منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۷
شناسه خبر: 272078
گروه :خبر
13941028000531_PhotoA

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید با توافق برجام، این نهاد بین‌المللی «به شدت» برنامه هسته‌ای ایران را رصد و راستی‌آزمایی می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از بازگشت از سفر تهران، در مصاحبه با رسانه انگلیسی درباره توافق هسته‌ای ایران اظهارنظر کرد.

«یوکیو آمانو» به «بی‌بی‌سی» گفت: «توافقی بین ایران و 6 کشور بسیار قدرتمند جهان درباره فعالیتهای هسته‌ای این کشور بسته شد که پس از این توافق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قادر خواهد بود که به شدت و با فشردگی بالا بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران راستی آزمایی و بر آن نظارت کند که این یک تغییر بزرگ است. همچنین با این توافق، فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاهش خواهد یافت».

خبرنگار شبکه بی‌بی‌سی سوال کرد «آمریکا گفته است که در توافق هسته‌ای ایران شدیدترین رژیم بازرسی‌ها آمده است که شدیدترین نوع رژیم بازرسی‌ها تاکنون بوده است. شما چطور برنامه هسته‌ای ایران را چک و بازرسی خواهید کرد؟»

یوکیو آمانو جواب داد: «نقش بازرسی‌ها آن است که تایید کند همه فعالیتهای و تاسیسات هسته‌ای ایران برای مقاصد صلح‌آمیز هستند. شما به خوبی می‌دانید که انرژی هسته‌ای ابزار مفیدی برای اهداف غیرنظامی است اما می‌تواند برای مقاصد نظامی شبیه به بمب هسته‌ای هم استفاده شود. در نتیجه آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای باید رصد و راستی آزمایی کند که مواد موجود تنها برای مقاصد صلح‌آمیز است.

وی افزود: بازرسان(در ایران) به سایت‌ها می‌روند و دوربین‌ها را بازرسی می‌کنند و ما همچنین اسنادی را که دیگر کشورها(درباره برنامه هسته‌ای ایران) ارائه می‌دهند را هم بررسی می‌کنیم و اعلام می‌کنیم که همه چیز سر جای خود است و اینکه تایید می‌کنیم هیچ ناهماهنگی و موضوع غیرعادی وجود ندارد».

خبرنگار شبکه غربی پرسید: «در صورتی که شما موضوع و چیز مشکوک دیدید،‌ چه اتفاقی خواهد افتاد؟»

مدیر کل آژانس گفت: «نقش ما آن است که راستی آزمایی کنیم همه چیز برای مقاصد صلح‌آمیز است اگر اینطور نباشد ما به کشورهای عضو آژانس گزارش خواهیم داد و آنها به شورای امنیت سازمان ملل گزارش خواهند داد».

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان