منتشر شده در تاریخ: جمعه ۰۳ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۲
شناسه خبر: 223834
گروه :خبر
13940503000446_PhotoA

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعای غربی‌ها مبنی بر آزاد بودن دانشمندان ایرانی در نمونه‌برداری از پارچین را رد و تصریح کرد که این کار زیر نظر دقیق آژانس انجام شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، پس از آنکه رسانه‌های غربی به انتقاد از نحوه نمونه‌برداری از سایت پارچین توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرداختند،‌ رئیس این نهاد بار دیگر به دفاع از عملکرد آژانس پرداخته و تأکید کرد که اطمینان دارد فرآیند نمونه‌برداری بی‌عیب و نقص بوده است.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، «یوکیو آمانو» مدیرکل آژانی بین المللی انرژی هسته‌ای گفته که از اصالت نمونه‌های اخذ شده از پارچین کاملا مطمئن است.

آمانو در خصوص نحوه مطمئن شدن از اینکه نمونه‌های برداشت شده متعلق به پارچین باشد و از جای دیگری نیامده باشد گفته که آژانس از طریق نظارت ویدئویی و سیستم موقعیت‌یاب ماهواره‌ای از صحت روند نمونه‌گیری از پارچین اطمینان حاصل کرده است؛ آمانو البته نگفته که آیا بازرسان خاجی در حین نمونه‌گیری در پارچین حاضر بوده‌اند یا خیر.

آمانو از نتایجی که تاکنون از بررسی نمونه‌های پارچین به دست آمده هم خبری نداده. وی که هفته گذشته در تهران با «حسن روحانی» رئیس‌جمهور و دیگر مقامات ایرانی دیدار کرده بود، گفته است که آژانس به دنبال جمع‌بندی مسئله است و «مایلیم که این روند را بیش از پیش سرعت بدهیم.»

او که هفته گذشته پس از بازگشت از تهران، گفته بود در پارچین از ساختمانی بازدید کرده که تجهیزاتی در آن وجود نداشته، گفته است که «هیچ تجهیزاتی» که بتواند به تست‌های ادعایی مربوط باشد، ندیده، اما مدعی شده است که «بازسازی‌ها ادامه دارد.»

مهر تأیید آژانس بر غیرتسلیحاتی بودن برنامه هسته‌ای ایران یکی از پیش‌شرط‌های شروع روند کاهش و برداشته شدن تحریم‌های این کشور است.

مدیر کل آژانس باید بر اساس نقشه راه مورد توافق میان ایران و این نهاد، تا روز 24 آذر (24 دسامبر) گزارش نهایی خود در مورد مسئله ابعاد ادعایی نظامی برنامه هسته‌ای ایران را منتشر کند. با این حال، آمانو به آسوشیتدپرس گفته است که هنوز برای قضاوت در این رابطه زود است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است