منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۶
شناسه خبر: 208804
گروه :خبر
13940515000092_PhotoA

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که بحث درباره دسترسی بازرسان آژانس به سایت پارچین نقض محرمانه بودن توافق است و اعتبار آژانس را تضعیف می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز چهارشنبه در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنای آمریکی حاضر شده بود به خبرنگاران گفت که بحث درباره دسترسی بازرسان آژانس به سایت پارچین نقض محرمانه بودن توافق است و اعتبار آژانس را تضعیف میکند.

وی تاکید کرد که اطلاعات مربوط به دسترسی ما به سایت پارچین محرمانه است و گفت: من نمیتوانم درباره این موضوع صحبت کنم چرا که این بخش محرمانه است. اعتبار آژانس سنگ بنای پادمان است و این دلیل آن است که چرا ما نمیتوانیم اطلاعات محرمانه را منتشر کنیم.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این خصوص گفت: تصور کنید که اگر کشوری اطلاعات محرمانه‌ای را در اختیار من قرار دهد و من به تعهد خود احترام نگذاریم، آن هنگام است که دیگر هیچ کشوری اطلاعاتش را با من به اشتراک نمی‌گذارد.

آمانو در مصاحبه‌ای تصریح کرد که ایران تا بحال به بازرسان سازمان ملل اجازه مصاحبه با دانشمندان و افسران نظامی خود را نداده است.

به دنبال مطرح شدن بحث حضور مدیر کل آژانس در سنای آمریکا، مقامات ایرانی به صورت رسمی و غیررسمی به این اقدام آمانو اعتراض کردند و نسبت به درز اطلاعات محرمانه توافق با ایران به آژانس هشدار دادند.

آمانو تأکید کرد که تعهداتی که در وین مطرح شد، می‌تواند تا حد زیادی توانمندی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای اطمینان حاصل کردن از این مسئله را تقویت کند که برنامه هسته‌ای ایران همچنان صلح‌آمیز باقی می‌ماند.

مدیرکل آژانس به خبرنگاران بعد از دیدار با نمایندگان کنگره گفت که به طور چشمگیری به بودجه بیشتر آمریکا و دیگر دولت‌ها برای تحقق و اجرای اختیارات خود نیاز دارد.

وی تصریح کرد که به کنگره اطلاع داده است که بودجه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی احتمالاً سالانه حدود ۸ میلیون یورو افزایش می‌یابد.

آمانو ادامه داد: این محکم‌ترین توافق پادمانی در جهان است که در حال حاضر موجود است. اگر ما این توافق را نداشته باشیم. سطح فعالیت‌های ایران در همین سطح باقی می‌ماند یا اینکه گسترش می‌یابد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره توافقاتی که با ایران داشته گفت که برخی از جزئیات توافق را بعنوان «تبادل فنی» در وین در اختیار دولت اوباما قرار داده است.

آمانو مدیر کل آژانس بین‌الملل انرژی اتمی روز چهارشنبه در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا حاضر شده بود.

آژانس ماه گذشته همزمان با اعلام توافق هسته‌ای، از توافق با تهران بر سر یک نقشه راه برای حل مسئله ابعاد احتمالی نظامی خبر داد. این توافق شامل دو سند محرمانه است که نمایندگان کنگره آمریکا خواستار افشای مفاد آن هستند. آمانو امروز در اقدامی نامتعارف برای توضیح در این رابطه به سنا رفته بود.

آمانو در بیانیه خود گفته که در کمیته روابط خارجی سنا، سوالات مختلفی در خصوص نقشه راه از وی پرسیده شده ولی «من به آنها توضیح دادم که وظایف قانونی من ایجاب می‌کند که از محرمانه بودن پادمان‌ها حراست کنم و این یکی از مولفه‌های اصلی رژیم پادمان‌های بین‌المللی است.»

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند