منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۵
شناسه خبر: 213955
گروه :خبر
IMG-20150824-WA0000

هنرمند صنایع دستی شهرستان بستک گفت: هنرهای صنایع دستی با توجه به پایین بودن میزان درآمد نیاز مند احداث بازارچه های سنتی در روستاهاست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ،سمیره جیرم هنرمند صنایع دستی شهرستان بستک در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده اظهار کرد: نبود کارگاه مناسب برای فعالیت و تولیدات این هنر نبود تسهیلات کم بهره برای حمایت از هنرمندان و صنعتگران، فراهم نمودن زمینه های آموزش در کارگاه های کوچک و بزرگ صنایع دستی و هنرهای سنتی از جمله این مشکلات است که نه تنها من بلکه اکثر هنرمندان را دامن گیر خود کرده است و این موجب عدم رغبت برای این هنر و منسوخ شدن آنها می شود.

 

جیرم عنوان کرد : آموزش ندیده‌ام اما آموزش می‌دهم و هنرهای دستی ام براساس مهارت‌آموزی تجربی و بدون بهره‌گیری از استاد کاملا ابداعی است.

 

وی افزود: از همان دوران راهنمایی کار دستی انجام میدادم و دوران دبیرستان هم با توجه به اینکه رشته ادبیات خواندم و درس هنری داشتیم علاقه ام به این حرفه جذب شد، اولین کارم در دوره راهنمایی بود که سیسمونی لباس نوزاد بود و  بعد از پایان دوره متوسطه به صورت مستمر ادامه دادم.

 

جیرم  با بیان اینکه ویژگی مشهودم به هنرهای دستی ام  علاقه ام به این حرفه بود اظهار کرد: خودم به عنوان سرپرست خانواده محسوب می شوم و در یک برهه زمانی شرایط یه جوری شد که باید یه منبع درآمد داشته باشم ولی بیشتر فقط علاقم به کارهای دستی است چون هیچ حمایتی از طرف ارگانهای دولتی نمی شود.

 

هنرمند صنایع دستی شهرستان بستک از جمله اقدامات ضروری برای احیای این صنایع را تشویق مردم به استفاده ازصنایع بومی و دست ساز را تشویق بخش های دولتی و خصوصی جهت استقبال و خرید صنایع دستی، دانست و بیان داشت : جلسات آموزشی برای قشر هنرمند در خصوص بازاریابی در عرصه هنری برگزار شود تا هر هنرمندی بسته به حیطه هنر خودش کارش رو به دوستداران هنر عرضه کند.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه در زمینه  هنرهای دستی متاسفانه هیچگونه حمایتی نمیشود تصریح کرد: در این راستا در کنار هنرهای دستی اقدام به عروسک سازی؛ قلاب بافی؛ خیاطی ؛گلدوزی با چرخ ؛شیرینی پزی ؛ انواع نان های فانتزی ،گل سازی؛عروسک سازی ؛کارای سنتی و کارای نما برجسته کردیم که خوشبختانه فروش بسیاری داشته و امروز بیشترین حجم کاری خود را در این زمینه به کار گرفتیم.

 

جیرم با اشاره به مواد اولیه صنایع دستی عنوان کرد:در عروسک ها چسپ چوب و در کارای سنتی ،چوب ، چیزای دور ریختنی مورد استفاده قرار می گیرد ؛خیاطی و گلدوزی با چرخ و شیرینی پزی و انواع نان های فانتزی مدرک فنی گرفتم.

 

هنرمند صنایع دستی شهرستان بستک ادامه داد:با توجه به سفارش کار ، تولید می کنم و نمونه کار رو نشان میدهم تا جایی که با اون چیزی که مد نظر خریداار باشد نزدیک تر باشد.

 

وی اضافه کرد : بارها در جهت رشد و اعطای هنرهای دستی سعی کردم آن هایی که دستی در کار دارند و چه آنهایی  که مبتدی هستند و چه آنهایی که کارکشته هر هنری هستند رو دور هم جمع کنم ولی متاسفانه بدلیل نبودن امکانات کافی و بی توجهی و عدم حمایت ارگان ها موفق به ادامه کار نشدم فقط در حدود کلاسهای آموزشی که فقط در حد منزل بود.

 

جیرم بیان کرد : مهمترین عامل جهت ارتقای این هنر را حمایت از ارگان های مربوطه در جهت رشد هر هنری میتواند باشد چون این عامل خودش همه چیز رو تحت الشعاع قرار می دهد و  هر امکانی رو چه از نظر مالی و چه فرهنگی در جهت رشد هنرهای مختلف می تواندفراهم کند.

 

 

انتهای پیام/س

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی