منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۷
شناسه خبر: 316010
گروه :خبر
13920605000369_PhotoA
 

متن کامل بیانیه جنبش عدم تعهد در رد تلاش آمریکا برای مصادره اموال ایران

آمریکا اصل مصونیت دولت‌ها را محترم بشمارد/اقدام ایالات متحده برای مصادره اموال ایران متخلفانه است

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد متعاقب صدور بیانیه جنبش عدم تعهد در رد تلاش آمریکا برای مصادره اموال ایران، طی نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار انتشار بیانیه مذکور به عنوان سند مجمع عمومی و شورای امنیت شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، جنبش عدم تعهد امروز با صدور بیانیه‌ای تلاش دولت، کنگره و دادگاه‌های داخلی آمریکا برای مصادره اموال بانک مرکزی ایران در آمریکا را مردود دانست و بر اصل مصونیت دولت‌ها به عنوان یکی از قواعد آمره حقوق بین‌الملل تاکید کرد.

غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد متعاقب صدور این بیانیه توسط جنبش، طی نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار انتشار بیانیه مذکور به عنوان سند مجمع عمومی و شورای امنیت شد.

جنبش عدم تعهد در این بیانیه علاوه بر اعتراض به اقدام آمریکا مبنی بر به چالش کشیدن حقوق بین‌الملل از طریق نقض مصونیت دولت‌ها و نهادهای ملی آنها، تاکید کرده که این عمل آمریکا اقدامی است متخلفانه و موجب مسئولیت بین‌المللی؛ چرا که می‌تواند زمینه‌ساز بی‌ثباتی و اغتشاش در روابط بین‌الملل و تضعیف حکومت قانون در سطح بین‌المللی شود.

متن کامل بیانیه جنبش عدم تعهد در رد تلاش آمریکا برای مصادره اموال بانک مرکزی ایران به شرح زیر است:

بیانیه جنبش عدم تعهد در رد اقدامات یکجانبه آمریکا در مغایرت با حقوق بین‌الملل، به‌ویژه اصل مصونیت دولت‌ها

دفتر هماهنگی جنبش عدم تعهد رویه غیر‌قانونی ایالات متحده آمریکا در به چالش کشیدن حقوق بین‌الملل از طریق اجازه دادن به شاکیان خصوصی و تسهیل کار آنها برای طرح دعاوی در دادگاه‌های آمریکا علیه دولت‌های دارای حاکمیت ملی، از جمله جمهوری اسلامی ایران، را که منجر به آراء علیه آنها و نهادهای ملی آنها شده، مردود می‌داند. قوانین کنگره که راه را برای مصادره غیرقانونی دارایی‌های خارجی هموار می‌کند و اقدامات دولت آمریکا که به شکلی غیرقانونی حساب‌های ذی ربط را مسدود می‌کند، به دادگاه‌ها آمریکا امکان صدور چنین آراء بی‌پایه ای را داده‌اند.

جنبش عدم تعهد اعتراض خود را نسبت به این گونه تقابل آمریکا علیه حقوق بین‌الملل که از طریق تعلیق یکجانبه مصونیت دولت‌ها و نهادهای ملی آنها و بر یک مبنای غیر‌حقوقی و جعلی صورت گرفته و مورد شناسایی جامعه بین‌المللی قرار ندارد، اعلام می‌کند و این عمل را در مغایرت کامل با تعهدات بین‌المللی آمریکا و الزامات معاهداتی آن کشور می‌داند. این رویه در تعارض با بنیادی‌ترین اصول حقوق بین‌الملل، به‌ویژه اصل مصونیت دولت‌ها به عنوان یکی از مبانی نظم حقوقی بین‌المللی و یک قاعده آمره حقوق بین‌الملل، قرار دارد. تفوق این اصل مورد شناسایی جامعه ملل، همه نظام‌های حقوقی و دیوان بین‌المللی دادگستری قرار گرفته و اخیرا در چارچوب کنوانسیون ملل متحد در مورد مصونیت قضایی دولت‌ها و دارایی‌هایی آنها نیز تدوین شده است.

جنبش عدم تعهد از ایالات متحده آمریکا دعوت می‌کند که اصل مصونیت دولت‌ها را محترم بشمارد و تاکید می‌کند که عدم رعایت این اصل عواقب سوئی، از جمله بی‌ثباتی و اغتشاش در روابط بین‌الملل و تضعیف حکومت قانون در سطح بین‌المللی، در پی خواهد داشت و اقدامی متخلفانه محسوب می‌شود که موجب مسئولیت بین‌المللی خواهد بود.

جنبش عدم تعهد فرصت را مغتنم می‌شمارد و دعوت از کشورها برای گفت‌وگو و همکاری به جای فشار و تقابل و نیز حل صلح‌آمیز منازعات را مورد تاکید مجدد قرار می‌دهد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است سواحل نیازمند سیاستگذاری صحیح مدیران/مشکلات معیشتی مردم در سواحل بیانگرهدر رفت ثروت ملی است