از روی درخت‌ می‌پرند، برای من این‌گونه است.

هر چند بسیاری از شنوندگان، این تعبیر هاشمی نسبت به منتقدانش را توهین آمیز دانسته اند اما در مقایسه با توهین های دیگری که از زبان رئیس دولت خطاب به منتقدانش بیان شده، می توان آن را از زاویه دیگری دید. معمولا افراد مغرور از باب مثال، پریدن گنجشک از روی درخت را برای ایستادگی و تأثیرناپذیری خود مثال می آورند. اما اینکه چرا هاشمی از میان این همه پرنده، منتقدانش را به کلاغ تشبیه کرده، جای سئوال دارد! ظاهرا وی قصد تحقیر آنها را داشته و خواسته منتقدانش را به پرنده ای بدصدا تشبیه کند، برای همین به جای تشبیه گنجشک از کلاغ استفاده کرده است. با این همه اما وقتی به ویژگی های کلاغ نگاه می کنیم، می بینیم که هاشمی باز هم خطا کرده است.

در کلام الهی، کلاغ اولین معلم فرزند حسود و خطاکار حضرت آدم (ع) معرفی شده تا جایی که وقتی قابیل، رفتار کلاغی که مأمور الهی بود را دید، با سرزنش، خود را ناتوانتر از او دانست. علاوه بر این، رسول خدا (ص) نیز کلاغ ها را به عنوان معلم معرفی کرده است و توصیه نموده تا در سه چیز از کلاغ درس آموخته شود: حیا، سحر خیزی و هوشیاری.

علاوه بر این، پرنده شناسان بعد از صدها ساعت تحقیق، در وصف پرنده ای به نام کلاغ که سابقه حضور آن در روی زمین را 17 میلیون سال قبل می دانند و 120 گونه برای آن برشمرده اند، نوشته اند:

1. کلاغ ها در هر زیستگاهی از مناطق سرد و یخ‌زده گرفته تا کوهستان‌ها، دشت‌ها، مزارع، علفزارها و حتی شهرها می‌توانند زندگی کنند. بنابر این آن را پرنده ای مقاوم می دانند و نه راحت طلب و عیاش.

2 . کلاغ پرنده ای با حافظه قوی و بسیار باهوش است، حتی باهوش تر از جغد که در تاریکی زیست می کند و از روشنایی می ترسد، یا آن را باهوش تر از شامپانزه و پرندگان شکاری تجربه کرده اند. دانشمندان معتقدند که کلاغ ها نسبت به سگ ها و خوک ها موفق تر عمل می کنند.

3 . تحقیقات نشان داده که کلاغ‌ها برای خوردن میوه‌هایی نظیر فندق یا گردو که هیچ نوع منفذی برای شکستن ندارند، آنها را از ارتفاع به پایین پرتاب می کنند یا وسط خیابان قرار می‌دهند تا خودروها از روی آنها عبور کنند. هوش آنها به اندازه ای است که گردو یا فندق را در مسیر خودروهای سنگین قرار نمی دهند تا آن را له کند و جالب اینجاست که اغلب این کار را زمانی انجام می‌دهند که چراغ راهنمایی “سبز” رنگ است!

4 . جالب است بدانید آناتومی مغز کلاغ تا حدودی شبیه مغز انسان‌هاست. مغز کلاغ‌ها نسبت به دیگرگونه‌های پرندگان نسبتا بزرگ‌تر و تکامل یافته‌تر است. بر خلاف کرگدن با اینکه از جمله گردن کلفت ها به حساب می آید، اما نوشته اند که کرگدن مغز کوچکی دارد.

5 . کلاغ ها با جثه کوچکشان، بر خلاف پرندگان دیگر، همواره با کرگردن ها سر ناسازگاری دارند. علاوه بر این حیوان گردن کلفت، کلاغ ها با موش ها که حیوانی مؤذی هستند و روباه ها که حیواناتی حیله گرند، مشکل دارند و اتفاقا آن را پرنده ای دانسته اند که قادر به محاسبات ریاضی است برای همین به راحتی نمی توان سر آن کلاه گذاشت.

6 . زبان کلاغ یک زبان واقعا پیچیده است و هر صدای قار قار آن معنی متفاوتی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد برخی از اصوات آنها هشداردهنده ، برخی تقلید صدا از سایر جانداران و برخی هم در ارتباط با وقوع یک اتفاق خاص است مثلا وقتی فتنه ای از سوی جانوری خطرناک در پیش باشد، کلاغ ها به صدا در می آیند. کلاغ قدرت هوش و ذکاوتش به قدری است که می تواند خطر را به خوبی تمیز دهد و امنیت دورترین نقاط مسیر حرکت را نیز کاملاً تحت کنترل قرار دهد.

7 . کلاغ ها عدالت طلبند. وقتی کلاغی از قواعد کلی حاکم بر این پرنده تخلف بورزد، کلاغ ها شورایی تشکیل می دهند تا درباره سرنوشت همکارشان تصمیمی اتخاذ کنند. اگر هم نوع خود را تبرئه کنند به صورت گروهی پرواز می کنند ولی اگر کلاغ متهم را مقصر تشخیص دهند، به سویش حمله ور می شوند و با ضربات مهلک نوک خود، چشمان کلاغ بیچاره را از حدقه در می آوردند.

8 . کلاغ‌ها پرندگانی اجتماعی هستند و با وجود این که غالبا انسان‌ها از کلاغ‌ خوششان نمی‌آید، اما واقعیت این است که حضور کلاغ ها باعث حذف بسیاری از مواد مضر از چرخه حیات بشری می‌شود تا جایی که اصطلاحا می‌گویند اگر کلاغ‌ها محیطی را ترک کنند، آن محل دیگر جای زندگی نیست چون مواد مضر همه جا را می گیرد.

9 . کلاغ ها به راحتی چهره انسان ها را فراموش نمی کنند. محققان دانشگاه سیاتل در یک تحقیق هفت کلاغ را گرفته و آنها را علامت گذاری کردند. آنها در حین علامت گذاری روی صورت خودشان را با ماسک‌های مختلف پوشاندند اما وقتی کلاغ‌ها را آزاد کردند، هر بار که در محوطه ای حضور می یافتند، کلاغ ها صاحبان آن ماسک را تشخیص می دادند و به آن حمله ور می شدند. حتی دیده شده که کلاغ هایی که علامت هم نداشتند همین رفتار را تکرار می کردند. در حقیقت کلاغ ها اطلاعات و تجربیات را به هم نوعانشان منتقل می کردند. بدیهی است که سیستم‌های ارتباطی ناشناخته‌ای در میان کلاغ‌ها وجود دارد که یکی از روش‌های برقراری ارتباط بین آنها همان زبان پیچیده میان کلاغ‌هاست.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است