منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۳
شناسه خبر: 240662
گروه :خبر

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که ایران تمامی وعده‌هایِ خود براساس «نقشه راه» را عملی و تکمیل کرده است و تنها نشست‌های جمع‌بندی باقی مانده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شب گذشته در نشست «عدم اشاعه اروپا» در سخنانی درباره نقش آژانس در خصوص برنامه هسته‌ای ایران گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم شده است که در مورد ایران بسیار سختگیر بوده است. این به معنای این است که ما احتمالا به درستی عمل کرده‌ایم.

وی افزود: بیش از 40 کشور در فرآیند نمونه‌گیری تحت نظارت آن‌هم با روش‌هایی که پیشتر از امتحان سربلند بیرون آمده‌اند، مشارکت داشته‌اند. ایران یک نمونه خاص و استثنا نبوده است.

آمانو گفت: ما مطمئن هستیم که تخصص لازم را برای انجام راستی‌آزمایی‌های مرتبط با توافق هسته‌ای با ایران را داریم و دولت‌های عضو بودجه آن را تأمین می‌کنند. وی در ادامه گفت: آژانس نیازمند 9.2 میلیون دلار برای کامل کردن مأموریت خود است، ما توان تخصصی لازم را داریم اما نیازمند کارشناسان بیشتری هستیم.

وی افزود: نظارت‌های فراتر از پروتکل الحاقی به طور خاص در توافق هسته‌ای با ایران و از سوی شورای حکام مجاز شناخته شده است – شورای حکام آژانس می‌تواند مجوز چنین اختیاراتی را در مورد هر دولت دیگری صادر کند.

با این حال، آمانو در پاسخ به پرسشی درباره نظارت‌های مندرج در برجام گفت: اقدامات (نظارتی) مندرج در برجام که فراتر از پروتکل الحاقی هستند «خاص ایران» و «یک استثنا» هستند.

آمانو در این نشست همچنین در مورد بازدید خود از پارچین با عنوان بازدید از «منطقه مورد علاقه» سخن گفت، جایی که به گفته وی، ایران پیشتر دسترسی به آن را رد کرده بود.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین اعلام کرد که گزارش خود در مورد ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران را در تاریخ 15 دسامبر به شورای حکام آژانس ارائه خواهد کرد.

وی در سخنان خود بار دیگر بر نقش بی‌طرفانه و غیرسیاسی آژانس طی بحران پرونده هسته‌ای ایران تأکید کرد.

آمانو در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا دسترسی به پارچین می‌تواند مقدمه دسترسی به دیگر تأسیسات باشد، گفت: به خاطر برجام، آژانس هم‌اکنون این اختیار را دارد که پروتکل الحاقی و کد اصلاحی 3.1 از سوی ایران اجرا شود. در مورد پارچین نیز ما نمونه‌بردای کرده و در حال تحلیل آن‌ها و مقایسه با دیگر اطلاعاتی هستیم که در گذشته به دست آورده‌ایم. در بازدید از پارچین هیچ تجهیزات یا تأسیساتی که تغییر داده شده‌اند را مشاهده نکرده‌ایم، اما آژانس همچنان در حال تحلیل نمونه‌های و اطلاعات است.

وی گفت: ایران گفتگوهای خود را با آژانس به کامل کرده و ما هم‌اکنون در حال تحلیل نتایج هستیم که آن را در گزارش خود ارائه خواهیم کرد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: نقش‌آفرینان کلیدی در حال ایفای نقش خود هستند، آژانس نیز با تکیه به اختیارات و قابلیت‌های فنی خود در حال کامل کردن کار خود است.

وی گفت: تمامی وعده‌های ایران مندرج در نقشه راه، تحقق یافته و تکمیل شده‌اند. تنها نشست‌های جمع‌بندی باقی مانده است. ما هم‌اکنون در مرحله پایانی «شفاف‌سازی» (تحلیل توضیحات دریافتی از ایران در مسأله ابعاد احتمالی نظامی) هستیم، آژانس هم‌اکنون بر اجرای توافق هسته‌ای (برجام) متمرکز شده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است