منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۶
شناسه خبر: 254814
گروه :خبر
13930204000146_PhotoA

نمایندگان آمریکا، انگلیس و فرانسه ساعاتی پس از مختومه شدن پرونده PMD در شورای حکام، در نشست کمیته نظارت بر اجرای تحریم‌های ایران ، تهران را به نقض قطعنامه‌های شورای امنیت متهم کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، نشست کمیته ١٧٣٧ نظارت بر اجرای تحریم‌های ایران از ساعات پایانی دیروز سه‌شنبه آغاز شد و تا ساعاتی از بامداد چهارشنبه ادامه یافت.

«رومان اویارزون»، نماینده دایم اسپانیا  در این نشست با متهم کردن ایران به خرید حجم عظیمی از آلیاژهای دارای کاربرد دو گانه و شلیم موشک عماد، مدعی شد تهران قطعنامه‌های سازمان ملل را نقض کرده است.

کمیته نظارت بر اجرای تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران براساس قطعنامه شماره ١٧٣٧ مصوب شورای امنیت در دسامبر سال ٢٠٠۶ تشکیل شد تا بر اجرای کامل تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران نظارت کرده و تخلف احتمالی کشورهای عضو سازمان ملل از اجرای این مصوبه را گزارش دهد. با تصویب قطعنامه‌های دیگر شورای امنیت در تحریم ایران در سال های ٢٠٠٧، ٢٠٠٨ و ٢٠١٠ این کمیته مسئول نظارت بر اجرای این مصوبات نیز شد.

مهمترین مواردی که کمیته ملزم به پیگری آنها شده اقدامات در مغایرت با تحریم ارسال مواد و اقلام مرتبط با برنامه هسته‌ای و موشکی ایران و خرید و فروش یا نقل و انتقال تسلیحات به ایران است. اطمینان از اجرای تحریم‌های مصوب شورا علیه برخی موسسات و افراد مرتبط با برنامه های هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی و مسدود کردن اموال آنها در خارج نیز از دیگر وظایف عمده این کمیته است.

در جلسه شورای امنیت برای بررسی گزارش کمیته نظارت، نمایندگان برخی از کشورها به اظهار نظر در مورد تحولات هسته‌ای ایران پرداختند.

نماینده چین، از همکاری ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اساس نقشه‌زاه مورد توافق استقبال کرد. وی همچنین از تصویب قطعنامه‌ پیشنهادی گروه 1+5 در شورای حکام حمایت کرد.

نماینده انگلیس در این نشست، ایران را به نقض بند 9 قطعنامه 1929 متهم کرد و خواستار واکنش شورای امنیت به این موضوع شد. دیپلمات انگلیسی، واکنش به نقض ادعایی قطعنامه یاد شده را با توجه به اجرای برجام مهم خواند. وی همچنین سند برجام را توافقی به نفع تمامی طرف‌ها دانست و گفت که این توافق به ایران اجازه تعامل مجدد با جامعه بین‌المللی را می‌دهد.

نماینده روسیه، گزارش یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نشان‌دهنده عدم وجود مواد و فعالیت‌های اعلام‌نشده در برنامه هسته‌ای ایران دانست و تأکید کرد ایران به تمامی تعهداتش ذیل پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی یا NPT پایبند بوده است.

نماینده فرانسه در شورای امنیت از کمیته تحریم‌های شورای امنیت خواست به اقدام ایران در آزمایش موشکی که به گفته او نقض قطعنامه 1929 است، واکنش نشان دهد.

در پایان این نشست، سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل، ابتدا از پایبندی ایران به تعهداتش در اجرای توافق هسته‌ای استقبال کرد.

دیپلمات آمریکایی، اما در ادامه ایران را به نقض قطعنامه‌های شورای امنیت متهم کرد و از اهمال این نهاد بین‌المللی در آنچه به گفته وی پاسخ قاطع به تهران بود انتقاد کرد.

پاور با بیان اینکه ایرانی‌ها به نقض قطعنامه‌های شورای امنیت «افتخار می‌کنند» گفت که چشم بستن بر این موارد، کمکی به اجرای بهتر برجام نخواهد کرد.

پاور گفت که واشنگتن با شریکان بین‌المللی برای محدود کردن موارد نقض شورای امنیت همکاری خواهد کرد.

اقدام آمریکا، انگلیس و فرانسه در متهم کردن تهران به نقض قطعنامه‌های شورای امنیت در حالی اتفاق افتاد که ساعتی قبل از آن شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با اجماع کامل پرونده PMD  یا اتهامات ادعایی چندین ساله علیه برنامه هسته ای صلح آمیز کشورمان را مختومه کرده بود .

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است