منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۸
شناسه خبر: 267558
گروه :خبر
13941018000497_PhotoA

پایگاه تحلیلی در گزارشی به تصاویر جعلی که با هدف بزرگ‌نمایی بحران شهر محاصره‌ شده «مضایا» سوریه منتشر می‌شود اشاره کرد و نوشت بسیاری از این تصاویر دروغین با تلاش برای محکوم کردن دولت «بشار اسد» دست به دست می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، پایگاه تحلیلی «آنتی‌وار» در گزارشی به تصاویر ساختگی که از قحطی و وضعیت نامناسب شهر «مضایا» در سوریه ارائه می‌شود اشاره کرد و نوشت که موجی از داستان‌های جدید درباره قحطی گسترده در شهر تحت محاصره «مضایا» در سوریه که زمانی یک تفریحگاه معروف بوده است، شامل تصاویر تکان دهنده‌ای از کودکان گرسنه و گزارشاتی از افرادی می‌شود که از علف و برگ درختان گذران عمر می‌کنند.

این گزارش ادامه داد، حتی مدیر مسئولان پایگاه اطلاع‌رسانی «آنتی‌وار» در انتشار این گزارشات نقش داشتند و داستانی را از شبکه وابسته «الجزیره» منتشر کرد که در آن گزارش شواهد تصویری به چشم می‌خورد که بعدها مشخص شد این تصاویر تصاویر دست به دست شده‌ای از حوادث گذشته است.

طبق این گزارش، تصویر برجسته الجزیره از کودک قطحی‌زده مضایا در واقع مربوط به ویدئویی است که در منطقه‌ای دیگر در سوریه ضبط شده و در ماه مه در «یوتیوب» منتشر شد، یعنی زمانی که مضایا هنوز محاصره نشده بود.

آنتی‌وار سپس ادامه داد، این تنها تصویر دروغینی نیست که به بحران کنونی مضایا نسبت داده می‌شود، به طوریکه «الاخبار» لبنان گزارش کرد که بسیاری از تصاویری که به مضایا نسبت داده شده است، ریشه‌های قبلی دارد و حتی یکی از آن تصاویر مربوط به آواره‌ سوری می‌شود که در سال 2009 وارد اروپا شده است.

یکی از این تصاویر جعلی از کودک قحطی‌زده مضایا در واقع به اوایل سال 2014 باز می‌گردد و کودکی که در تصویر نمایش داده شده است، در اصل در کمپ آوارگان فلسطینی تحت اشغال «داعش» یا همان «یرموک» گرفتار شده است.

این پایگاه تحلیلی سپس در پایان گزارش خود با اشاره به تصاویر دروغینی که به مضایا نسبت داده می‌شود نتیجه‌گیری کرد، ماهیت تکان‌دهنده این تصاویر برای اعمال فشار زیاد تهیه می‌شود و بسیاری از این تصاویر تلاش می‌کند از این فرصت برای محکوم کردن دولت سوریه، روسیه و حزب‌الله استفاده کند.

طبق این گزارش، در حالیکه بحران‌هایی در سرتاسر سوریه وجود دارد و رنج مردم سوریه موجب شده است که میلیون‌ها آواره سوری به وجود آیند، شاید برخی فکر کنند که نیازی به جعل داستان‌هایی درباره تصاویری که دست به دست می شود، وجود ندارد، اما برای آنهایی که بدنبال بزرگنمایی بحران سوریه هستند، به نظر می‌رسد که تقاضا برای دستیابی به تصاویری از اوضاع واقعی دردسرساز است و ساده‌تر آن است که برای اولین کودک قحطی‌زده‌ای که می‌بینید، توضیحاتی را ارائه کنند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی