منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۰
شناسه خبر: 244131
گروه :خبر
image306753

نماینده مجلس گفت: در ابتدا قضیه گروگان ها برای آمریکایی ها مهم بود اما با آزاد شدن آنها دیگر این مسئله از درجه اهمیت برای آنها برخوردار نبود و به همین خاطر به تعهداتشان در قبال ایران عمل نکردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ محمد غرضی، نماینده اولین دوره مجلس شورای اسلامی و وزیر اسبق نفت در خصوص بدعهدی های آمریکا در قرارداد 1981 الجزایر اظهار داشت: آمریکایی ها بعد از اینکه عراق را تشویق و حمایت کردند تا به ایران حمله نظامی کند، به قرارداد الجزایر دیگر پایبند نبودند.

وی با بیان اینکه آمریکایی ها در خصوص قرارداد الجزایر تقلب کردند گفت: این قرارداد محکم نبود و تنها به صورت یک توافق دو طرفه میان ایران و آمریکا به امضا رسید که در نهایت به شورای امنیت نرفت و آمریکا به راحتی از انجام تعهداتش طفره رفت.

نماینده مجلس اول در ادامه گفت: در ابتدا قضیه گروگان ها برای آمریکایی ها مهم بود اما با آزاد شدن آنها دیگر این مسئله از درجه اهمیت برای آنها برخوردار نبود و به همین خاطر به تعهداتشان در قبال ایران عمل نکردند.

غرضی همچنین تصریح کرد: آمریکا در ابتدا توافق نامه ای را امضا کرده بود ولی در ادامه خود را ملزم به رعایت مفاد آن نکرد؛ آمریکا در هیچ کجای دنیا خوش عهدی نکرده بود که در اینجا بخواهد به عهد خودش وفا کند.

وی با اشاره به قرارداد الجزایر تصریح کرد: نه تنها کشور آمریکا بلکه کشورهای دیگر نیز قابل اعتماد نبوده و نیستند؛ در جریان بین الملل اعتماد به کشورهای دیگر جواب نمی دهد و دولت ها عوض می شوند و نظریه ها و منافع کشورها تغییر می کند و استفاده از کلمه اعتماد استفاده درستی در سیاست ندارد.

وزیر اسبق نفت در این خصوص تأکید کرد: رفاقت و اعتماد به آمریکا اصلا قابل قبول نبوده و در سیاست خارجی علاوه بر آمریکا بر دیگر کشورهای استکباری نیز نمی توان اعتماد کرد؛ برای پیروزی در یک مذاکره باید اقتدار سیاسی یک کشور قوی باشد.

غرضی با اشاره به برخی از فنون مذاکره تصریح کرد: باید هنگامی که پای میز مذاکره می رویم طوری رفتار کنیم که طرف مقابل فکر کند هیچ مشکلی در کشور نداریم؛ چرا که وقتی طرف مذاکره کننده متوجه شد که کشوری گرفتار است از آن امتیاز می گیرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تأثیر نبود ضمانت از سوی آمریکا برای تعهدات خود گفت: وقتی پول در آمریکا است و او بایستی طبق قانون این پول را پرداخت می کرد، آمریکا این کار را انجام نداد؛ آمریکا به خود اجازه می دهد هر کار غیر قانونی انجام بدهد چرا که این کار آنها غیر قانونی بود.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور