منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۴ - ۰:۲۲
شناسه خبر: 214353
گروه :خبر
13940503000446_PhotoA

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای مقدماتی از جلسه شورای حکام گفت زمانی که پروتکل الحاقی اجرا شود، ما دسترسی بیشتری به اطلاعات و سایت‌های ایران خواهیم داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست شورای حکام گفت که من درخواست دادم برای بررسی مفاهیم قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل این جلسه تشکیل شود.

بنا به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آمانو  اعلام کرد: «گزارش من درباره راستی‌آزمایی و نظارت در جمهوری اسلامی ایران پیرامون قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، یک طرح اجمالی از درخواست شورای امنیت از آژانس برای انجام راستی‌ازمایی و نظارت بر تعهدات هسته‌ای ایران طبق برنامه جامع اقدام مشترک را ارائه می‌دهد».

این بیانیه ادامه می‌دهد: «همانطور که می‌دانید برنامه جامع اقدام مشترک در 14 ژوئیه  مورد موافقت گروه 3+3 و ایران قرار گرفت. مشروط به تأیید شورای حکام، ما آمادگی داریم که اقدامات لازم را انجام دهیم».

آمانو تأکید کرد: «طبق برنامه جامع اقدام مشترک، ایران پروتکل الحاقی را اجرا خواهد کرد. من از این تحول استقبال می‌کنم. پروتکل الحاقی یک ابزار راستی‌آزمایی قدرتمند است و من از زمانیکه 6 سال پیش صدارت را برعهده گرفتم از ایران خواسته‌ام که این پروتکل الحاقی را اجرا کند».

وی اینگونه ادامه داد: «پروتکل الحاقی همانطور که در حدود 120 کشور دیگر اجرایی می‌شود، در ایران نیز اجرا خواهد شد. زمانیکه پروتکل الحاقی اجرا شود، ما دسترسی بیشتری به اطلاعات و سایت‌های ایران خواهیم داشت».

در ادامه این بیانیه تصریح شده است: «شورای حکام یادآور می‌شود، زمانی که یک کشور شروع به اجرای پروتکل الحاقی می‌کند، می‌بایست اطلاعات مفصل و گسترده‌ای را درباره فعالیت‌های مرتبط با چرخه سوخت هسته‌ای خود در اختیار آژانس قرار دهد. ما سپس به دنبال تأیید صحت و کامل بودن این اطلاعات که باید به صورت مداوم به روز شود، می‌رویم».

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خاطر نشان کرد: «طبق برنامه جامع اقدام مشترک، ایران موافقت کرده تا تعهدات بیشتری در ارتباط با موضوع هسته‌ای را اجرا کند که این تعهدات معروف به اقدامات شفاف ساز است. این تعهدات شامل افزایش دسترسی بازرسان آژانس به معادن و کارخانه‌های اورانیوم و نظارت مداوم بر مکان‌های تولید و ذخیره سانتریفیوژ می‌شود».

آمانو ادامه داد: این اقدامات فراتر از میزان توافقات جامع پادمانی ایران پروتکل الحاقی است و به آژانس کمک می‌کند درک بهتری از برنامه هسته‌ای ایران داشته باشد.

وی درباره اجرای برنامه جامع اقدام مشترک گفت: یک کمیسیون متشکل از 3+3 و ایران برای نظارت بر اجرای برنامه جامع اقدام تشکیل خواهد شد. این مکانیسم کشورهای ذینفع است.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تأکید کرد: «شورای امنیت درخواست کرده است که آژانس و کمیسیون مشترک “می‌بایست هرجاییکه مناسب بود و همانطور که در برنامه جامع اقدام مشترک مشخص شده است، به مشورت و تبادل اطلاعات بپردازند”.اگر شورای حکام تأیید کند، ما آمادگی انجام چنین کاری را داریم.»

وی اینگونه ادامه داد: آژانس نیازمند منابع بیشتر برای اجرای فعالیت‌هایی است که در گزارش من برای شورای امنیت سازمان ملل توضیح داده شده است. ما برآورد کرده‌ایم که اجرای برنامه جامع اقدام مشترک شامل هزینه‌‌ای بالغ بر 9.2 میلیون یورو در سال برای آژانس خواهد بود.

آمانو در تخمین هزینه‌های اجرای برجام گفت: حدود 3 میلیون یورو صرف اجرای موقت پروتکل الحاقی می‌شود. راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدات هسته‌ای ایران طبق برنامه جامع اقدام مشترک هزینه‌ای بالغ بر 6.2 میلیون دلار به همراه دارد که این مبلغ شامل هزینه‌های مرتبط با بازرسان ما نیز می‌شود.

آمانو یادآور شد: پیشنهاد من درباره اصلاح برنامه و بودجه 2016 و 2017 آژانس، مرتبط با اصلاحات و تغییرات برنامه‌ریزی در مقدار فعالیت‌های بدون بودجه برای سال 2016 می‌باشد و طبق همان چیزی است که در سند توضیح داده شده است.

آمانو اینگونه افزود: «من پیشنهاد نمی‌دهم که بودجه عادی 2016 تغییر کند…این به مفهوم آن است که ما باید تمامی هزینه‌های اضافی را تا پایان سال 2016 از طریق کمک‌های بودجه فوق‌العاده تأمین کنیم. برای سال 2017 و بعد از آن، من در حین آماده‌سازی به روز رسانی بودجه 2017، با کشورهای عضو درباره مفاهیم بودجه عادی رایزنی خواهم کرد.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص نیاز آژانس به بودجه برای اجرای برجام گفت: آژانس نیاز فوری به بودجه برای هزینه‌های مداوم اجرا نظارت و راستی‌آزمایی طبق برنامه جامع اقدام مشترک دارد. این مبلغ معادل 800 هزار یورو در ماه است. کمک های فوق‌العاده بودجه‌ای که پیش از این برای این هدف دریافت شده است تا پایان سپتامبر به پایان می‌رسد.

وی تأکید کرد: هزینه بیشتر ماهیانه 160 هزار یورو بین روز تصویب و روز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک ضروری می‌شود زیرا ما اقدامات مقدماتی برای تسهیل راستی‌آزمایی و نظارت را باید انجام دهیم.

آمانو تصریح کرد: من از کشورهای عضو که برای کار ما طبق برنامه اقدام مشترک کمک ارائه کردند، تشکر می‌کنم. من از تمامی کشورهای عضو می خواهم در برآورده کردن نیازهای مالی آژانس در ارتباط با اجرای برنامه جامع اقدام مشترک و همچنین اقدامات مقدماتی و اجرا طبق برنامه جامع اقدام مشترک یاری رسانی کنند.

وی ادامه داد: در 14 ژوئیه، من به همراه علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، یک نقشه راه برای شفاف سازی موضوعات برجسته گذشته و کنونی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران به امضا درآوردیم. هدف این نقشه راه، تسریع و تقویت همکاری و گفت‌وگو بین آژانس و ایران با هدف حل تمامی موضوعات برجسته تا پایان سال 2015 است. این بخشی از چارچوب همکاری موافقت شده بین ایران و آژانس در نوامبر 2013 است.

آمانو تصریح کرد: ترتیباتی که با ایران صورت گرفته است از نظر فنی روشن است و با اقدامات پادمانی مشخص آژانس سازگار است. همانطور که در نقشه راه مورد موافقت قرار گرفت، ایران در 15 آگوست، توضیحاتی به صورت مکتوب به همراه اسناد مرتبط برای شفاف‌سازی موضوعات مهم گذشته و کنونی در اختیار آژانس قرار داد.

وی اینگونه ادامه داد: تمامی فعالیت‌ها طبق نقشه راه تا 15 اکتبر تکمیل می‌شود و من ارزیابی نهایی خود را تا 14 دسامبر به شورای حکام ارائه می‌کنم. این ارزیابی همانند تمامی گزارشات من، واقعی و بی طرف است. در عین حال من شورای حکام را درباره اجرای نقشه راه به روز رسانی می‌کنم.

وی تأکید کرد: آژانس حدود 6 دهه تجربه اجرای توافقات جامع پادمانی را داشته است. ما در حال حاضر این کار را در 173 کشور انجام می‌دهیم. ما حدود 20 سال است که پروتکل الحاقی را اجرا می‌کنیم. ما کارشناسان فنی سطح بالا و تجهیزات فناوری برتر و آزمایشگاههای تحلیلی پیشرفته‌ای را راه‌اندازی کرده‌ایم.

آمانو ادامه داد: به طور خلاصه، ما تجربه و مهارت اجرای راستی‌آزمایی و نظارت که در برنامه جامع اقدام مشترک آمده است را در اختیار داریم. ترکیب توافقات جامع پادمانی و پروتکل الحاقی به همراه راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدات هسته‌ای ایران طبق برنامه جامعه اقدام مشترک، نمایانگر یک مکانیسم مستحکم راستی‌آزمایی در ایران است. هم‌اکنون یک فرصت تاریخی برای حل موضوع هسته‌ای ایران به وجود آمده است. امیدوارم که کاملاً از این فرصت استفاده شود.

مدیرکل آژانس گفت: همانطور که در برنامه جامع اقدام مشترک بیان شده است، تمامی شروط توافق یک طبقه‌بندی خاص است و از پیش تعیین نشده است. از چشم‌انداز راستی‌آزمایی، اجرای برنامه جامع اقدام مشترک یک سود خالص است. من می‌دانم که می توانم بر حمایت کامل شورای حکام تکیه کنم و همچنین می‌توانم بر روی کمک شما برای فراهم آوردن بودجه لازم برای آژانس حساب کنم.

آمانو در پایان بیانیه خود نوشت: من از شورای حکام می‌خواهم که به گزارش من توجه کند و به من اجازه دهد تا راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدات هسته‌ای ایران را انجام دهم و با کمیسیون مشترک همانطور که در گزارش خود معین کرده‌ام، ارتباط داشته باشم. من همچنین از شورای حکام می‌خواهم درخواست اصلاح برنامه و بودجه 2016 و 2017 آژانس را تأیید کند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور