منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۱
شناسه خبر: 233686
گروه :خبر
13930805000961_PhotoA

روزنامه آمریکایی، اذعان مقام‌های این کشور و متحدان اروپایی‌‌اش برای یاری‌طلبی از تهران و مسکو جهت ایجاد ثبات در منطقه را مصداق تغییر توازن قوا در خاورمیانه دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، مقام‌های آمریکایی و عربی تأکید کاخ سفید بر ضرورت تعامل با تهران و مسکو در خصوص تحولات سوریه را مصداقی از تغییر توازن قوا در منطقه می‌دانند.

روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌‌ژورنال بامداد دوشنبه در گزارشی این تغییر توازن را با اعلام باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا برای کاهش نقش نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه مرتبط دانست.

وال‌استریت‌ژورنال نوشته آمریکا ضرورتی جدید برای تعامل با ایران و روسیه در خاورمیانه احساس می‌کند.

به نوشته این رسانه، «جان کری»، وزیر خارجه آمریکا و متحدان اروپایی‌اش، تلاش جدید خود برای ارتقای ثبات در منطقه خاورمیانه را به شدن به دو کشوری متکی کرده‌اند که واشنگتن از قبل آنها را عامل تضعیف ثبات دانسته است: ایران و روسیه.

 «امیل حکایم»، تحلیل‌گر مسائل منطقه در «موسسه بین‌المللی لندن برای مطالعات راهبردی» گفته غرب با وارد کردن ایران و روسیه به این دیپلماسی مخاطره کرده است. وال‌استریت‌ژورنال می‌نویسد بسیاری از مقامات کشورهای عربی با دیدگاه این تحلیلگر موافقند.

منافع هیچ‌یک از این دو کشور به نوشته وال‌استریت‌ژورنال، در درازمدت با منافع واشنگتن و بروکسل یکسان نیست و انها در اکثر موارد، با این منافع مخالف هم هستند. علاوه بر این، ساختار امنیتی و ائتلاف که واشنگتن طی پنج دهه گذشته در خاورمیانه ایجاد کرده با خطر فروپاشی مواجه است، چرا که کشورهای عربی، برای دریافت راهنمایی، به اندازه کاخ سفید، به روسیه چشم دارند.

وال‌استریت‌ژورنال در ادامه به انعکاس اظهارات مقام‌های آمریکایی و اروپایی پس از پایان نشست چهارجانبه وین درباره تحولات سوریه پرداخته که حضور ایران را برای حل و فصل سیاسی بجران سوریه را مورد تأکید قرار داده‌‌اند.

حکایم می‌گوید: «اتفاقاتی که در سوریه رخ می‌دهند برای نظم جدید خاورمیانه مهم هستند. منافع فوری، ممکن است طوری باشند که این اقدامات ارزش انجام دادن را داشته باشند اما واشنگتن ممکن است با گذر زمان برای همراه کردن شریکانش در سایر مسائل امنیتی منطقه با مشکل مواجه شود. هزینه‌های درازمدت داشتن برنامه‌های تاکتیکی با مسکو و تهران، زیاد هستند.»

یک مقام ارشد عرب به وال‌استریت‌ژورنال گفت: «پوتین آتش‌ها را شعله‌ور کرده و آمریکا هیچ پلان بی غیر از کنار آمدن با او ندارد. فکر نمی‌کنم زمینه‌های مشترک زیادی بین دو طرف وجود داشته باشد. اگر این طور بود، این مسئله خیلی وقت قبل‌تر حل می‌شد.»

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است