منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۸
شناسه خبر: 182296
گروه :خبر
13940212000337_PhotoA

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه(دیروز) در یک مصاحبه درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت: «نمی‌توانیم بگوییم که همه مواد و تاسیسات هسته‌ای(ایران) برای اهداف صلح‌آمیز هستند».

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه(دیروز) در یک مصاحبه درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نمی‌تواند بگوید همه مواد و تاسیسات هسته‌ای ایران برای اهداف صلح‌آمیز هستند.

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حاشیه نشست ان‌پی‌تی در نیویورک با مرکز خبر سازمان ملل مصاحبه‌ای ترتیب داد و به سوالات درباره موضوعاتی از قبیل تجدیدنظر در ان‌پی‌تی پاسخ داد.

آمانو در بخشی از این مصاحبه درباره اینکه از نظر شما نگرانیهای بزرگ امروزه از منظر موضوع گسترش سلاح‌های اتمی چیست؟

او گفت: «از منظر گسترش(سلاح اتمی)، یکی از نگرانیهای مهم،‌موضوع برنامه هسته‌ای ایران است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال اجرای پادمان در ایران است و ما می‌توانیم بگوییم که مواد و تاسیسات هسته‌ای تحت امور پادمان، برای مقاصد صلح‌آمیز هستند اما ما نمی‌توانیم بگوییم همه مواد و تاسیسات هسته‌ای(ایران) برای مقاصد صلح‌آمیز هستند».

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی این اظهارات را مطرح کرده که فعالیت بازرسی بازرسان بین‌المللی در ایران به طور روزانه در حال پیگیری است و اجازه بازرسی‌ها از تاسیسات و مواد هسته‌ای به طور فراگیری به نیروهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده شده است.

آمانو که بارها در بیان مواضع خود در قبال برنامه هسته‌ای ایران تاکید داشته، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نمی‌تواند تایید کند که کل برنامه برای مقاصد صلح‌آمیز است، باز هم این ادعای تکراری و بدون سند خود را مطرح کرد.

وی در این مصاحبه با اشاره به بیانیه اقدام مشترک و مذاکرات هسته‌ای افزود: «از پاییز 2013، تحولات بسیار خوبی اتفاق افتاده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران برای حل موضوعات از طریق همکاری، بر سر آنچه موسوم به چارچوب همکاری است، توافق کردند».

آمانو همچنین گفت: «6 قدرت(1+5) و ایران بر سر توافق دیگری هم موافقت کردند و اکنون 6 قدرت و ایران در حال مذاکره برای رسیدن به توافق جامع هستند. در صورت حصول این توافق(توافق نهایی و جامع)، آژانس نقش اساسی در اجرای توافقنامه بر عهده دارد».

اظهارات آمانو درحالی مطرح شده که دور جدید مذاکرات برای رسیدن به توافق نهایی، از چند روز قبل در نیویورک آمریکا در حال پیگیری است و دو طرف در حال رایزنی برای نگارش متن توافق نهایی هستند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چند روز قبل در یک مصاحبه مدعی شده بود که ایران هنوز به نگرانی‌های پیشین آژانس درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای خود در گذشته پاسخ نداده است(جزئیات بیشتر).

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است