منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۶
شناسه خبر: 292957
گروه :خبر
13910426000218_PhotoA

اندیشکده آمریکایی به مقامات واشنگتن پیشنهاد کرد: استفاده از ابزارهای قهری مانند حملات سایبری یا تحریم‌های اقتصادی می‌تواند نتایج موثرتری در مقایسه با حمله نظامی داشته باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، اندیشکده آمریکایی «رند» در گزارشی چین را خطرناک‌ترین کشور برای استفاده از حملات سایبری علیه آن دانست و تحریم‌های اقتصادی را گزینه مطلوب واشنگتن علیه ایران نامید.

استناد

بنابراین گزارش، هزینه‌ها، خطرات و بدگمانی‌های عمومی نسبت به جنگ‌افروزی موجب اهمیت توجه به قدرت زور(P2C) آمریکا شده است. درهمین حال، جهانی‌سازی تجارت، سرمایه‌گذاری، اقتصاد، اطلاعات و انرژی این اجازه را به آمریکا داده تا از قدرت زور استفاده کند؛ بخصوص علیه دشمنانی که به دسترسی به چنین سیستم‌ها و بازارهایی تعلق دارند.

اعمال زور: مقابله با دشمنان بدون اینکه جنگی آغاز شود جالب‌ترین گزینه‌های P2C آمریکایی را به ثبت رسانده: تحریم‌های مالی، حمایت از مخالفان سیاسی غیرخشونتی علیه رژیم‌های متخاصم و عملیات‌های سایبری تهاجمی. قطع ارتباط با سیستم درون‌بانکی جهانی می‌تواند فشار اقتصادی زیادی را ایجاد و تشدید نموده و هدف موردنظر را(علیه دشمن) محقق کند. پشتیبانی از مخالفان حامی دموکراسی نیز فوق‌العاده تهدیدکننده بوده و می‌تواند بعنوان اهرمی قوی استفاده شود، اما این گزینه ریسک بالایی داشته و در کاربرد آن باید احتیاط به خرج داد.

حملات سایبری نیز گزینه‌ای با ریسک بالا و احتمال برگشت‌پذیری فراوان به شمار می‌آید. چنانچه این گزینه‌ با مهارت مورداستفاده قرار گیرد قادر است عملکرد و توانایی دولت‌ها و بازارها را مختل کرده و بعنوان ابزار «زور» نام برده شوند. با این حال، در این گزینه خطرات و هزینه‌ خسارات ناخواسته، انتقام‌گیری‌ها و تشدید(تنش‌ها) قابل‌توجه می باشد بخصوص اگر کشور هدف خود یکی از قدرت‌های جنگ سایبری باشد. باتوجه به اینکه آمریکا خود در مقابل حملات سایبری آسیب‌پذیر است باید به بالارفتن و نه کاهش آستانه جنگ سایبری امیدوار باشد.

سرسخت‌ترین و خطرناک‌ترین دولت در مقابل چنین زوری، دولت چین می‌‌باشد؛ دولتی که بعنوان قوی‌ترین چالش پیش‌روی گزینه‌های نظامی آمریکا در یک منطقه بسیار حیاتی مطرح است. روسیه، ایران و سایر کشورها در مقایسه با چین از توانایی کمتری برای دعوت(آمریکا) به استفاده از قدرت زور برخوردارند. ایالات متحده باید توانایی خود  برای نظارت بر جریان‌ها و سرمایه‌های مالی را افزایش داده و کشورها و بانک‌های سرکشی را که به تجارت با آنها مشغولند منزوی سازد.

وزارت خارجه و جامعه اطلاعاتی آمریکا باید روش‌های خود برای حمایت از مخالفان دموکراتیک غیرخشونت‌آمیز در کشورهای سرکوبگر و متخاصم را اصلاح کرده و تهدیدات و مزایای چنین روش‌هایی را ارزیابی نماید. بطور کلی، دولت ایالات‌متحده برای استفاده از P2C بعنوان یک ابزار جنگ نظامی آماده باشد و این آمادگی‌ها شامل ارزیابی گزینه‌ها، الزامات و قابلیت‌ها، ساخت بازی‌های جنگی برای اصلاح این قابلیت‌ها و برنامه‌ریزی با متحدان خود می‌باشد. همانطور که برای استفاده از قدرت سخت مقام، مسئول و مجموعه‌های فرماندهی تعیین می‌شود برای P2C نیز باید چنین تدابیری اعمال گردد.

یافته‌های اساسی

توان اعمال زور آمریکا در حالی که توانایی نظامی آن رو به زوال است، همچنان افزایش می‌یابد.

*سرسخت‌ترین و خطرناک‌ترین کشور علیه این زور، چین است؛ کشوری که همچنین قوی‌ترین رقیب آمریکا در ممانعت از دسترسی منطقه‌ای واشنگتن محسوب می‌گردد. چین یکی از فاکتورهای اساسی برای کاهش گزینه‌های نظامی آمریکا در مناطق مهم و حیاتی نیز به شمار می‌آید.

* روسیه، ایران و سایر کشورها در مقایسه با چین از توانایی کمتری برای دعوت(آمریکا) به استفاده از قدرت زور برخوردارند. سه مورد از مقرون به صرفه‌ترین ابزارهای بالقوه و در دسترس ایالات‌متحده تحریم‌های مالی، حمایت از مخالفان سیاسی غیرخشونتی علیه رژیم‌های متخاصم و عملیات‌های سایبری تهاجمی(حملات سایبری) می‌باشند.

*تحریم‌های اقتصادی می‌تواند موجب فشارهای اقتصادی دقیق شود؛ از هدف گرفتن اشخاص گرفته تا صدمه زدن به بخش‌های مدنظر که در مجموع موجب کاهش فعالیت‌های اقتصادی می‌گردد. اعمال و اجرای تحریم‌های مالی علیه چین به مراتب دشوارتر خواهد بود و تهدیدی که این تحریم برای اقتصاد جهان دارد بیشتر از تحریمی است که علیه ایران یا روسیه اعمال می‌گردد.

*پشتیبانی از مخالفان حامی دموکراسی بسیار تهدیدکننده بوده بنابراین می‌تواند اهرمی قدرتمند محسوب شود. این روش اعمال زور بیشتر در مورد ایران کاربرد داشته و احتمال کمتری برای موفقیت در صورت استفاده از آن علیه چین وجود دارد.

*حملات سایبری گزینه‌ای با ریسک بالا و احتمال برگشت‌پذیری فراوان است. ممکن است این گزینه بعنوان شکل غیرفیزیکی‌ جنگ(نظامی) مورداستفاده قرار گیرد بنابراین به اندازه همان قدرت سخت، دشواری دارد. بااین حال اگر این گزینه ماهرانه و هدفمند مورد استفاده قرار گرفته و از خسارات ناخواسته آن جلوگیری شود می‌تواند تاثیرگذاری بسیاری داشته باشد. چنانچه کشور هدف خود نیز یکی از «قدرت‌های سایبری» باشد مانند روسیه و چین، خطرات و هزینه‌های اقدامات تلافی‌جویانه قابل‌توجه خواهد بود. ایران بیشتر مستعد استفاده از گزینه «حمله سایبری» می‌باشد.

پیشنهادات

*ایالات‌متحده و متحدانش باید تلاش‌های خود را دوچندان کرده و توانایی نظارت بر گردش‌ها و سرمایه‌های مالی را اصلاح کنند. آنها باید هر زمان که لازم بود از تاثیر انزوای کشورها وبانک‌های سرکشی که به تجارت با دشمنان واشنگتن(چین، ایران و روسیه) مشغولند، بهره‌مند شوند. کشورهای گروه «جی7»(بعلاوه سوئیس) می‌تواند موجب تعامل هرچه بیشتر بانک‌های پیشرو در این زمینه شود.

*وزارت خارجه و جامعه اطلاعاتی آمریکا باید قابلیت‌های خود برای اثرگذاری بر تحولات سیاسی کشورهای متخاصم را افزایش دهند. در عین حال واشنگتن باید محتاطانه عمل کرده و اینگونه فرض نکند که می‌تواند فعالیت یا نتیجه(عملکرد) مخالفان سیاسی را کنترل نماید.

*حملات سایبری را می‌توان قدرتمندترین و در عین حال پرخطرترین ابزار P2C دانست. در مورد استفاده از این گزینه باید کار بیشتری بخصوص درمورد چگونگی مواجهه با خطرات ناشی از مقابله به مثل انجام گیرد. اتکای واشنگتن به سیستم‌های کامپیوتری و آسیب‌پذیری آنها که ناشی از همین اتکاست، حملات سایبری را به ابزار زوری بدل می‌سازد که آمریکا هرگز تمایلی به استفاده از آن نخواهد داشت.

*آمادگی دولت آمریکا برای استفاده از قدرت زور باید به همان اندازه‌ای باشد که برای انجام جنگ نظامی داراست. این آمادگی شامل: تجزیه و تحلیل گزینه‌ها، ارزیابی قابلیت‌ها و نیازمندی‌ها، ساخت بازی‌های جنگی و سایر اقداماتی که منجر به اصلاح قابلیت‌های کشور شود.

* همانطور که برای استفاده از قدرت سخت مقام، ستاد فرماندهی و کنترل و حمایت‌های پشتیبانی استفاده می‌شود ، برای P2C نیز باید چنین تدابیری اعمال گردد.

*باتوجه به اهمیت فراوان متحدان در اثرگذاری P2C، مشورت و برنامه‌ریزی‌های مشترک نیز باید در دستور کار باشد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است