منتشر شده در تاریخ: جمعه ۰۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۰
شناسه خبر: 258937
گروه :خبر
13940222000789_PhotoA

فعال اصلاح‌طلب با بیان اینکه مصوبه اخیر کنگره آمریکا مبنی بر محدودیت صدور روادید برای سفر به ایران، سیاسی است، گفت: کسانی که آمریکاستیزی می‌کنند، رابطه ایران و آمریکا را به جایی رساندند که سبب این تصمیمات ضد ایرانی در آمریکا شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، صادق زیباکلام فعال اصلاح‌طلب و استاد دانشگاه تهران با اشاره به قانون جدید کنگره آمریکا درباره محدودیت سفر به آمریکا برای کسانی که به ایران آمده‌اند، اظهار داشت: قطعاً این قانونی که به تصویب رسید ازنظر ایران، برای اروپایی‌ها، آمریکایی‌ها و سایر کشورهای دیگر به‌ویژه متخصصین و تجاری که برای سرمایه‌گذاری پساتحریم می‌خواهند به ایران بیایند، خیلی جالب نیست.

زیباکلام بابیان اینکه ریشه این کار نه به خاطر ایران بلکه به خاطر تروریسم به تصویب رسیده است، درباره اینکه چرا عربستان سعودی و قطر در این قانون محدود نشده‌اند؟ ادامه داد: مابعد از برجام شعار مرگ بر آمریکا دادیم و پرچم این کشور را آتش زدیم، طبق روح برجام باید به یکدیگر احترام بگذاریم، ما چه احترامی برای آمریکا قائل شدیم؟ من معتقدم که این قانون جدید کنگره، نقض برجام نیست و این مسئله یک بعد دیگر هم دارد.

این فعال اصلاح‌طلب درباره اینکه آتش زدن پرچم آمریکا نقض برجام نیست درحالی‌که قانون کنگره نقض صریح بند 29 برجام مبنی بر «عدم تأثیرگذاری منفی در روابط اقتصادی با ایران» است یادآور شد: این بند را جان کری وزیر خارجه آمریکا به آقای ظریف نامه نوشت و تأکید کرد تا آن مقدار که در اختیار قوه مجریه باشد تسهیلاتی را برای تجاری که می‌خواهند به ایران بیایند در نظر می‌گیرد اما این ما بودیم که با آتش زدن بیشتر پرچم‌های آمریکا خواستیم به آقای ظریف و روحانی و آمریکا دهن‌کجی کنیم.

وی درباره اینکه هیچ‌یک از این‌ها نقض برجام نبود اما رهبری دربند 2 شروط 9 گانه صراحتاً تأکید کردند که هرگونه بازگشت تحریم‌ها به بهانه جدید نقض برجام است، نظر شما چیست؟ تصریح کرد: کسانی که مخالف مذاکرات و توافق هسته‌ای بودند هر اتفاقی که بیفتد آن را مغایر برجام و توافق می‌دانند و در حال حاضر نیز کسانی که 6 ماه قبل هم مخالف برجام بودند از این قانون سوءاستفاده می‌کنند.

زیباکلام بابیان اینکه این افراد مخالف هر رویدادی که باعث تنش‌زدایی بین ایران و غرب شود، هستند، درباره اینکه آیا شما این قانون جدید آمریکا را یک عامل تنش‌زا از سوی آمریکا نمی‌دانید؟ گفت: دولت آمریکا رسماً به آقای ظریف گفته که ما تسهیلاتی را مخصوص این تجار که با ایران دادوستد دارند در نظر می‌گیریم.

این فعال اصلاح‌طلب درباره اینکه آیا ما می‌توانیم قانون کنگره را نادیده گرفته و به‌صرف نامه کری به ظریف بسنده کنیم و خوش‌بین باشیم،‌اظهار داشت: نه من می‌خواهم بگویم کسانی الآن عَلَم طغیان علیه برجام و آمریکا را برداشته‌اند که همواره مخالف آمریکا و برجام بوده‌اند و این اتفاق هم نمی‌افتد برخی همچنان مخالف برجام بودند.

زیباکلام همچنین بابیان اینکه اگر قرار است این‌گونه تصمیمات آمریکا مخالفت با برجام باشد اولین مخالفت با برجام را ما مرتکب شدیم که آزمایش موشکی انجام دادیم، درباره اینکه آقای عراقچی بارها تأکید داشت فعالیت‌های موشکی نقض برجام نیست و شما واکنش دولت به قانون کنگره را چطور ارزیابی می‌کنید، تأکید کرد: واکنش دولت کاملاً به‌جا بود چراکه دولت می‌خواست آسیبی به توافق وارد نشود و کشور از مصیبت و چاه ویل هسته‌‌ای رهایی یابد اما برای تندروها آینده کشور مهم نیست.

این فعال اصلاح‌طلب درباره اینکه این قانون کنگره برای تجار و روابط اقتصادی ایران مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد، گفت: قبول دارم این قانون مشکلاتی را به وجود می‌آورد اما کسانی که این مسئله را مطرح می‌کنند بیشتر به دنبال بهانه برای حمله به دولت و برجام هستند، چراکه وزیر امور خارجه آمریکا به ظریف نامه نوشته که درزمینهٔ تجار ویزای 10 ساله هماهنگ کند.

وی درباره اینکه در این شرایط چطور می‌توانیم دوباره به آمریکا اعتماد کنیم، تصریح کرد: همان‌قدر می‌توانیم به آمریکا اعتماد کنیم که آمریکایی‌ها می‌توانند به تندروهای ایران اعتماد کنند.

زیباکلام درباره اینکه اگر قانون آمریکا برای مقابله با تروریسم است چرا اسمی از قطر و عربستان در بین این‌ها دیده نمی‌شود، گفت: فعلاً آن‌ها با تندروهای این کشورها هم مقابله می‌کنند.

این فعال اصلاح‌طلب در پاسخ به اینکه پس چرا فقط چهار کشور محدودشده‌اند و اسمی از عربستان و قطر نیامده است، افزود: برای اینکه به‌هرحال به این سادگی نمی‌توانند عربستان و پاکستان و ترکیه را بیاورند ولی ایران را می‌توانند بیاورند چون کسانی که آمریکاستیزی می‌کنند رابطه ایران و آمریکا را به‌جایی رساندند که می‌توان این تصمیمات ضد ایرانی را در آمریکا گرفت.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی