منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۴
شناسه خبر: 196064
گروه :خبر
13940328000013_PhotoA

در گزارش سال ۲۰۱۵ آمریکا درباره پایبندی به توافقات مربوط به کنترل تسلیحات، عدم تکثیر و.. آمده است که ایران گرچه به برنامه اقدام مشترک با ۱+۵ پایبند بوده اما همچنان تعهدات خود طبق «ان پی‌ تی» و توافق پادمانی آژانس را نقض می‌کند.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، در بخشی از گزارش سال 2015 آمریکا در زمینه ارزیابی این کشور از پایبندی کشورها در سال 2014 به توافقات مربوط به کنترل تسلیحات، عدم تکثیر و خلع سلاح به بحث ایران اشاره شده است.

بنا به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه آمریکا، در این گزارش آمده که در طول دوران تعیین شده، ایران همچنان به نقض تعهدات خود طبق پیمان منع گسترش تسلیحات (ان پی تی) و توافق پادمانی آژانس ادامه داده است. بعلاوه، ایران به قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت سازمان ملل پایبند نبوده است. اجرای برنامه اقدام مشترک بین 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) با هماهنگی اتحادیه اروپا و ایران در 20 ژانویه 2014 آغاز شد. ایران به تعهدات خود طبق برنامه اقدام مشترک پایبند بوده است.

در این گزارش آمده است، طرفین 1+5 و ایران در سال 2014 برای دنبال کردن برنامه جامع اقدام مشترک مذاکره کردند تا به یک راه‌حل طولانی‌مدت به منظور احیای اعتماد درباره کاملاً صلح‌آمیز بودن و کاملاً صلح‌آمیز باقی ماندن برنامه هسته‌ای ایران، دست پیدا کنند. تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ابعاد احتمالی نظامی (PMD) برنامه هسته‌ای ایران همچنان به صورت حل نشده باقی مانده است.

در بخش‌هایی از این گزارش آمده است، در سال 2014، آمریکا به حمایت از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) به منظور راستی‌آزمایی و تأیید ماهیت کاملاً صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران ادامه داد و از نزدیک با اتحادیه اروپا (EU) و گروه 1+5 همکاری کرد.

این گزارش می‌افزاید، «ما به همراه شرکای خود در گروه 1+5، چندین دور مذاکرات با ایران قبل از به پایان رسیدن مهلت برنامه اقدام مشترک در ماه نوامبر 2014، برگزار کردیم. پیشرفت‌های چشمگیری حاصل آمد و ما ارزیابی کردیم که یک مسیر معتبر وجود دارد که از طریق آن می‌توان به یک راه‌حل جامع رسید. همانطور که در پیشینه آورده شد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تعهد مداوم ایران به تعهدات هسته‌ای طبق برنامه اقدام مشترک را تأیید کرد و ایران با اقدامات بیشتر مطابق با بسط برنامه اقدام مشترک (JPOA) موافقت کرد. بعلاوه، برنامه اقدام مشترک، زیرساخت‌های کلیدی تحریم‌ها به ویژه تحریم‌ها علیه بخش نفت و بانکداری ایران را تغییر نداد. تمامی تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل نیز برجای خود باقی ماند. ما مشتاقانه تحریم‌هایی که شامل کاهش محدود تحریم‌ها طبق برنامه اقدام مشترک نمی‌شود را اجرا می‌کنیم.»

در گزارش وزارت خارجه آمریکا آمده است، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اتحادیه اروپا و آمریکا و شمار زیادی از کشورهای دیگر همچنان از ایران می‌خواهند که همکاری کاملی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منظور رفع موضوعات برجسته از جمله اجرای چارچوب رسیدگی به موضوع ابعاد احتمالی نظامی داشته باشد. همچنین از ایران خواسته می‌شود تا به تعهدات خود مطابق با برنامه اقدام مشترک عمل کند و همچنین قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پروتکل الحاقی و کد اصلاحی 3.1 را اجرا کند.

بر اساس این گزارش، «ایران همچنان تأکید می‌کند که برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز دارد و نگرانی‌های مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای خود و میزان همکاری با آژانس را رد می‌کند. برنامه اقدام مشترک، اولین محدودیت معنادار را ارائه کرد که ایران برای اولین بار در بیش از یک دهه این محدودیت را پذیرفت. آمریکا بارها به وضوح اعلام کرده است که اولویت برتر در این مذاکرات با ایران، دستیابی به یک راه‌حل طولانی‌ مدت است که طبق آن در خصوص ماهیت کاملاً صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران تضمین دهد و از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای جلوگیری کند.

در حالیکه برنامه اقدام مشترک همچنان اجرا می‌شود، ما در نظارت و حمایت از راستی‌آزمایی‌های آژانس و نظارت بر اقدامات ایران هوشیار هستیم.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان